Olsztyn

Naszą dzisiejszą rowerową wycieczkę rozpoczynamy w podczęstochowskim Olsztynie, będąc tutaj koniecznie trzeba poznać historię górujących nad miasteczkiem ruin zamku, jednego z piękniejszych Orlich Gniazd, ciągnących się przez całą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Najprościej można to zrobić z pomocą audio przewodnika, który możemy bezpłatnie wypożyczyć w znajdującym się na rynku punkcie informacji turystycznej (Olsztyn, Pl. Piłsudskiego 15).
Miasteczko to jednak nie tylko imponujące ruiny. Warto w nim również odwiedzić Kościół św. Jana Chrzciciela, Olsztyńską Szopkę, czyli Betlejemowo pod Strzechą, w którym lokalny artysta Jan Wewiór zgromadził już kilkaset własnoręcznie wykonanych kolorowych figurek, atrakcja ta znajduje się tuż przy Rynku na ul. Kuhna 1.
Jeżeli chcecie nieco więcej czasu poświęcić na zwiedzanie atrakcji Olsztyna polecamy zdobyć szczyt Góry Biakło (jurajski Giewont), z której rozpościera się jeden z najbardziej spektakularnych widoków jakie możemy zobaczyć na Jurze. Polecamy również wycieczkę do rezerwatu Sokole Góry oraz dowiedzenie Gór Towarnych.
Opuszczamy Olsztyn Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd udając się w kierunku Przymiłowic. Tuż za zamkiem ukaże nam się Spichlerz z XVII w przeniesiony tutaj z Borowna, pełniący obecnie funkcję restauracji. Proponujemy również nieco zboczyć z Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd i odwiedzić Kamieniołom Kielniki z urokliwą Jaskinią w Kielnikach dotrzemy tam trzymając się niebieskich znaków ścieżki dydaktycznej, która rozpoczyna się tuż obok Spichlerza.

Zrębice

Jadąc dalej Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd docieramy do Zrębic, gdzie koniecznie chociaż na chwilę powinniśmy zatrzymać się przy drewnianym kościele Św. Idziego – to jeden z najciekawszych zabytków drewnianych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W Zrębicach opuszczamy Jurajski Szlak Orlich Gniazd i dalej będziemy podróżować Pieszym Szlakiem Orlich Gniazd tak by nim dotrzeć do Złotego Potoku.

Złoty Potok

Tuż przed Złotym Potokiem powita nas przepiękna Aleja Klonów, a za nią ukażą się nam zabudowania Zespołu Parkowo Pałacowego w Złotym Potoku. To tu możemy podziwiać piękny park ze stawem Irydion, Pałac Raczyńskich oraz Dworek Zygmunta Krasińskiego, w którym obecnie znajduje się muzeum naszego wieszcza narodowego. Docieramy następnie do Stawu Amerykan od którego biegnie przez Złoty Potok ścieżka pieszo – rowerowa, ale zanim na nią wyruszymy proponujemy posilić się jedynym w swoim rodzaju pstrągiem złotopotockim, możemy go skosztować nad Stawem Amerykan, w hotelu Kmicic lub w Pstrągarni do której niebawem dotrzemy. Za Stawem Amerykan czeka na nas Jaskinia Niedźwiedzia, następnie docieramy do drewnianego młyna Kołaczew, który stoi przy stawie o nazwie Sen Nocy Letniej, tuż obok możemy zobaczyć źródło Spełnionych Marzeń. Ścieżka przecina drogę i prowadzi nas bezpośrednio nad stawy najstarszej w Europie pstrągarni. To tutaj w roku 1881 hrabia Edward Raczyński założył hodowlę pstrąga tęczowego przywiezionego ze Stanów Zjednoczonych. Pstrągarnia zasilana jest przez rzekę Wiercicę, której źródła znajdują się kilkadziesiąt metrów dalej. My naszą ścieżką docieramy do nich, noszą one nazwę źródeł Zygmunta i Elżbiety. Za źródłami docieramy do skrzyżowania dróg i udajemy się w prawo w kierunku Siedlca, ale zanim tam dotrzemy czeka na nas jeszcze jedna atrakcja to jedna z wizytówek Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Brama Twardowskiego.

Siedlec

Lokalną drogą docieramy do Siedlca. To tu czeka na nas Jaskinia na Dupce oraz Pustynia Siedlecka. Proponujemy kierować się do schroniska młodzieżowego (ul. Szkolna 8), w którym jest punkt informacji turystycznej aby w nim wypożyczyć audio przewodnik i z nim w bardzo komfortowy sposób zwiedzić okolicę m.in. również Jaskinię na Dupce i Pustynię Siedlecką. Po wizycie na pustyni wracamy do schroniska po nasze rowery, możemy tutaj przenocować lub Szlakiem Orlich Gniazd wrócić do Olsztyna.

Więcej informacji: Śląska Organizacja Turystyczna ( https://www.slaskie.travel/ )