Mamy coś także dla miłośników aktywnego wypoczynku. Rowerowa wycieczka po zakątkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które lubią łączyć sportową rekreację ze zwiedzaniem.

Olsztyn

Naszą rowerową wycieczkę rozpoczynamy w podczęstochowskim Olsztynie. Będąc tutaj, koniecznie trzeba poznać historię górujących nad miasteczkiem ruin zamku, jednego z piękniejszych Orlich Gniazd ciągnących się przez całą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Najprościej można to zrobić z pomocą audioprzewodnika, który możemy bezpłatnie wypożyczyć w znajdującym się na rynku Punkcie Informacji Turystycznej (Olsztyn, pl. Piłsudskiego 15).

Miasteczko może się jednak poszczycić nie tylko imponującymi zabytkowymi ruinami. Warto w nim również odwiedzić Kościół św. Jana Chrzciciela, Olsztyńską Szopkę, czyli Betlejemowo pod Strzechą, w którym lokalny artysta Jan Wewiór zgromadził kilkaset własnoręcznie wykonanych kolorowych figurek. Atrakcja ta znajduje się tuż przy Rynku na ul. Kuhna 1.

Jeżeli chcemy nieco więcej czasu poświęcić na zwiedzanie atrakcji Olsztyna, polecamy zdobyć szczyt Góry Biakło (jurajski Giewont), z której rozpościera się jeden z najbardziej spektakularnych widoków, jakie możemy zobaczyć na Jurze. Polecamy również wycieczkę do rezerwatu Sokole Góry oraz wycieczkę na Góry Towarne.

Opuszczamy Olsztyn Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd, udając się w kierunku Przymiłowic. Tuż za zamkiem ukaże nam się Spichlerz z XVII w. przeniesiony tutaj z Borowna i pełniący obecnie funkcję restauracji. Proponujemy również nieco zboczyć z Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd i odwiedzić Kamieniołom Kielniki z urokliwą jaskinią w Kielnikach. Dotrzemy tam, trzymając się niebieskich znaków ścieżki dydaktycznej, która rozpoczyna się tuż obok Spichlerza.

Zrębice

Jadąc dalej Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd, docieramy do Zrębic, gdzie koniecznie chociaż na chwilę powinniśmy zatrzymać się przy drewnianym kościele św. Idziego. To jeden z najciekawszych zabytków drewnianych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W Zrębicach opuszczamy Jurajski Szlak Orlich Gniazd i dalej będziemy podróżować Pieszym Szlakiem Orlich Gniazd, tak by nim dotrzeć do Złotego Potoku.

Złoty Potok

Tuż przed Złotym Potokiem powita nas przepiękna Aleja Klonów, a za nią ukażą się naszym oczom zabudowania Zespołu Parkowo Pałacowego w Złotym Potoku. Tu możemy podziwiać piękny park ze stawem Irydion, Pałac Raczyńskich oraz Dworek Zygmunta Krasińskiego, w którym obecnie znajduje się muzeum tego wieszcza narodowego.

Docieramy następnie do Stawu Amerykan, od którego biegnie przez Złoty Potok ścieżka pieszo-rowerowa. Zanim na nią wyruszymy, proponujemy posilić się jedynym w swoim rodzaju pstrągiem złotopotockim. Możemy go skosztować nad Stawem Amerykan, w hotelu Kmicic lub w Pstrągarni do której niebawem dotrzemy.

Za Stawem Amerykan czeka na nas Jaskinia Niedźwiedzia, następnie docieramy do drewnianego młyna Kołaczew, który stoi przy stawie o nazwie Sen Nocy Letniej. Tuż obok możemy zobaczyć tzw. źródło Spełnionych Marzeń. Ścieżka przecina następnie drogę i prowadzi nas bezpośrednio nad stawy najstarszej w Europie pstrągarni. To tutaj w roku 1881 hrabia Edward Raczyński założył hodowlę pstrąga tęczowego przywiezionego ze Stanów Zjednoczonych.

Pstrągarnia zasilana jest przez rzekę Wiercicę, której źródła znajdują się kilkadziesiąt metrów dalej. Do owych źródeł zresztą niebawem dotrzemy idąc naszą ścieżką – noszą one nazwę źródeł Zygmunta i Elżbiety. Za nimi docieramy do skrzyżowania dróg i udajemy się w prawo, w kierunku Siedlca. Zanim jednak tam dotrzemy, czeka na nas nie lada atrakcja – Brama Twardowskiego, czyli jedna z wizytówek Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Siedlec

Lokalną drogą docieramy do Siedlca. To tu czeka na nas Jaskinia na Dupce oraz Pustynia Siedlecka. Proponujemy kierować się do schroniska młodzieżowego (ul. Szkolna 8), w którym funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej. Tam możemy wypożyczyć audioprzewodnik i z nim w bardzo komfortowy sposób zwiedzić okolicę. Po wizycie w Jaskini na Dupce oraz Pustyni Siedleckiej wracamy do schroniska po nasze rowery. Możemy tutaj przenocować lub Szlakiem Orlich Gniazd wrócić do Olsztyna.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

KONTAKT: Śląska Organizacja Turystyczna

e-mail: info@slaskie.travel

Tel: +48 32 207 207 1

www.slaskie.travel