Smoleń i Pilica

Jedną z malowniczych miejscowości, w której rozpoczynamy jednodniową wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest Smoleń. To jeden z mniej znanych zakątków tej części woj. śląskiego jednak mogący pochwalić się ruinami gotyckiego Zamku Pilcza powstałego prawdopodobnie już w XIV wieku. Zamek jest jednym z warownych obiektów Szlaku Orlich Gniazd. W roku 2016 ukończony tu został remont murów a zamek został oddany do zwiedzania turystom. Szczególne polecamy wejście na basztę zamkową, z której rozpościera się chyba jeden z najładniejszych widoków na Jurę.

Będąc w Smoleniu – nie można przegapić leżącej między Smoleniem a Domaniewicami, Doliny Wodącej – miejsca, gdzie znaleźć można charakterystyczne elementy krajobrazu jurajskiego – ostańce wapienne z ciekawymi grupami skalnymi oraz jaskiniami.

Po wizycie w Smoleniu, ruszamy do znajdującej się kilka kilometrów dalej Pilicy. Głównym punktem miasteczka jest rynek, do którego trafić jest najłatwiej. Przed wiekami na placu rynkowym stał ratusz. Obecnie został on zrekonstruowany. Obowiązkowym punktem trasy po Pilicy jest pałac z parkiem pałacowym. Udając się w jego kierunku, warto zatrzymać się w znajdującym się przy Rynku – Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Jest on rezultatem wielu przebudów, w wyniku których pierwotny kształt budowli uległ gruntownym zmianom. Kościół posiada przede wszystkim cechy gotyckie oraz barokowe.
Po wizycie w tym miejscu docieramy do pałacu. Pozostaje on w rękach prywatnych jednak warto zobaczyć jego dobrze zachowane fortyfikacje w obrębie parku kryjącego w sobie takie ciekawostki jak 6 metrowa w obwodzie lipa, zwana lipą królowej Elżbiety. Sam pałac stanowił w zamierzchłych czasach własność właścicieli Zamku Pilcza w Smoleniu. Oprócz pałacu w miasteczku znajdziemy sanktuarium umieszczone na Międzynarodowym Szlaku Maryjnym, do którego możemy udać się po odwiedzeniu pałacu. To klasztor oo. franciszkanów wraz z Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin, w którego wnętrzu znajduje się aż 9 ołtarzy a kościół otacza ogród różany.

Jedną z największych ciekawostek Pilicy jest fakt, że od lat słynie jako miejsce wypieku opłatków. Wróćcie tu koniecznie przed świętami lub już dziś odwiedźcie wytwórnię opłatków (Biskupice 48a) znajdującą się tuż obok sanktuarium.

Podzamcze i Góra Birów

Podzamcze to jedno z najpopularniejszych miejsc Jurzy Krakowsko-Czestochowskiej. To tutaj znajduje się największe Orle Gniazdo – Zamek Ogrodzieniecki, a właściwie jego niewykłe ruiny usytuowane na Górze Janowskiego na wysokości 515,5 m. n.p.m. Pod sam zamek prowadzi asfaltowa droga, jeżeli podróżujecie rowerem nie będzie problemem podjazd pod główną bramę Zamku, gdzie znajduje się Infomacja Turystyczna. Tutaj znajdziecie mapy i przewodniki. Z punktu informacji turystycznej wypożyczyć można audioprzewodniki i z nimi zwiedzić Zamek Ogrodzieniecki lub wybrać się na pieszą wycieczkę na Górę Birów. Audiowycieczki pobrać można również ze strony: www.slaskie.travel

Zamek Ogrodzieniecki w przeszłości wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należącego do najbogatszych i najbardziej wpływowych w ówczesnej Polsce. Niestety budowla padała też ofiarą najazdów i katastrof, które powodowały coraz większe zniszczenia. W 1655 r. – w czasie potopu – stacjonujące tu wojska szwedzkie spowodowały pożar, który strawił znaczną część zamku. W latach 6. i 70. XX w. zamek zabezpieczono w formie ruiny, udostępniając go turystycznie. Przed odwiedzeniem Zamku warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń – organizowanych jest tu szereg imprez związanych z Zamkiem m.in. turnieje i pokazy rycerskie oraz wieczory z duchami kiedy to nawet nocą zwiedzanie Zamku z przewodnikiem dostarcza mocnych wrażeń.

Po zwiedzaniu Zamku i powrocie na główną drogę dojazdową do Zamku – łatwo dostać się można na znajdujący się około 1,5 km dalej – Gród na Górze Birów. Wzgórze znajduje się na północ od ruin Zamku. W 2008 roku przeprowadzono rekonstrukcję kamienno-drewnianego Grodu Królewskiego, stylizowanego na słowiańską twierdzę. Osada istniała tutaj do połowy XIII w.

Więcej informacji: Śląska Organizacja Turystyczna ( https://www.slaskie.travel/ )