Pałuki to region, którego odwiedzenie gwarantują swoistą podróż w czasie. W Biskupinie zobaczymy jak żyli ludzie w epoce kamienia, brązu i żelaza. Dowiezie nas tam kolejka wąskotorowa, która jest świadectwem osiągnięć technicznych z XIX w. Będą też dwory i pałace, które czasy swojej świetności miały w XVIII i XIX w. Zapraszamy na swoistą podróż przez wieki…

Dzień 1

  • przyjazd do Żnina i przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji,
  • zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz ruin średniowiecznego zamku Diabla Weneckiego z przewodnikiem,
  • przejazd kolejką wąskotorową do Biskupina – zwiedzanie Muzeum Archeologicznego z przewodnikiem, zajęcia dydaktyczne, rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim,
  • pomnik księcia Leszka Białego w Marcinkowie Górnym,
  • przejazd autokarem na miejsce noclegu.

Dzień 2

  • Żnin – zwiedzanie miasta oraz Muzeum Ziemi Pałuckiej z przewodnikiem,
  • przejazd do Silca i zwiedzanie Dworu Marzeń z przewodnikiem (zajęcia dydaktyczne),
  • przejazd do Ptasiego Ogrodu w Mięcierzynie (zajęcia dydaktyczne).

Dzień 3

  • Zespół pałacowo- parkowy w Lubostroniu,
  • powrót do miejsca zamieszkania.

Program wycieczki

Dzień 1

Przejazd Żnińską Koleją Wąskotorową do Wenecji

Kolejka wąskotorowa niegdyś stanowiła środek transportu osobowego i towarowego w regionie. Obecnie wykorzystywana jest do celów turystycznych i stanowi jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Pałuk. Długość przejazdu można wybrać w zależności od możliwości czasowych i finansowych. Kolejka kursuje na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

Czas programu: 0:20h
Dostępność: Kolejka kursuje w sezonie turystycznym według rozkładu jazdy.
Ceny biletów: Pzejazd płatny
rozkład jazdy, ceny biletó: http://muzeumznin.pl/pl/contents/content/91/77

Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz ruin średniowiecznego zamku Diabla Weneckiego z przewodnikiem

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to skansen, którego ekspozycja przedstawiona jest w formie „dużego dworca małej kolejki”. Prezentowana kolekcja taboru obejmuje urządzenia kolejowe przeznaczone do obsługi linii wąskotorowych o prześwicie 600 mm (najmniejszy ze stosowanych w Polsce). Obok 17 parowozów i 4 drezyn spalinowych zgromadzono tu różne rodzaje wagonów pasażerskich oraz towarowych i różne urządzenia techniczne.

Ruiny zamku w Wenecji to pozostałość warowni, którą pod koniec XIV w. wzniósł kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Zamek jest zabezpieczony jako tzw. trwała ruina. Na podzamczu prezentowana jest wystawa średniowiecznych machin oblężniczych

Czas programu: 1:30h
Ceny biletów: Wstęp płatny
wirtualny spacer

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Jej odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś na terenie rezerwatu znajdują się rekonstrukcje:
– obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
– osady pierwszych rolników (sprzed ok. 6.000 lat),
– osady obronnej na półwyspie (sprzed ok. 2700 lat),
– wioski piastowskiej (X-XI w.),

oraz chata pałucka (obiekt etnograficzny). Są też zagrody ze zwierzętami.

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie skorzystać można z następujących usług:

przewodnik po rezerwacie >>>,
lekcje muzealne >>>,
rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim >>>,
nocleg >>>.

Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Wstęp płatny
Bilety online: http://www.biskupin.pl/bilety/
www.biskupin.pl

Pomnik księcia Leszka Białego w Marcinkowie Górnym

Podczas przejazdu do obiektu noclegowego warto zatrzymać się obok pomnika Leszka Białego w Marcinkowie Górnym. Pomnik upamiętnia wydarzenia jakie miały miejsce podczas zjazdu książąt piastowskich w 1227 r. Wówczas to zginął książę krakowsko-sandomierski Leszek Biały. Wydarzenia, które rozegrały się w Gąsawie i pobliskim Marcinkowie Górnym rozwiały nadzieje i blisko o 100 lat opóźniły zjednoczenie dzielnic rozbitej Polski.

Czas programu: 0:15h
Dostępność: Brak ograniczeń
Ceny biletów: Wstęp bezpłatny

Dzień 2

Zwiedzanie Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Muzeum Ziemi Pałuckiej to muzeum regionalne z kolekcją eksponatów, pamiątek i dokumentów świadczących o bogatej historii Żnina i Pałuk. Wystawy prezentowane są w dwóch zabytkowych budynkach – dawnym magistracie, gdzie mieści się główna siedziba muzeum, oraz w wieży ratuszowej z XV w. W wieży znajduje się ekspozycja poświęcona historii miasta. W zrekonstruowanych wnętrzach można zobaczyć zbrojownię, salę narad rajców miejskich oraz skarbiec. Jest tu również wystawa prezentująca efekt prac wykopaliskowych na żnińskim rynku. W pomieszczeniach dawnego magistratu dostępne są dwie wystawy stałe – „Etnografia”, na której zgromadzono bogate zbiory dokumentujące codzienne życie na Pałukach przełomu XIX i XX w. oraz „Historia żnińskiego drukarstwa”. Żnin słynie bowiem z tradycji drukarsko-wydawniczych – tu narodziła się polska prasa kolorowa. W piwnicach budynku znajduje się Muzeum Sportów Motorowodnych.

Czas programu: 1:30h
Ceny biletów: Wstęp płatny
www.muzeumznin.pl

Zwiedzanie Dworu Marzeń w Sielcu

Zespół dworsko-parkowy w Sielcu pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Ostatnim właścicielem majątku był admirał Józef Unrug – twórca Marynarki Wojennej w Polsce międzywojennej oraz obrońca Helu podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Obecnie we dworze znajduje się Izba Admiralska – jedyne w Polsce i w całej Europie muzeum gromadzące pamiątki związane z admirałem.

Czas programu: 1:30h
Dostępność: Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
https://www.facebook.com/DworMarzenSielec

Wizyta w Ptasim Ogrodzie w Mięcierzynie

Ptasi Ogród to gospodarstwo agroturystyczne. Największą atrakcją są tutaj egzotyczne ptaki. W wolierach mieszkają szpaki balijskie, naśladujące ludzką mowę gwarki i inne gatunki nie spotykane na co dzień w Polsce. Udział w warsztatach ornitologicznych.

Czas programu: 1:30h
Dostępność: Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
https://www.facebook.com/hanna.bryl

Dzień 3

Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu

Pałac Lubostroń, wzniesiony w latach 1795–1800, uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu. Jest to niewątpliwie jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Pałac otacza park krajobrazowy (40 ha) z unikalnym drzewostanem, przechodzącym płynnie w las. Dobra lubostrońskie to miejsce nierozerwalnie związane z historią Polski. Przez lata stanowiły ostoję myśli patriotycznej i życia narodowego. Obecnie Pałac Lubostroń jest instytucją kultury.

Czas programu: 2:00h
Dostępność: Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
www.palac-lubostron.pl