Postać Fryderyka Chopina – wybitnego pianisty i kompozytora, którego geniusz podziwiany jest do dziś – fascynuje i przyciąga do Polski tysiące turystów. Mazurki, polonezy, etiudy rozbrzmiewają w salach koncertowych, na antenach radiowych i telewizyjnych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Pierwszych dwadzieścia lat życia tego wspaniałego Polaka nierozerwalnie związanych jest z Mazowszem i Warszawą. Tu się urodził, tu kształtował się jego talent, tu rozpoczynał koncertowanie, tu tworzył swoją muzykę. Stąd wreszcie czerpał inspiracje. Tutaj też żył, poznawał przyjaciół, przeżywał pierwszą miłość. Znamy wiele miejsc, które wówczas odwiedzał i w których mieszkał – to one wytyczają niezwykły Szlak Chopinowski.

 

Żelazowa Wola

W XVIII i XIX w. majątek Żelazowa Wola należał do rodziny Skarbków. Tu najprawdopodobniej poznali się rodzice Fryderyka Chopina – zarządzająca domem Skarbków Justyna z Krzyżanowskich i Mikołaj Chopin, guwerner przybyły z Francji. Po zaślubinach państwo Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie dworu, gdzie 1 marca 1810 r. urodził się Fryderyk Chopin. Rodzina kompozytora mieszkała w Żelazowej Woli do jesieni. Uznaje się, że Fryderyk powracał do miejsca urodzenia kilkukrotnie – w lecie 1823 r. oraz na Boże Narodzenie i Nowy Rok 1825/1826. Uważa się, że ostatnia wizyta kompozytora w dworku Skarbków miała miejsce latem 1830 r.

 

Brochów

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Rocha (obecnie św. Jana Chrzciciela) o charakterze bazyliki obronnej, był dla rodzin Chopinów i Skarbków ważnym miejscem. 2 czerwca 1806 r. odbyły się tu zaślubiny Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. W Wielkanoc 1810 r., czyli 23 kwietnia, miał miejsce chrzest Fryderyka. Ponadto akta kościelne wspominają o ślubie siostry Fryderyka – Ludwiki z Józefem Kalasantym Jędrzejowiczem, który odbył się w 1832 r.

 

Sanniki

Fryderyk Chopin w 1828 r. spędził w Sannikach wakacje. Przyjechał na zaproszenie szkolnego kolegi, Konstantego Pruszaka, którego ojciec Aleksander Pruszak był właścicielem tego okazałego wówczas majątku. Lato minęło Fryderykowi na znakomitej zabawie, odpoczynku, spacerach i wycieczkach po okolicy. U muzykujących Pruszaków nie brakowało dobrego instrumentu, toteż mógł grać do woli, a nawet pracować nad swoimi kompozycjami – udało mu się przerobić Rondo C-dur na dwa fortepiany i popracować nad Trio. Dawał też lekcje gry na fortepianie siostrze Kostusia – Olesi.

Obecnie w pałacu mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, które zaprasza na programy koncertowe i edukacyjne w jednym z nielicznych w Polsce zachowanych oryginalnych obiektów historycznie związanych z osobą kompozytora.

 

Opracowanie Szlaku Chopinowskiego i programu wycieczki: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Więcej informacji http://dziedzictwomazowsza.pl/

KONTAKT: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mrot.pl

Tel: +48 22 877 20 10

www.mrot.pl