Pałuki to region, którego zwiedzanie gwarantuje wyjątkową podróż w czasie. W Biskupinie zobaczymy, jak żyli ludzie w epoce kamienia, brązu i żelaza. Dowiezie nas tam kolejka wąskotorowa, która jest świadectwem osiągnięć technicznych z XIX w. W trakcie wycieczki zobaczymy też dwory i pałace, które czasy swojej świetności przeżywały w XVIII i XIX w.

Prosimy więc zapiąć pasy, bowiem czeka nas swoista eskapada przez ponad trzy tysiące lat historii!

Program wycieczki

Dzień 1

Przejazd Żnińską Koleją Wąskotorową do Wenecji

Kolejka wąskotorowa niegdyś stanowiła ważny środek transportu osobowego i towarowego w regionie. Obecnie wykorzystywana jest głównie do celów turystycznych i stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Pałuk. Długość przejazdu można dostosować do własnych możliwości czasowych i finansowych. Kolejka kursuje na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

Czas programu: 0:20h
Dostępność: Kolejka kursuje w sezonie turystycznym według rozkładu jazdy.
Ceny biletów: Pzejazd płatny
rozkład jazdy, ceny biletó: http://muzeumznin.pl/pl/contents/content/91/77

Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz ruin średniowiecznego zamku Diabła Weneckiego z przewodnikiem

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to niezwykle interesujący skansen, którego ekspozycja przedstawiona jest w formie „dużego dworca małej kolejki”. Prezentowana kolekcja taboru obejmuje urządzenia kolejowe przeznaczone do obsługi linii wąskotorowych o prześwicie 600 mm (najmniejszy ze stosowanych w Polsce). Obok 17 parowozów i 4 drezyn spalinowych zgromadzono tu różne rodzaje wagonów pasażerskich oraz towarowych i ciekawe urządzenia techniczne.

Z kolei ruiny zamku w Wenecji to pozostałość warowni, którą pod koniec XIV w. wzniósł kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Zamek jest zabezpieczony jako tzw. trwała ruina. Na podzamczu prezentowana jest wystawa średniowiecznych machin oblężniczych.

Czas programu: 1:30h
Ceny biletów: Wstęp płatny
wirtualny spacer

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski otrzymał tytuł Pomnika Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Wśród owych śladów najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego, gdzie znajdują się pozostałości osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Ich ujawnienie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś na terenie rezerwatu znajdują się rekonstrukcje:

– obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
– osady pierwszych rolników (sprzed ok. 6.000 lat),
– osady obronnej na półwyspie (sprzed ok. 2700 lat),
– wioski piastowskiej (X-XI w.),
– chata pałucka (obiekt etnograficzny). Są też zagrody ze zwierzętami.

Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Wstęp płatny
Bilety online: http://www.biskupin.pl/bilety/
www.biskupin.pl

Pomnik księcia Leszka Białego w Marcinkowie Górnym

Podczas przejazdu do obiektu noclegowego warto zatrzymać się obok pomnika Leszka Białego w Marcinkowie Górnym. Pomnik upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce podczas zjazdu książąt piastowskich w 1227 r. Wówczas to zginął książę krakowsko-sandomierski Leszek Biały. Wydarzenia, które rozegrały się w Gąsawie i pobliskim Marcinkowie Górnym rozwiały nadzieje na pojednanie ówczesnych książąt i blisko o 100 lat opóźniły zjednoczenie dzielnic rozbitej Polski.

Czas programu: 0:15h
Dostępność: Brak ograniczeń
Ceny biletów: Wstęp bezpłatny

Dzień 2

Zwiedzanie Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Muzeum Ziemi Pałuckiej to muzeum regionalne z kolekcją eksponatów, pamiątek i dokumentów świadczących o bogatej historii Żnina i Pałuk. Wystawy prezentowane są w dwóch zabytkowych budynkach – dawnym magistracie, gdzie mieści się główna siedziba muzeum, oraz w wieży ratuszowej z XV w.

We wspomnianej wieży znajduje się ekspozycja poświęcona historii miasta. W jej zrekonstruowanych wnętrzach można zobaczyć zbrojownię, salę narad rajców miejskich oraz skarbiec. Jest tu również wystawa prezentująca efekt prac wykopaliskowych na żnińskim rynku. W pomieszczeniach dawnego magistratu dostępne są dwie wystawy stałe – „Etnografia”, na której zgromadzono bogate zbiory dokumentujące codzienne życie na Pałukach przełomu XIX i XX w. oraz „Historia żnińskiego drukarstwa”. Żnin słynie bowiem z tradycji drukarsko-wydawniczych – tu narodziła się polska prasa kolorowa. W piwnicach budynku znajduje się Muzeum Sportów Motorowodnych.

Czas programu: 1:30h
Ceny biletów: Wstęp płatny
www.muzeumznin.pl

Zwiedzanie Dworu Marzeń w Sielcu

Zespół dworsko-parkowy w Sielcu pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Ostatnim właścicielem majątku był admirał Józef Unrug – twórca Marynarki Wojennej w Polsce międzywojennej oraz obrońca Helu podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Obecnie na terenie dworu znajduje się Izba Admiralska – jedyne w Polsce i w całej Europie muzeum gromadzące pamiątki związane z admirałem Unrugiem.

Czas programu: 1:30h
Dostępność: Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
https://www.facebook.com/DworMarzenSielec

Wizyta w Ptasim Ogrodzie w Mięcierzynie

Ptasi Ogród to gospodarstwo agroturystyczne, którego największą atrakcją są egzotyczne ptaki. W wolierach mieszkają szpaki balijskie, naśladujące ludzką mowę gwarki i inne gatunki nie spotykane na co dzień w Polsce. Na miejscu można wziąć udział w warsztatach ornitologicznych.

Czas programu: 1:30h
Dostępność: Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
https://www.facebook.com/hanna.bryl

Dzień 3

Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu

Pałac Lubostroń, wzniesiony w latach 1795-1800, uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu. Jest to niewątpliwie jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Pałac otacza park krajobrazowy (40 ha) z unikalnym drzewostanem, przechodzącym płynnie w las. Dobra lubostrońskie to miejsce nierozerwalnie związane z historią Polski. Przez lata stanowiły ostoję myśli patriotycznej i życia narodowego. Obecnie Pałac Lubostroń jest instytucją kultury.

Czas programu: 2:00h
Dostępność: Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
www.palac-lubostron.pl

KONTAKT: Lokalna Organizacja Turystyczna KUJAWY

e-mail: biuro@lotkujawy.pl

Tel: +48 663 732 772

www.lotkujawy.pl