Bielsko-Biała to niesamowite miejsce, łączące w sobie walory dużego miasta i górskich plenerów. Tak! To miasto położone w górach, dzięki czemu możemy zwiedzać zabytkową starówkę, a po kilku minutach podchodzić na szczyty górskimi szlakami.

Do wyboru jest kilka mniej lub bardziej wymagających opcji. Najłatwiejsze trasy są odpowiednie nawet dla kilkuletnich maluchów. Co nieco dla siebie znajdą jednak i bardziej wymagający piechurzy czy wielbiciele rowerów.

Pierwsza piesza wycieczka to spacer ulicami miasta zwanego Małym Wiedniem, czyli Bielska-Białej. Rozpoczynamy ją w historycznym Bielsku, pod przepięknym Ratuszem. Stąd kierujemy się pod pomnik jednego z najbardziej znanych w Bielsku mieszkańców, czyli bajkowego pieska Reksia. Idąc w jego stronę, wzdłuż ul. 11 Listopada, możemy podziwiać zabytkową architekturę miasta.

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Zamek Sułkowskich, którego historia sięga drugiej połowy XIV w. Warto wejść do środka i zobaczyć tamtejsze wystawy (dziś mieści się tam Muzeum Historyczne, w którym poznać możemy historię miasta oraz zobaczyć wystawę malarstwa) lub choć spojrzeć na przepiękny dziedziniec. To na nim często odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne, z których słynie Bielsko-Biała. Warto również obejść zamek dookoła – jak na dłoni widać wtedy i inne zabytkowe budynki, jak choćby Pocztę Główną, czy Teatr Polski.

Idąc uliczkami z wzdłuż starych murów dojdziemy na Stary Rynek. Dostrzeżemy tam figurę Jana Nepomucena, fragmenty fundamentów wagi miejskiej i XVII-wieczną studnię. Stary Rynek otaczają barokowo-klasycystyczne, odnowione miejskie kamienice.

Będąc w centrum Bielska warto również zajść do Muzeum Stara Fabryka i Domu Tkacza, które znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Muzea te nawiązują do bogatych tradycji włókienniczych miasta, które niegdyś było jednym z większych ośrodków włókiennictwa w Europie. Szczególnie najmłodsi ucieszą się z wizyty w oddalonym nieco od centrum, acz niezwykle ciekawym Studio Filmów Rysunkowych. Właśnie tam powstały kultowe polskie bajki – “Bolek i Lolek”, “Reksio”, czy “Porwanie Baltazara Gąbki”, a niedawno np. “Kuba i Śruba”. W samym Studiu dowiemy się, jak mozolna i czasochłonna potrafi być praca animatorów filmów rysunkowych.

Powyższą trasę można przejść z audioprzewodnikiem, który wypożyczymy w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

KONTAKT: Śląska Organizacja Turystyczna

e-mail: info@slaskie.travel

Tel: +48 32 207 207 1

www.slaskie.travel