Poszukujesz malowniczych krajobrazów urozmaiconych niezwykłymi formacjami skalnymi? Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem, które po prostu musisz odwiedzić. Przygotuj się na pełną wrażeń wędrówkę!

Smoleń i Pilica

Jednodniową wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej rozpoczniemy w malowniczej miejscowości, jaką jest Smoleń. To jeden z mniej znanych zakątków tej części woj. śląskiego, mogący jednak pochwalić się ruinami gotyckiego Zamku Pilcza powstałego prawdopodobnie w XIV wieku. Zamek jest jednym z warownych obiektów Szlaku Orlich Gniazd. W 2016 roku ukończony tu został remont murów, a sam zamek został oddany do zwiedzania turystom. Szczególne polecamy wejście na basztę zamkową, z której rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Jurę.

Będąc w Smoleniu nie można przegapić Doliny Wodącej leżącej między Smoleniem a Domaniewicami. To miejsce, gdzie znajdziemy charakterystyczne elementy krajobrazu jurajskiego – ostańce wapienne z ciekawymi grupami skalnymi oraz jaskiniami.

Po wizycie w Smoleniu, ruszamy do znajdującej się kilka kilometrów dalej Pilicy. Głównym punktem miasteczka jest rynek, do którego trafić jest najłatwiej. Na placu rynkowym stoi zrekonstruowany zabytkowy ratusz. Obowiązkowym punktem trasy po Pilicy jest pałac z parkiem. Udając się w jego kierunku, warto zatrzymać się w znajdującym się przy Starym Rynku Kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Jest on rezultatem wielokrotnych procesów przebudowy, w wyniku których pierwotny kształt budowli uległ gruntownym zmianom. Kościół posiada m.in. cechy gotyckie oraz barokowe.

Po wizycie w tym miejscu docieramy do samego pałacu. Pozostaje on w rękach prywatnych, jednak warto zobaczyć jego dobrze zachowane fortyfikacje w obrębie parku kryjącego w sobie takie ciekawostki, jak 6-metrowa w obwodzie lipa, zwana lipą królowej Elżbiety. Sam pałac stanowił w zamierzchłych czasach własność właścicieli Zamku Pilcza w Smoleniu. Oprócz pałacu w miasteczku znajdziemy sanktuarium umieszczone na Międzynarodowym Szlaku Maryjnym. To Klasztor oo. Franciszkanów wraz z Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin, w którego wnętrzu znajduje się aż 9 ołtarzy, sam kościół zaś otacza ogród różany.

Jedną z największych ciekawostek Pilicy jest fakt, że od lat słynie jako miejsce wypieku opłatków. Warto wrócić tu przed świętami lub już dziś odwiedzić wytwórnię opłatków (Biskupice 48a) znajdującą się tuż obok sanktuarium.

Podzamcze i Góra Birów

Podzamcze to jedno z najpopularniejszych miejsc Jury Krakowsko-Czestochowskiej. To tutaj znajduje się największe Orle Gniazdo – Zamek Ogrodzieniecki, a właściwie jego niezwykłe ruiny usytuowane na Górze Janowskiego na wysokości 515,5 m. n.p.m. Pod sam zamek prowadzi asfaltowa droga. Jeżeli podróżujemy rowerem nie będzie problemem podjazd pod główną bramę Zamku, gdzie znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Tutaj znajdziemy mapy i przewodniki. W Punkcie Informacji Turystycznej wypożyczyć można także audioprzewodniki po to, by z nimi zwiedzić Zamek Ogrodzieniecki lub wybrać się na pieszą wycieczkę na Górę Birów. Audiowycieczki pobrać możemy również na stronie www.slaskie.travel.

Zamek Ogrodzieniecki w przeszłości wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należącego do najbogatszych i najbardziej wpływowych w ówczesnej Polsce. Niestety budowla padała też ofiarą najazdów i katastrof, które powodowały coraz większe zniszczenia. W 1655 r. – w czasie potopu – stacjonujące tu wojska szwedzkie spowodowały pożar, który strawił znaczną część zamku. W latach 60. i 70. XX w. zamek zabezpieczono w formie ruiny, udostępniając go turystycznie. Przed odwiedzeniem Zamku warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń. Organizowanych jest tu szereg imprez, m.in. turnieje i pokazy rycerskie oraz wieczory z duchami, kiedy to zwiedzanie zamku z przewodnikiem dostarcza mocnych wrażeń.

Po obejrzeniu zamku i powrocie na główną drogę dojazdową łatwo dostać się można na stojący około 1,5 km dalej Gród na Górze Birów. Wzgórze znajduje się na północ od ruin zamku. W 2008 roku przeprowadzono rekonstrukcję kamienno-drewnianego Grodu Królewskiego, stylizowanego na słowiańską twierdzę. Osada istniała tutaj do połowy XIII w.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

KONTAKT: Śląska Organizacja Turystyczna

e-mail: info@slaskie.travel

Tel: +48 32 207 207 1

www.slaskie.travel