• Ziemia Łukowska
  • Ziemia Łukowska
  • Ziemia Łukowska
  • Ziemia Łukowska
  • Ziemia Łukowska
  • Ziemia Łukowska
  • Ziemia Łukowska

Quo Vadis? Czasami warto zejść z utartych szlaków. Ziemia Łukowska to rodzinne strony Henryka Sienkiewicza, lasy o klimacie prastarej puszczy, spotkanie z osobliwymi skamieniałościami sprzed milionów lat oraz niesamowita lekcja historii w Woli Gułowskiej.

W programie wizyty, który znajdziesz poniżej, znajdują się same wyjątkowe miejsca. Ahoj przygodo!

Program wycieczki

Dzień 1

Oko w oko z prehistorią w Łukowie

Historyczną stolicą tych ziem jest Łuków. W mieście znajdują się dwa barokowe zespoły kościelno-klasztorne z XVIII wieku – pobernardyński i popijarski. W części zabudowań klasztornych znajduje się Muzeum Regionalne z bogatymi zbiorami etnograficznymi oraz geologiczno-archeologicznymi. Okolice Łukowa słyną z unikalnych w skali świata bogatych złóż skamieniałości różnorodnych zwierząt morskich, sprzed milionów lat. Najbardziej znanymi są amonity, grupa zwierząt całkowicie wymarłych około 65 mln lat temu. Ich nazwa pochodzi od egipskiego boga – Amona, którego przedstawiano jako postać ze skręconymi rogami, o kształcie podobnym do muszli tych zwierząt. Prehistoryczną ekspozycję można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00, niedziela w godz. 11.00 – 15.00
Czas programu: 1h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: bilet normalny – 4 zł, bilet ulgowy – 3 zł, bilet rodzinny – 12 zł
Muzeum Regionalne w Łukowie: http://muzeum.lukow.pl/

Spacer ścieżką historyczno-przyrodniczą po Rezerwacie “Jata”

Pobliski Rezerwat “Jata” to jeden z najstarszych w Polsce obszarów chronionej przyrody, założony w 1933 r. Pod tym względem ustępuje jedynie Puszczy Białowieskiej. Chronione jest tutaj jedno z większych stanowisk jodły, które znajduje się poza naturalnym zasięgiem jej występowania. Spacer specjalną ścieżką przyrodniczą pozwoli przyjrzeć się naturze z bliska. Znajdujące się przy trasie pomniki przeniosą odwiedzających w dawne czasy i zapoczątkują chęć poznania kolejnych tajemnic powstania styczniowego oraz II wojny światowej. Długość szlaku to ok. 4,5 kilometra.

Godziny otwarcia: Zalecane: od świtu do zmierzchu
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne
Rezerwat przyrody Jata: https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/de/rezerwaty-przyrody#.X2ixF2gzbIU

Zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Henryk Sienkiewicz, laureat literackiej Nagrody Nobla, pochodzi z Lubelszczyzny. Podczas wędrówek po Ziemi Łukowskiej koniecznie trzeba zajrzeć do Woli Okrzejskiej, miejscowości, w której urodził się wybitny pisarz, autor takich powieści jak: “Ogniem i mieczem”, “Potop”, “Pan Wołodyjowski”, “Krzyżacy”, “Quo Vadis”, czy “W pustyni i w puszczy”. Tutejsze Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych i osobistych pamiątek po pisarzu oraz unikalny księgozbiór.

Godziny otwarcia: kwiecień – październik w godz. 9.00 – 17.00; listopad – marzec w godz. 8.00 – 16.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Obiekt dostępny jest przez cały rok
Ceny biletów: Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem – 50 zł
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej: https://muzeumhs.pl/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

Wola Gułowska to miejscowość położona w północno-zachodniej części województwa lubelskiego. Miejsce, które trzeba nie tylko zobaczyć, ale i odkryć. W Woli Gułowskiej w pierwszych dniach października 1939 r. miała miejsce ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej stoczona przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Ich pamięć popularyzuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.

Nad miejscowością górują wieże barokowego Sanktuarium oo. Karmelitów pw. Matki Boskiej Gułowskiej ze sławnym obrazem Najświętszej Maryi Panny Patronki Żołnierzy Września. Matkę Boską Gułowską odwiedzają co roku tysiące pielgrzymów.

Godziny otwarcia: poniedziałek – nieczynne, wtorek – piątek w godz. 9.00 – 17.00, sobota – niedziela w godz. 12.00 – 16.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: 5 zł – dorośli, 3 zł – uczniowie, opiekunowie bezpłatnie
Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej: http://www.kleeberczycy.pl/

Zajęcia plenerowe o tematyce wojskowej oraz ognisko

Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków oferuje indywidualnie dostosowany program edukacyjno-integracyjny. Wśród zajęć plenerowych znajdują się propozycje takich zajęć jak “Saper”, “Wojskowy namiot” czy “Ekwipunek żołnierza”.

Przykładowy scenariusz: uczestników zajęć dzieli się na drużyny 2-5 osobowe. Drużyna nr 1 udaje się za narożnik budynku, tak by nie widziała miejsca zabawy. Drużyna nr 2 zakopuje na wydzielonej części boiska do siatkówki plażowej 5 „min”. Zadaniem drużyny nr 1 jest odnalezienie wszystkich zakopanych „min”. Członkowie drużyny zmieniają się przy obsłudze wykrywacza metalu po każdorazowym wykryciu miny. Po znalezieniu wszystkich, drużyny zamieniają się rolami. Wygrywa ta grupa, która wykryje zakopane „miny” w najkrótszym czasie. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych istnieje możliwość zorganizowania zajęć w odpowiednio przygotowanych wnętrzach.

Po tak intensywnym dniu najlepszym pomysłem będzie zorganizowanie wspólnego ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Godziny otwarcia: Do indywidualnego ustalenia
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczne
Ceny biletów: Koszt zajęć uzależniony jest od wielkości grupy.
Oferta zajęć w Domu Kultury – Pomniku Czynu Bojowego Kleeberczyków: http://www.kleeberczycy.pl/muzeum/oferta-1-dniowa/

KONTAKT: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl