Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja kreuje przyszłość. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość – to wszystko sprawia, że ​​miasto jest niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego Lublin został doceniony jako Polska Marka Turystyczna, a kreatywność i gościnność jego mieszkańców zachęca do zatrzymania się w mieście na dłużej.

Kulturowe oraz przyrodnicze walory Lublina i okolic to treść poniższej wycieczki. Pierwszy dzień koncentruje się na tradycji wsi lubelskiej, drugi zaprowadzi nas z kolei na Stare Miasto.

 

Program wycieczki:

Dzień 1

10:00 – Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków.

11:45 – Przejazd do Muzeum Wsi Lubelskiej.

12:00 – Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, uczestnictwo w grze edukacyjnej “Drogi i place, furty i bramy – dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach”.

15:00 – Przejazd w okolice Ogrodu Saskiego.

15:30 – Czas na obiad.

17:00 – Zwiedzanie Centrum Spotkania Kultur.

18:00 – Spacer po placu Litewskim z fontanną multimedialną, Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście.

19:30 – Kolacja.

20:30 – Przejazd do miejsca zakwaterowania i nocleg.

 

Dzień 2

8:30 – Śniadanie w hotelu i wykwaterowanie.

9:30 – Przejazd na Stare Miasto.

10:00 – Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim (Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja).

13:00 – Zwiedzanie Klasztoru Ojców Dominikanów.

13:30 – Zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej.

14:00 – Obiad w jednej z restauracji Starego Miasta.

15:30 – Przejście na lubelski Rynek, pod Trybunał Koronny. Spacer uliczkami Starego Miasta.

16:00 – Zwiedzanie Muzeum Historii Miasta w Bramie Krakowskiej.

17:00 – Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej.

18:00 – Spacer Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski.

 

Podczas zwiedzania Lublina do odwiedzenia Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ulicy Jezuickiej 1/3, wyjątkowego punktu informacji turystycznej, zaprasza autor programu wycieczki – Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin – zarządca Polskiej Marki Turystycznej Lublin.
Polska Marka Turystyczna Lublin

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków

Lubelski Ogród Botaniczny powstał w 1965 r., założony przez pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w celach dydaktycznych oraz naukowo-badawczych. Z biegiem czasu, ogród na tyle się rozrósł, sprowadzono tak wiele przeróżnych gatunków roślin i ułożono je z takim zmysłem artystycznym, że miejsce to stało się najpiękniejszym parkiem w Lublinie. Pracownicy UMCS, zdecydowali się udostępnić to miejsce dla zwiedzających, aby podzielić się pięknem ogrodu z mieszkańcami Lublina i turystami, rozbudzając w nich zamiłowanie do natury, poszerzając świadomość ekologiczną i wiedzę na temat roślin. W ten sposób utworzono niezwykły punkt na mapie miasta, miejsce spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych.

Dworek Kościuszków – pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1720 r. Obiekt położony jest na terenie dawnego folwarku Sławinek, obecnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r. Obecnie Dworek ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym.

Obecny budynek Dworku Kościuszków jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Obiekt jest ujęty w Rejestrze Zabytków Lublina i podlega wraz z parkiem opiece konserwatorskiej.

Godziny otwarcia: kwiecień, sierpień: 9:00 – 19:00; maj – lipiec: 9:00 – 20:00; wrzesień: 9:00 – 18:00; październik: 9:00 – 17:00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Codziennie od kwietnia do października. W maju, czerwcu oraz lipcu bilety są sprzedawane do godziny 19:00, natomiast wejście do Ogrodu będzie zamknięte o godz. 20:00
Ceny biletów: Ogród + Dworek Kościuszków: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych (min 15 os. + opiekunowie) – 10 zł/osoba; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych z przewodnikiem z Ogrodu (min 15 os. + opiekunowie) – 15 zł/osoba
Ogród Botaniczny UMCS: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/ogrod-botaniczny-umcs/

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które przedstawia, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi przed wieloma laty. Pracownicy muzeum demonstrują odwiedzającym, w jaki sposób ludzie zajmowali się rzemiosłem używając narzędzi, które wyszły już dziś z użytku. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Na terenie muzeum występują także zwierzęta, które były niezbędnym elementem i pomocą w życiu mieszkańców lubelskich wsi. Ponadto muzeum oferuję wiele tematycznych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

W ramach zwiedzania sugerujemy uczestnictwo w grze edukacyjnej “Drogi i place, furty i bramy – dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach”.

Godziny otwarcia: listopad – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień – październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem)
Czas programu: 2,5-3h
Dostępność: Muzeum dostępny do zwiedzania przez cały rok; Muzeum nieczynne: 1 I, Wielkanoc,1 XI, 24-31 XII
Ceny biletów: Ulgowy 10zł/os, Normalny 20zł/os; powyżej 15-osobowej grupy, wymagany przewodnik (100zł brutto za grupę 15-30 osobową). Za grę edukacyjną “Drogi i place, furty i bramy-dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach” cena wynosi 14zł/os – grupy do 22 osób
Bilety online: https://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-wsi-lubelskiej/

Zwiedzanie Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur jest prawdopodobnie najbardziej nowoczesną instytucją zajmującą się kulturą w Polsce. Idea tego miejsca skupia się na tworzeniu wydarzeń kulturalnych i zapraszaniu artystów z całego świata. Budynek-instytucja jest bezpośrednim nawiązaniem do wielokulturowej historii Lublina. Sale widowiskowe, surowa w formie przestrzeń oraz rozległa panorama widoczna z tarasów na dachu budynku – to tylko niewielka część tego, co ma do zaoferowania Centrum Spotkania Kultur. Swoją siedzibę ma tu dedykowany dzieciom Teatr im. H. Ch. Andersena, oryginalna Brain Damage Gallery prezentująca graffiti writing i jego historię, a także Miejska Pasieka Artystyczna na dachu. W budynku działają także lokale gastronomiczne i Sklepik Kulturalny CSK.

Prócz zwiedzania nowoczesnego wnętrza (możliwe umówienie przewodnika), CSK oferuje kino oraz Teatr im. H. Ch. Andersena dedykowany dzieciom. Dla wycieczkowiczów z kl. VIII interesująca może się okazać wizyta w Brain Damage Gallery, poświęconej graffiti i sztuce ulicznej. Na dachu Centrum, prócz tarasów widokowych, znajduje się miejska pasieka. Warto skontaktować się z CSK w sprawie ewentualnej dostępności warsztatów pszczelarskich.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – niedziela 8:00 – 21:00
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Samodzielne zwiedzanie jest bezpłatne. Zwiedzanie z przewodnikiem: Oprowadzanie po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest w zorganizowanych grupach od 10 do 25 osób. Normalny bilet – 10 zł, ulgowy bilet – 8 zł.
Bilety online: https://bilety.spotkaniakultur.com/
Centrum Spotkania Kultur: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/centrum-spotkania-kultur/

Plac Litewski i Krakowskie Przedmieście

Plac Litewski jest najbardziej reprezentatywnym placem znajdującym się w ścisłym centrum Lublina, na którym to odbywają się największe uroczystości państwowe w mieście. Jest on bardzo charakterystycznym punktem na mapie miasta, przez co stał się jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Główny plac miasta zachwyca nowoczesną fontanną multimedialną i szeregiem zabytków. Warto zatrzymać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja, czy obelisku upamiętniającym podpisanie aktu unii polsko-litewskiej w 1569 r. Plac otaczają pałace magnackie, należące niegdyś do przybywających do Lublina na sejmy posłów koronnych. Na środku placu Litewskiego zasadzono topolę, obok której zakopano kapsułę czasu. Jej otwarcie nastąpi za niecałe 100 lat!

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac Litewski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-litewski/

Zwiedzanie Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie jest najstarszą dzielnicą miasta i zarazem jedną z najlepiej zachowanych dzielnic miejskich w całej Polsce. Jest skupiskiem wielu zabytkowych miejsc takich jak: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Trybunał, plac Po Farze, Plac Rybny, Klasztor Ojców Dominikanów oraz wielu pięknie odrestaurowanych kamienic z bogatą historią. Jest to także miejsce skupiające liczne lokale gastronomiczne o różnym charakterze, dzięki czemu Stare Miasto jest najliczniej odwiedzaną dzielnicą Lublina w całym mieście.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Dzień 2

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim – Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja

Już przed chrztem Mieszka wzgórze zamkowe było nie tylko zamieszkałe, ale i obwarowane. Gotycką twierdzę wymurował jednak dopiero Kazimierz Wielki. W 1569 roku w jej murach obradował sejm, który uchwalił akt unii polsko-litewskiej. W czasach zaborów zrujnowany zamek przekształcono w więzienie. Dziś znajduje się tam muzeum, obok którego atrakcje stanowią kaplica oraz wieża, czyli donżon.

Kaplica Świętej Trójcy

Lublin wyrósł na miejscu spotkania kultury zachodu Europy z kulturą jej wschodu. Miejscem, które tego dowodzi jest właśnie zamkowa kaplica. Zbudowana według zasad stylu gotyckiego średniowiecznej Anglii, Francji i Niemiec, została udekorowana ruskimi freskami, wzorującymi się na sztuce Bizancjum. Pomysłodawcą połączenia był król Jagiełło – symbolizowało ono za pomocą obrazów jego zamysł polityczny, czyli jednoczenie Polski i Litwy.

Donżon

Lublin, jako miasto położone na obrzeżach monarchii Piastów potrzebował warowni. Do dziś z zamku zachował się donżon. Ta średniowieczna wieża służy za doskonały punkt widokowy. W planie wycieczki można ją ewentualnie zastąpić Wieżą Trynitarską, znajdującą się koło katedry. Baszta Zamkowa zwana donżonem to najstarsza budowla w Lublinie. Lubelski donżon ma 20 m wysokości, średnicę 15 m, a grubość jego murów dochodzi do 4 m.

Muzeum Narodowe

Do najcenniejszych jego skarbów należy obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, którego na pewno nie przeoczysz. Jego wymiar to ponad 15 m kw.!. Ekspozycje poświęcone pradziejom ziemi lubelskiej, armatom i mieczom, a także malarstwu również mogą skupić na sobie uwagę uczniów. Wartościowe ekspozycje dotyczą także sztuki ludowej okolicznych wsi. Muzeum Narodowe mieści w sobie bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne oraz militaria. Prezentowane są one zarówno na wystawach stałych muzeum, jak i w jego oddziałach i filiach. W Galeriach Sztuki goście zachwycą się dziełami najwybitniejszych artystów z polski i ze świata. Nie lada gratką jest także stół z wypaloną czarcią łapą, związany z najsłynniejszą lubelską legendą.

Godziny otwarcia: Ekspozycje stałe: wtorek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Kaplica Trójcy Świętej: poniedziałek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Wieża zamkowa (donżon): 9:00-21:00 (ostatnie wejście 20:30)
Czas programu: 2,5-3h
Dostępność: dostępne przez cały rok (w poniedziałki brak możliwości zwiedzania ekspozycji stałych); nieczynne: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: Zamek Lubelski – Karnet (ekspozycje stałe, Kaplica, wieża) – Normalny 40 zł, Ulgowy 30 zł; Ekspozycje stałe – Normalny 20 zł, Ulgowy 15 zł; Kaplica Trójcy Świętej – Normalny 15 zł, Ulgowy 10 zł; Wieża zamkowa (donżon) – taras widokowy: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł
Bilety online: https://bilety.mnwl.pl/
Zamek Lubelski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/zamek-lubelski/

Zwiedzanie Klasztoru Ojców Dominikanów i Placu Dominikańskiego

Plac Dominikański, inaczej Plac Jerzego Giedroycia, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Starym Mieście z widokiem na ulicę Podwale i najstarsze dzielnice mieszkalne Lublina – Bronowice i Tatary. Skwer znajduje się za klasztorem oo. dominikanów, a przejście do niego znajduje się w niewielkiej bramie u styku ul. Jezuickiej i ul. Dominikańskiej, obok Teatru Starego. Warto tu wpaść, żeby chwilę odpocząć od gwarnego Starego Miasta.

Klasztor Ojców Dominikanów to jeden z najstarszych kościołów w Lublinie. Jest to prawdopodobne miejsce podpisania aktu unii lubelskiej, czyli największego historycznego wydarzenia w dziejach miasta. Na szczególną uwagę, poza pięknym barokowym wnętrzem, zasługuje obecność dwóch ambon.

Godziny otwarcia: Bazylika jest dostępna dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia poza godzinami, w których odbywają się nabożeństwa (czyli w pt-sb w godzinach 8:00-11:30 oraz 13:00-17:00 oraz w niedzielę między 13:00 a 16:00). Zwiedzać można w grupie, z przewodnikiem, ale także indywidualnie.
Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Zwiedzanie Klasztoru jest bezpłatne
Bazylika pw. św. Stanisława i klasztor oo. dominikanów: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/bazylika-pw-sw-stanislawa-i-klasztor-oo-dominikanow/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej

Najważniejsza katolicka świątynia Lublina to nie tylko zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty, ale także jeden z najwyższych ołtarzy w kraju i wnętrze pełne barokowego malarstwa. Dawna kaplica jezuickiego kolegium zachwyca przepychem. Warto wejść do środka Archikatedry Lubelskiej, aby przyjrzeć się bliżej iluzjonistycznym polichromiom Meiera oraz wspaniałemu wyposażeniu świątyni. Hebanowy ołtarz, obraz, który ponoć w 1949 r. płakał krwawymi łzami, chrzcielnica z XIV w., to tylko niektóre skarby, które kryją się w jej wnętrzu. Dla zwiedzających dostępne są także Zakrystia Akustyczna oraz krypty. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz z tabernakulum w kształcie fasady bazyliki św. Jana na Lateranie, a także zakrystia o nietypowej akustyce.

Godziny otwarcia: Wnętrze katedry można zwiedzać codziennie w dni zwykłe z wyjątkiem czasu sprawowania nabożeństw w godz. 6:30 – 20:00. Zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty otwarte od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 16:00.
Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Zwiedzanie zakrystii akustycznej, skarbca i krypty: 6 zł – dorośli, 4 zł – młodzież. Zwiedzanie wnętrza katedry jest bezpłatne.
Archikatedra Lubelska: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/archikatedra-lubelska/

Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej

Wieża Trynitarska jest najwyżej położonym punktem widokowym w Lublinie. Aby wejść na jej szczyt należy pokonać 207 schodków. Na górze znajduje się kawiarenka oraz taras, z którego można podziwiać panoramę niemal całego Lublina. Wewnątrz wieży znajduje się muzeum archidiecezjalne sztuki sakralnej, co nadaje wieży unikatowy charakter.

Godziny otwarcia: Wieża jest otwarta od środy do niedzieli: środa, czwartek godz. 10:00-18:00, przerwa 14:00-14:30; piątek godz. 14:00-21:00, przerwa 17:00-17:30; sobota, niedziela godz. 12:00-20:00, przerwa 15:00-15:30
Czas programu: 1h
Dostępność: Od listopada do marca zwiedzanie jest wyłącznie w weekendy oraz istnieje możliwość rezerwacji grupowej dla zwiedzania w innym dniu tygodnia
Ceny biletów: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł. W soboty jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem o 13:30.
Wieża Trynitarska: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-archidiecezjalne-sztuki-religijnej-wieza-trynitarska/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Muzeum Historii Miasta w Bramie Krakowskiej

Jak kiedyś wyglądało miasto? Ile z dawnego Lublina przetrwało do czasów dzisiejszych? Jak żyło się mieszkańcom Koziego Grodu? Jacy oni byli i czym się zajmowali? Dowiemy się tego, odwiedzając Muzeum Historii Miasta Lublina. Znaleźć tu można zbiory archeologiczne, ikonograficzne, czasopisma, plakaty i pamiątki życia codziennego. Na starych widokówkach i fotografiach zobaczymy Lublin od XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Z taką wiedzą inaczej spogląda się na mijane podczas zwiedzania budowle, kamienice i uliczki.

Godziny otwarcia: wtorek – sobota: 10:00 – 16:30
Czas programu: 1h
Dostępność: nieczynne w święta: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: Normalny 6 zł, Ulgowy 5 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem – 35 zł + bilety wstępu
Muzeum Historii Miasta Lublina: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-historii-miasta-lublina/

KONTAKT: LOT Metropolia Lublin

e-mail: info@lotmn.org

Tel: +48 533 39 1569

https://lublininfo.com/kontakt/