Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja kreuje przyszłość. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość – to wszystko sprawia, że miasto jest niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego Lublin został doceniony jako Polska Marka Turystyczna, a kreatywność i gościnność jego mieszkańców zachęca do zatrzymania się w mieście na dłużej.

Program wycieczki:

9:00 – Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, uczestnictwo w dodatkowej lekcji muzealnej/grze edukacyjnej “Archeologiczne, etnograficzne i historyczne przygody garnka” lub „Ginące zawody na muzealnym Roztoczu”.

11:30 – Przejazd na plac Litewski.

12:00 – Spacer po placu Litewskim z fontanną multimedialną, Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście.

13:30 – Obiad w jednej z restauracji na Starym Mieście.

14:30 – Przejazd do Muzeum na Majdanku.

15:00 – Zwiedzanie Muzeum na Majdanku.

17:00 – Przejazd do Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim.

17:30 – Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim (Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja)

 

Podczas zwiedzania Lublina do odwiedzenia Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ulicy Jezuickiej 1/3, wyjątkowego punktu informacji turystycznej, zaprasza autor programu wycieczki – Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin – zarządca Polskiej Marki Turystycznej Lublin.
Polska Marka Turystyczna Lublin

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które przedstawia, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi przed wieloma laty. Pracownicy muzeum demonstrują odwiedzającym, w jaki sposób ludzie zajmowali się rzemiosłem używając narzędzi, które wyszły już dziś z użytku. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Na terenie muzeum także występują zwierzęta, które były niegdyś niezbędnym elementem i pomocą w życiu mieszkańców lubelskich wsi. Ponadto muzeum oferuje wiele tematycznych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

W ramach zwiedzania jest sugerowane uczestnictwo w dodatkowej lekcji muzealnej/grze edukacyjnej “Archeologiczne, etnograficzne i historyczne przygody garnka” lub „Ginące zawody na muzealnym Roztoczu”.

Godziny otwarcia: listopad – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień – październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem)
Czas programu: 2,5h
Dostępność: Muzeum dostępny do zwiedzania przez cały rok; Muzeum nieczynne: 1 I, Wielkanoc,1 XI, 24-31 XII
Ceny biletów: Ulgowy 10zł/os, Normalny 20zł/os; powyżej 15 osobowej grupy, wymagany przewodnik (100zł brutto za grupę 15-30 osobową). Za grę edukacyjną „Na tropie Antka” lub Ginące zawody na muzealnym Roztoczu cena wynosi 10 zł/osoba
Bilety online: https://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-wsi-lubelskiej/

Plac Litewski i Krakowskie Przedmieście

Plac Litewski jest najbardziej reprezentatywnym placem znajdującym się w ścisłym centrum Lublina, na którym to odbywają się największe uroczystości państwowe w mieście. Jest on bardzo charakterystycznym punktem na mapie miasta, przez co stanowi jedno z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Główny plac miasta zachwyca nowoczesną fontanną multimedialną i szeregiem zabytków. Warto zatrzymać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja czy obelisku upamiętniającym podpisanie aktu unii polsko-litewskiej w 1569 r. Plac otaczają pałace magnackie, należące niegdyś do przybywających do Lublina na sejmy posłów koronnych. Na środku placu Litewskiego zasadzono topolę, obok której zakopano kapsułę czasu. Jej otwarcie nastąpi za niecałe 100 lat!

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac Litewski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-litewski/

Zwiedzanie Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie jest najstarszą dzielnicą miasta i zarazem jedną z najlepiej zachowanych dzielnic miejskich w całej Polsce. Jest skupiskiem wielu zabytkowych miejsc takich jak: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Trybunał, plac Po Farze, Plac Rybny, Klasztor Ojców Dominikanów oraz wielu pięknie odrestaurowanych starych kamienic z bogatą historią. Jest to także miejsce skupiające liczne lokale gastronomiczne o różnym charakterze, dzięki czemu Stare Miasto jest najliczniej odwiedzaną dzielnicą Lublina.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Zwiedzanie Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w listopadzie 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Obecnie muzeum skupia się na zachowaniu pamięci o ofiarach, ochronie obiektów oraz dokumentowaniu historii obozu. Na terenie muzeum znajdują się baraki z eksponatami, Pomniki Walki i Męczeństwa (Mauzoleum i Pomnik-Brama) oraz Kolumna Trzech Orłów, zbudowana przez więźniów jeszcze działającego obozu.

Godziny otwarcia: SEZON LETNI (KWIECIEŃ–PAŹDZIERNIK): Teren i obiekty historyczne 9:00 – 18.00, Wystawa historyczna (barak 62) 9:00 – 17:00; SEZON ZIMOWY (LISTOPAD–MARZEC): Teren i obiekty historyczne 9:00 – 16:00, Wystawa historyczna (barak 62) 9:00 – 16:00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne (udostępnione do zwiedzania są: teren i obiekty historyczne).
Czas programu: 2h
Dostępność: Wystawa historyczna w baraku ekspozycyjnym nr 62 oraz ekspozycja “Shrine” w baraku nr 47 udostępniane są zwiedzającym codziennie oprócz poniedziałków oraz następujących świąt państwowych i religijnych: 1 i 6 stycznia, Świąt Wielkanocnych, Bożego Ciała, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia, przy czym 1 listopada zamknięte pozostają również wszystkie obiekty historyczne oraz bramy wejściowe na ekspozycje muzealną. W okresie 25 grudnia – 2 stycznia Muzeum pozostaje całkowicie zamknięte
Ceny biletów: Wstęp do Muzeum (w tym na wszystkie wystawy) jest bezpłatny. Opłaty pobierane są za usługę przewodnicką oraz za korzystanie z parkingów. Oprowadzenie w języku polskim grupy do 10 osób: 100 zł. Oprowadzenie w języku polskim grupy do 30 osób: 150 zł. Za wjazd na teren Muzeum i korzystanie z parkingów: autobusy – 40 zł, busy – 15 zł, samochody osobowe – 5 zł, motocykle – 2 zł.
Państwowe Muzeum na Majdanku: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/panstwowe-muzeum-na-majdanku/

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim – Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja

Muzeum Narodowe na Zamku Lubelskim mieści bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne oraz militaria. Najcenniejszym zabytkiem muzeum jest obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” o wymiarach 15 metrów kwadratowych. Poza tym możliwe jest zwiedzanie Kaplicy Świętej Trójcy, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na Gotyckie wnętrze, będące częścią zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, które wypełnione zostało na początku XV wieku malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

Udostępniona do zwiedzania jest także baszta zamkowa – donżon, czyli romańska wieża która jest jednym z najstarszych zabytków na Lubelszczyźnie. Wzniesiona z kamienia i cegły stanowiła część grodu kasztelańskiego. Kto wejdzie po spiralnych schodach na sam szczyt, zobaczy jedną z najpiękniejszych panoram Lublina. Wystawa prezentowana w środku donżonu opowiada historię Zamku Lubelskiego. W Muzeum Narodowym organizowane są również lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Godziny otwarcia: Ekspozycje stałe: wtorek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Kaplica Trójcy Świętej: poniedziałek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Wieża zamkowa (donżon): 9:00-21:00 (ostatnie wejście 20:30)
Czas programu: 2,5-3h
Dostępność: dostępne przez cały rok (w poniedziałki brak możliwości zwiedzania ekspozycji stałych); nieczynne: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: Zamek Lubelski – Karnet (ekspozycje stałe, Kaplica, wieża) – Normalny 40 zł, Ulgowy 30 zł; Ekspozycje stałe – Normalny 20 zł, Ulgowy 15 zł; Kaplica Trójcy Świętej – Normalny 15 zł, Ulgowy 10 zł; Wieża zamkowa (donżon) – taras widokowy: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł
Bilety online: https://bilety.mnwl.pl/
Zamek Lubelski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/zamek-lubelski/

KONTAKT: LOT Metropolia Lublin

e-mail: info@lotmn.org

Tel: +48 533 39 1569

https://lublininfo.com/kontakt/