Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja kreuje przyszłość. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość – to wszystko sprawia, że ​​miasto jest niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego Lublin został doceniony jako Polska Marka Turystyczna, a kreatywność i gościnność jego mieszkańców zachęca do zatrzymania się w mieście na dłużej.

 

Program wycieczki

Dzień 1

10:00 – Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, uczestnictwo w grze edukacyjnej “Drogi i place, furty i bramy – dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach”.

12:30 – Przejazd do Ogrodu Botanicznego UMCS.

12:40 – Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków.

13:30 – Przejazd w okolice Ogrodu Saskiego.

13:50 – Czas na obiad.

14:50 – Zwiedzanie Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

16:00 – Zwiedzanie Centrum Spotkania Kultur.

16:45 – Czas na lody Bosko przy Ogrodzie Saskim, spacer po Ogrodzie Saskim i czas na placu zabaw wewnątrz ogrodu.

18:30 – Spacer po placu Litewskim z fontanną multimedialną, Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście.

19:30 – Kolacja.

20:30 – Przejazd do miejsca zakwaterowania i nocleg.

 

Dzień 2

8:30 – Śniadanie w hotelu i wykwaterowanie.

9:30 – Przejazd na Stare Miasto.

10:00 – Zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej.

10:30 – Przejście na Plac Dominikański.

10:40 – Zwiedzanie Klasztoru Ojców Dominikanów.

11:00 – Zwiedzanie Starego Miasta.

12:00 – Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej.

12:45 – Obiad w jednej z restauracji Starego Miasta.

14:00 – Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

15:00 – Przejście przez Bramę Grodzką do Zamku Lubelskiego.

15:30 – Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim (Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja).

 

Podczas zwiedzania Lublina do odwiedzenia Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ulicy Jezuickiej 1/3, wyjątkowego punktu informacji turystycznej, zaprasza autor programu wycieczki – Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin – zarządca Polskiej Marki Turystycznej Lublin.
Polska Marka Turystyczna Lublin

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które przedstawia, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi przed wieloma laty. Pracownicy muzeum demonstrują odwiedzającym, w jaki sposób ludzie zajmowali się rzemiosłem używając narzędzi, które wyszły już z użytku. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Na terenie muzeum występują także zwierzęta, które niegdyś były niezbędnym elementem i pomocą w życiu mieszkańców lubelskich wsi. Ponadto muzeum oferuję wiele tematycznych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

W ramach zwiedzania sugerujemy uczestnictwo w grze edukacyjnej “Drogi i place, furty i bramy – dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach”.

Godziny otwarcia: listopad – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień – październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem)
Czas programu: 2,5h
Dostępność: Muzeum dostępny do zwiedzania przez cały rok; Muzeum nieczynne: 1 I, Wielkanoc,1 XI, 24-31 XII
Ceny biletów: Ulgowy 10zł/os, Normalny 20zł/os; powyżej 15 osobowej grupy, wymagany przewodnik (100zł brutto za grupę 15-30 osobową). Za grę edukacyjną “Drogi i place, furty i bramy-dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach” cena wynosi 14zł/os – grupy do 22 osób
Bilety online: https://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-wsi-lubelskiej/

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków

Lubelski Ogród Botaniczny powstał w 1965 r., założony przez pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w celach dydaktycznych oraz naukowo-badawczych. Z biegiem czasu, ogród na tyle się rozrósł, sprowadzono tak wiele przeróżnych gatunków roślin i ułożono je z takim zmysłem artystycznym, że miejsce to stało się najpiękniejszym parkiem w Lublinie. Pracownicy UMCS, zdecydowali się udostępnić to miejsce dla zwiedzających, aby podzielić się pięknem ogrodu z mieszkańcami Lublina i turystami, rozbudzając w nich zamiłowanie do natury, poszerzając świadomość ekologiczną i wiedzę na temat roślin. W ten sposób utworzono niezwykły punkt na mapie miasta, miejsce spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych.

Dworek Kościuszków – pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1720 r. Położony jest na terenie dawnego folwarku Sławinek, obecnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r. Obecnie Dworek ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym.

Obecny budynek Dworku Kościuszków jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Obiekt jest ujęty w Rejestrze Zabytków Lublina i podlega wraz z parkiem opiece konserwatorskiej.

Godziny otwarcia: kwiecień, sierpień: 9:00 – 19:00; maj – lipiec: 9:00 – 20:00; wrzesień: 9:00 – 18:00; październik: 9:00 – 17:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Codziennie od kwietnia do października. W maju, czerwcu oraz lipcu bilety są sprzedawane do godziny 19:00, natomiast wejście do Ogrodu będzie zamknięte o godz. 20:00
Ceny biletów: Ogród + Dworek Kościuszków: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych (min 15 os. + opiekunowie) – 10 zł/osoba; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych z przewodnikiem z Ogrodu (min 15 os. + opiekunowie) – 15 zł/osoba
Ogród Botaniczny UMCS: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/ogrod-botaniczny-umcs/

Zwiedzanie Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Muzeum KUL JP II powstało w wyniku niezwykłej hojności i wielkiego zaufania kolekcjonerów do katolickiego uniwersytetu. Cenne zbiory stanowią powód do dumy i duże wyzwanie dla kustoszów. Odpowiednia ekspozycja oraz dbałość o cenne eksponaty to idea, która przyświeca organizatorom Muzeum.

Muzeum KUL powstało w 2018 r. w setną rocznicę powstania uczelni. Aby upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie, władze uczelni postanowiły ukazać odwiedzającym 100 najpiękniejszych prezentów podarowanych przez różne instytucje oraz różne pamiątki ściśle związane z uczelnią.

Godziny otwarcia: Muzeum czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 16:00. Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem.
Czas programu: 1h
Dostępność: Muzeum czynne przez cały rok z wyjątkiem świąt narodowych.
Ceny biletów: Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.
Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-katolickiego-uniwersytetu-lubelskiego-jana-pawla-ii/

Zwiedzanie Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur jest prawdopodobnie najbardziej nowoczesną instytucją zajmującą się kulturą w Polsce. Idea tego miejsca skupia się na tworzeniu wydarzeń kulturalnych zapraszając artystów z całego świata. Budynek-instytucja jest bezpośrednim nawiązaniem do wielokulturowej historii Lublina.

Sale widowiskowe, surowa w formie przestrzeń oraz rozległa panorama widoczna z tarasów na dachu budynku to tylko niewielka część tego, co ma do zaoferowania Centrum Spotkania Kultur. Swoją siedzibę ma tu dedykowany dzieciom Teatr im. H. Ch. Andersena, oryginalna Brain Damage Gallery prezentująca graffiti writing i jego historię, a także Miejska Pasieka Artystyczna na dachu. W budynku działają także lokale gastronomiczne i Sklepik Kulturalny CSK.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – niedziela 8:00 – 21:00
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Samodzielne zwiedzanie jest bezpłatne. Zwiedzanie z przewodnikiem: Oprowadzanie po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest w zorganizowanych grupach od 10 do 25 osób. Normalny bilet – 10 zł, ulgowy bilet – 8 zł.
Bilety online: https://bilety.spotkaniakultur.com/
Centrum Spotkania Kultur: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/centrum-spotkania-kultur/

Ogród Saski

Ogród Saski to zalesiony park z amfiteatrem, zegarem słonecznym z lat 40. XIX wieku, fontanną, placami zabaw oraz pawiami. Jest najstarszym parkiem miejskim w Lublinie, utworzonym w 1837 r. Powstał na 12 hektarach w stylu angielskim i na samym początku jego istnienia był udostępniony jedynie lubelskim elitom. Na początku XX wieku pod naciskiem opinii publicznej został powszechnie udostępniony i do dnia dzisiejszego jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców Lublina parków. Można tam spacerować i organizować pikniki.

Park położony w centrum miasta to idealne miejsce na relaks po intensywnym zwiedzaniu. Poza wieloma cennymi okazami starodrzewu, zachwyca małą architekturą, w muszli koncertowej w sezonie letnim odbywają się zaś liczne koncerty i inne wydarzenia.

Godziny otwarcia: Czynne całą dobę
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Ogród Saski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/ogrod-saski/

Plac Litewski i Krakowskie Przedmieście

Plac Litewski jest najbardziej reprezentatywnym placem znajdującym się w ścisłym centrum Lublina. Odbywają się na nim największe uroczystości państwowe w mieście. Jest on bardzo charakterystycznym punktem na mapie miasta, przez co stał się jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Główny plac miasta zachwyca nowoczesną fontanną multimedialną i szeregiem zabytków. Warto zatrzymać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja, czy obelisku upamiętniającym podpisanie aktu Unii Polsko-Litewskiej w 1569 r. Plac otaczają pałace magnackie, należące niegdyś do przybywających do Lublina na sejmy posłów koronnych. Na środku placu Litewskiego zasadzono topolę, obok której zakopano kapsułę czasu. Jej otwarcie nastąpi za niecałe 100 lat!

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac Litewski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-litewski/

Zwiedzanie Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie jest najstarszą dzielnicą miasta i jest jedną z najlepiej autentycznie zachowanych dzielnic miejskich w całej Polsce. Jest skupiskiem wielu zabytkowych miejsc takich jak: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Trybunał, Plac Po Farze, Plac Rybny, Klasztor Ojców Dominikanów oraz wielu innych pięknie odrestaurowanych starych kamienic z bogatą historią. Jest to także miejsce skupiające liczne lokale gastronomiczne o różnym charakterze, dzięki czemu Stare Miasto stanowi najliczniej odwiedzaną dzielnicę Lublina.

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Dzień 2

Zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej

Najważniejsza katolicka świątynia Lublina to nie tylko zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty, ale także jeden z najwyższych ołtarzy w kraju i wnętrze pełne barokowego malarstwa. Dawna kaplica jezuickiego kolegium zachwyca przepychem. Warto wejść do środka Archikatedry Lubelskiej, aby przyjrzeć się bliżej iluzjonistycznym polichromiom Meiera oraz wspaniałemu wyposażeniu świątyni. Hebanowy ołtarz, obraz, który ponoć w 1949 r. płakał krwawymi łzami, chrzcielnica z XIV w., to tylko niektóre skarby, które kryją się w jej wnętrzu. Dla zwiedzających dostępne są także Zakrystia Akustyczna oraz krypty. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz z tabernakulum w kształcie fasady bazyliki św. Jana na Lateranie, a także zakrystia o nietypowej akustyce.

Godziny otwarcia: Wnętrze katedry można zwiedzać codziennie w dni zwykłe z wyjątkiem czasu sprawowania nabożeństw w godz. 6:30 – 20:00. Zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty otwarte od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 16:00.
Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Zwiedzanie zakrystii akustycznej, skarbca i krypty: 6 zł – dorośli, 4 zł – młodzież. Zwiedzanie wnętrza katedry jest bezpłatne.
Archikatedra Lubelska: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/archikatedra-lubelska/

Zwiedzanie Klasztoru Ojców Dominikanów i Placu Dominikańskiego

Plac Dominikański, inaczej Plac Jerzego Giedroycia, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Starym Mieście z widokiem na ulicę Podwale i najstarsze dzielnice mieszkalne Lublina – Bronowice i Tatary. Skwer znajduje się za klasztorem oo. dominikanów, a przejście do niego znajduje się w niewielkiej bramie u styku ul. Jezuickiej i ul. Dominikańskiej, obok Teatru Starego. Warto tu wpaść, żeby chwilę odpocząć od gwarnego Starego Miasta.

Klasztor Ojców Dominikanów to jeden z najstarszych kościołów w Lublinie. Jest to prawdopodobne miejsce podpisania aktu unii lubelskiej czyli największego historycznego wydarzenia w dziejach miasta. Na szczególną uwagę poza pięknym barokowym wnętrzem zasługuje obecność dwóch ambon.

Godziny otwarcia: Bazylika jest dostępna dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia poza godzinami, w których odbywają się nabożeństwa (czyli w pt-sb w godzinach 8:00-11:30 oraz 13:00-17:00 oraz w niedzielę między 13:00 a 16:00). Zwiedzać można w grupie, z przewodnikiem, ale także indywidualnie.
Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Zwiedzanie Klasztoru jest bezpłatne
Bazylika pw. św. Stanisława i klasztor oo. dominikanów: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/bazylika-pw-sw-stanislawa-i-klasztor-oo-dominikanow/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie jest najstarszą dzielnicą miasta i jest jedną z najlepiej autentycznie zachowanych dzielnic miejskich w całej Polsce. Jest skupiskiem wielu zabytkowych miejsc takich jak: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Trybunał, plac Po Farze, Plac Rybny, Klasztor Ojców Dominikanów oraz wielu innych pięknie odrestaurowanych starych kamienic z bogatą historią. Jest to także miejsce skupiające liczne lokale gastronomiczne o różnym charakterze, dzięki czemu Stare Miasto stanowi najliczniej odwiedzaną dzielnicę Lublina.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej

Wieża Trynitarska jest najwyżej położonym punktem widokowym w Lublinie. Aby wejść na jej szczyt należy pokonać 207 schodków. Na górze znajduje się kawiarenka oraz taras, z którego można podziwiać panoramę niemal całego Lublina. Wewnątrz wieży znajduje się muzeum archidiecezjalne sztuki sakralnej, co nadaje wieży unikatowy charakter.

Godziny otwarcia: Wieża jest otwarta od środy do niedzieli: środa, czwartek godz. 10:00-18:00, przerwa 14:00-14:30; piątek godz. 14:00-21:00, przerwa 17:00-17:30; sobota, niedziela godz. 12:00-20:00, przerwa 15:00-15:30
Czas programu: 1h
Dostępność: Od listopada do marca zwiedzanie jest wyłącznie w weekendy oraz istnieje możliwość rezerwacji grupowej dla zwiedzania w innym dniu tygodnia
Ceny biletów: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł. W soboty jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem o 13:30.
Wieża Trynitarska: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-archidiecezjalne-sztuki-religijnej-wieza-trynitarska/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej

Trasa powstała z połączenia licznych, staromiejskich piwnic. Biegnie pod Rynkiem, ulicą Złotą i Archidiakońską, a kończy się przy placu Po Farze. Oprócz przedmiotów odnalezionych podczas renowacji piwnic, na trasie można zobaczyć także makiety miasta oraz mechaniczny teatrzyk opowiadający historię ocalenia Lublina z pożaru.

Godziny otwarcia: Podstawowe wejścia do trasy: poniedziałek-piątek 14:00, 16:00; sobota-niedziela 12:00, 14:00, 16:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok wyjątkiem: Nowego Roku ( 01.01), Uroczystości Trzech Króli (06.01), Świąt Wielkanocnych (+ Wielki Piątek i Sobota), Uroczystości Bożego Ciała, Uroczystości Wszystkich Świętych (01.11), Narodowego Święta Niepodległości (11.11), Świąt Bożego Narodzenia (24-26.12), Sylwestra (31.12)
Ceny biletów: Normalny 20 zł, Ulgowy 16 zł. Cena biletu edukacyjnego -14 zł (1 opiekun na 10 uczniów wejście gratis) – grupy szkolne mogą liczyć maksymalnie 40 osób (konieczna jest rezerwacja telefoniczna)
Bilety online: https://bilety.teatrnn.pl/
Lubelska Trasa Podziemna: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/lubelska-trasa-podziemna/

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim – Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja

Muzeum Narodowe na Zamku Lubelskim mieści bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne oraz militaria. Najcenniejszym zabytkiem muzeum jest obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” o wymiarach 15 metrów kwadratowych. Poza tym możliwe jest zwiedzanie Kaplicy Świętej Trójcy, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na Gotyckie wnętrze, będące częścią zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego. Wnętrze zostało dodatkowo wypełnione na początku XV wieku malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

W trakcie wizyty możemy również zwiedzić basztę zamkową – donżon, czyli romańską wieżę, która jest jednym z najstarszych zabytków na Lubelszczyźnie. Wzniesiona z kamienia i cegły, stanowiła część grodu kasztelańskiego. Kto wejdzie po spiralnych schodach na sam szczyt, zobaczy jedną z najpiękniejszych panoram Lublina. Wystawa prezentowana w środku donżonu opowiada historię Zamku Lubelskiego. W muzeum narodowym organizowane są również lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Godziny otwarcia: Ekspozycje stałe: wtorek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Kaplica Trójcy Świętej: poniedziałek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Wieża zamkowa (donżon): 9:00-21:00 (ostatnie wejście 20:30)
Czas programu: 2,5-3h
Dostępność: dostępne przez cały rok (w poniedziałki brak możliwości zwiedzania ekspozycji stałych); nieczynne: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: Zamek Lubelski – Karnet (ekspozycje stałe, Kaplica, wieża) – Normalny 40 zł, Ulgowy 30 zł; Ekspozycje stałe – Normalny 20 zł, Ulgowy 15 zł; Kaplica Trójcy Świętej – Normalny 15 zł, Ulgowy 10 zł; Wieża zamkowa (donżon) – taras widokowy: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł
Bilety online: https://bilety.mnwl.pl/
Zamek Lubelski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/zamek-lubelski/

KONTAKT: LOT Metropolia Lublin

e-mail: info@lotmn.org

Tel: +48 533 39 1569

https://lublininfo.com/kontakt/