Kraina Lessowych Wąwozów położona jest z zachodniej części województwa lubelskiego na Wyżynie Lubelskiej i obejmuje fragment Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej, wschodni skraj Równiny Radomskiej oraz Małopolski Przełom Wisły. Wyróżnia się bogactwem nieskażonej przyrody, obfitującej w różnorodne formy przyrodnicze, skupionye w parkach krajobrazowych, rezerwatach i obszarach objętych ochroną w ramach programu Natura 2000.

Cechą szczególną regionu jest zagęszczenie sieci lessowych wąwozów, jarów i parowów, dochodzących do 30 m głębokości, a w niektórych miejscach przekraczających 10 km na 1 km kw. Wąwozy lessowe powstały w wyniku długotrwałych procesów geologicznych. Pokłady wapiennych skał pokryte są czapą miękkiej skały lessowej, a pod wpływem erozji i działalności człowieka ukształtowały się w niej naturalnie parowy, jary i głębocznice.

W trakcie wycieczki uczniowie poznają przyrodę, historię i kulturę całego regionu Krainy Lessowych Wąwozów. Dzieci mają okazję odwiedzić kilka muzeów, miedzy innymi prawdziwą pracownię pisarza Stefana Żeromskiego zwaną “Chatą” czy Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów. Wycieczka będzie świetną okazją do realizacji podstawy programowej dla uczniów szkoły podstawowej, zwłaszcza z obszaru wiedzy przyrodniczej i języka polskiego.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem wycieczki.

Dzień 1

  1. Zwiedzanie Parku Labiryntów i Miniatur w Rąblowie.
  2. Wizyta w Nałęczowskim Zwierzyńcu.
  3. Spacer Wąwozem Głowackiego.
  4.  Kolacja, wspólne ognisko (biesiada, pieczenie kiełbasek).

Dzień 2

  1. Zwiedzanie Nałęczowa Szlakiem Literackim.
  2. Zwiedzanie Muzeum Stefana Żeromskiego.
  3. Wizyta w Muzeum Bolesława Prusa.
  4. Spacer po Parku Zdrojowym i wizyta w Pijalni Wód w Nałęczowie.

Dzień 3

  1. Wizyta w Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów w Nowym Gaju.
  2. Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa.
  3. Wizyta w Kuźni Romana Czernieca w Wojciechowie.
  4. Wizyta w parku edukacyjnym Owadolandia w Wojciechowie.

 

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Parku Labiryntów i Miniatur w Rąblowie

Park Labiryntów i Miniatur jest parkiem tematycznym, idealnym na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jest to zespół siedmiu labiryntów. Korytarze tworzą tu krzewy szmaragdowej thui, ale też maliny i truskawki. Dzieci mają tu okazję sprawdzić swoją zręczność i orientację w terenie. W trakcie przechodzenia zielonych korytarzy dzieci dostają okazję rozwiązywania zagadek, dzięki którym szybciej znajdą wyjście z labiryntu. Cały park położony jest w pobliżu lasu, co umożliwia obcowanie z naturą. Łatwo tu usłyszeć śpiew ptaków i szum drzew.

Drugą atrakcją Parku jest kolekcja 50 miniatur architektury drewnianej z pobliskich terenów. Znajdziecie tam obiekty z Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Puław i okolicznych miejscowości. Wykonane  w skali 1 : 25, są próbą wiernego oddania szczegółów budowli, ich stylu i charakteru, są także próbą ocalenia ich od zapomnienia. Tym samym technologia drewniana przydaje budynkom klimatu i szczególnego ciepła. Przy każdej z miniatur zamieszczony jest krótki opis historii budowli.

 

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00
Czas programu: 1h
Dostępność: maj-październik
Ceny biletów: zwiedzanie 16/os.
https://park-labiryntow.pl/o-parku/

Wizyta w Nałeczowskim Zwierzyńcu

Nałęczowski Zwierzyniec – Muzeum – żywe muzeum hodowli zwierząt gospodarskich (drób ozdobny, rodzime rasy zwierząt), dawne sprzęty i maszyny rolnicze, historia i tradycje szkolnictwa rolniczego w Nałęczowie – “Szkoła Ziemianek” itp. W trakcie wizyty w Małym ZOO dzieci będą miały okazję zapoznać się z wieloma gatunkami zwierząt, uczniowie nie tylko mogą je oglądać, ale też karmić i przyjrzeć się, jak wygląda codzienna opieka nad nimi. W Zwierzyńcu mieszkają krowy, świnie, kury, czyli zwierzęta gospodarskie, z którymi spotkanie może być pierwszą taką okazją dla wielu uczniów. W Małym ZOO można spotkać również świnki morskie, króliki, a nawet lisicę polarną.

Czas programu: 1h

Spacer Wąwozem Głowackiego

Wąwozy lessowe powstały w wyniku długotrwałych procesów geologicznych. Pokłady wapiennych skał pokryte czapą miękkiej skały lessowej. Pod wpływem erozji i działalności człowieka ukształtowały się w niej naturalnie parowy, jary i głębocznice.

Wąwóz Głowackiego prowadzi doliną przez wąski przesmyk porosły starodrzewiem, runem leśnym i kwiatami. Posiada liczne odnogi, jedna z nich wyprowadza na ul. Klonową, do apartamentów umieszczonych w koronach drzew.

Wąwóz rozwinął się wskutek spływu wód opadowych i roztopowych z uprawnych pól, użytkowanych do niedawna na wierzchowinie i zboczach dolinki. Obecnie cały system dolinno-wąwozowy porasta las grądowy z lipą, grabem, jaworem, klonem oraz dębem, robinią białą i gdzieniegdzie sosną. W podszycie występuje leszczyna, czarny bez, kruszyna i jarzębina. W wilgotnym środowisku runo jest bogate – występują: paprocie, turzyce, kopytnik, przylaszczka, miodunka, szczawik zajęczy, niecierpek, podagrycznik i zawilec.

Czas programu: 1h

Dzień 2

Zwiedzanie Nałęczowa Szlakiem Literackim

W trakcie  wyprawy dzieci spacerują „Nałęczowskim Szlakiem Literackim”, który jest propozycją na odkrywanie miejsc związanych z pobytem luminarzy kultury polskiej, dla których Nałęczów stał  się źródłem twórczych inspiracji i osobistych przeżyć.

Wśród wielu literatów przyjeżdzających do kurortu by odpocząć i tworzyć, dwóch szczególnie mocno związało się z historią miasta. Byli to Bolesław Prus, który pierwszy raz przyjechał do Nałęczowa by uciec od warszawskiego zgiełku i Stefan Żeromski, który otrzymał tu posadę guwernera dzieci rodziny Górskich. Na terenie Nałęczowa mieszczą się dwa urokliwe muzea, które gromadzą pamiątki po obydwu pisarzach, rozpowszechniają wiedzę o ich twórczości, epoce w jakiej żyli i upamiętniają związki pisarzy z miastem uzdrowiskowym.

Wycieczka Szlakiem Literackim, dzięki specjalnej mapie, dostępnej w Punkcie Informacji Turystycznej jest doskonałym pomysłem na poznawanie historii literatury, architektury i promowanie czytelnictwa. Na mapie zaznaczonych jest trzydzieści obiektów, każdy z nich jest w jakiś sposób związane z pisarzami i pisarkami. Niektóre były miejscem odwiedzin i spotkań literatów, inne zaś zostały opisane i na stałe uwiecznione na kartach książek. W trakcie zwiedzania możemy przekonać się, który budynek ufundował Stefan Żeromski, gdzie mieszkała jego żona, dokąd lubił chadzać Bolesław Prus lub nawet gdzie literaci lubili jeść obiady. Dzięki miniaturom obiektów, zaznaczonych na mapie uczniowie będą mogli samodzielnie zaznaczać obejrzane miejsca i dowiadywać się wielu ciekawostek. Mapa “Szlak Literacki” może być dla starszych uczniów doskonałym uzupełnieniem lekcji języka polskiego.

 

Czas programu: 2,5h

Zwiedzanie Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Jedyne w Polsce muzeum poświęcone pamięci Bolesława Prusa (właściwie Aleksandra Głowackiego) mieści się w wybudowanym w stylu zakopiańskim budynku Ochronki im. Adama Żeromskiego. Obiekt został zaprojektowany przez cenionego architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza.

W przytulnym wnętrzu Ochronki można zobaczyć gabinet autora Lalki, zaaranżowany dzięki fotografiom, na których uwieczniono wygląd warszawskiej pracowni pisarza. Wizyta daje niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć pamiątki po Bolesławie Prusie, między innymi: nożyk do listów wykonany z kości słoniowej, tabliczkę z inicjałem imienia i nazwiskiem wiszącą kiedyś na drzwiach warszawskiego mieszkania, cudem zachowane okulary. W gabinecie znajduje się replika biurka pisarza, na nim stoi XIX-wieczna maszyna do pisania i wykonany z marmuru zestaw piśmienniczy z kałamarzem. W gabinecie jest też biblioteczka, w której są eksponowane najciekawsze, w tym obcojęzyczne, wydania dzieł Prusa, oraz gablota z oryginalnymi listami i fotografiami pisarza.

W 2021 roku Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. Powstało dzięki inicjatywie profesora Feliksa Araszkiewicza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Stefana Butryna, kustosza Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Początkowo mieściło się w Pałacu Małachowskich, w grudniu 2017 roku zostało przeniesione do Ochronki.

Bolesław Prus wniósł wkład w wykończenie Ochronki – do publikacji Na nową szkołę (dochód z jej sprzedaży był przeznaczony na ukończenie budynku) pisarz przekazał jeden ze swoich tekstów. Po oddaniu Ochronki do użytku przeglądał program kształcenia dzieci, nanosił uwagi, wspierał pracujące tu osoby. Do przyjaciół z Warszawy wysyłał kartki pocztowe ze zdjęciami Ochronki. Część z nich przechowujemy w naszych zbiorach.

Muzeum oferuje lekcje muzealne dla uczniów w różnym wieku,

Godziny otwarcia: Czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00–17.00
Czas programu: 1h
Ceny biletów: bilet ulgowy- 5zł, zwiedzanie z przewodnikiem – 35 zł + koszt biletów

Wizyta w Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum Stefana Żeromskiego powstało z inicjatywy Oktawii Żeromskiej, która zapisała letnią pracownię pisarza wraz z ogrodem oraz znajdującym się na jego terenie Mauzoleum narodowi polskiemu z przeznaczeniem na placówkę muzealną. Zgodnie z wolą fundatorki otwarte 17 czerwca 1928 roku Muzeum od ponad 90 lat przybliża zwiedzającym życie i twórczość autora Przedwiośnia.

Muzeum mieści się w letniej pracowni Stefana Żeromskiego, która została wybudowana według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza w 1905 roku. Utrzymana w stylu zakopiańskim (z elementami secesji), Chata łączy tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Miała być próbą wprowadzenia oryginalnej, rodzimej zabudowy w przestrzeń uzdrowiska, zdominowaną na początku XX wieku przez secesję i styl szwajcarski. Jednoizbowa pracownia, której front zdobią płaskorzeźby z motywem lilii oraz promieni słonecznych, została zbudowana z sosnowych bali kładzionych na zrąb. Drewniana konstrukcja połączona z pokrytym gontem dachem oraz z wysoką podmurówką z kamienia łupanego stanowi o nieprzemijającym pięknie Chaty. Na uwagę zasługują zwrócone na wschód trzy półokrągłe okna, które wychodzą na ogród.

Chata była letnią pracownią, miejscem spotkań z przyjaciółmi i pierwszym własnym domem Stefana Żeromskiego. W zaciszu drewnianych ścian pisarz kończył powieść “Dzieje grzechu”, stworzył “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie”, “Różę”. Wnętrze jest wyposażone w należące niegdyś do Żeromskiego meble, obrazy i bibeloty.

Chatę, która została wybudowana za honorarium otrzymane za “Popioły”, otacza ogród z imponującym starodrzewem. Tuż przy wejściu do Muzeum rośnie topola biała, w ogrodzie znajdują się liczne nasadzenia, wśród nich takie pamiętające jeszcze czasy Żeromskiego: buki, dęby, modrzewie. Nieopodal Chaty można oglądać zabytkową studnię z kołowrotkiem, murowaną ławeczkę i stolik pisarza.

W dolnej części ogrodu znajduje się Mauzoleum, w którym spoczywają doczesne szczątki Adama Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana, przedwcześnie zmarłego na gruźlicę 30 lipca 1918 roku. We wnętrzu strzelistej, stożkowej budowli, wykonanej z kamienia wapiennego, pokrytej czerwoną dachówką, znajduje się ołtarz z trumną Adama. Kaplicę grobową, do której w 1922 roku przeniesiono z cmentarza w Bochotnicy ciało syna pisarza, zaprojektował Jan Koszczyc-Witkiewicz.

Muzeum proponuje oprowadzenie po ekspozycji, tematyczne lekcje muzealne, wykłady oraz zajęcia warsztatowe. Odbywają się one po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu tematyki i terminu zajęć oraz szczegółów organizacyjnych.

Godziny otwarcia: Czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00–17:00
Czas programu: 1h
Ceny biletów: bilet ulgowy- 5 zł, zwiedzanie z przewodnikiem – 35 zł + koszt biletów, lekcja muzealna – 40 zł + koszt biletów

Spacer po Parku Zdrojowym i degustacja wody źródlanej w Pijalni Wody Mineralnej

Nałęczów to kurort z unikalnym mikroklimatem, którego historia sięga  XVIII w. i wiąże się z działalnością rodu Małachowskich, herbu Nałęcz. W końcu XIX w. stał się ulubionym miejscem wypoczynku warszawskiej bohemy, a dzisiaj jest jednoprofilowym uzdrowiskiem kardiologicznym, oazą ciszy i spokoju.

Park Zdrojowy przecina rzeka Bochotniczanka (dopływ Bystrej), tworząc w centrum parku malowniczy staw z Wyspą Miłości. W pobliżu znajduje się Sanatorium Książe Józef, Dom Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Palmiarnią, nieco z boku najstarsze obiekty: Pałac Małachowskich i Stare Łazienki.

W trakcie spaceru po Parku Zdrojowym dzieci mają możliwość skosztowania prawdziwej źródlanej wody, z której słynie Nałęczów. Na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z dwóch naturalnych źródeł oraz z jednego ujęcia głębinowego. Przeszło 200 lat temu, w 1817 roku, analiza chemiczna wykonana przez Józefa Celińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, potwierdziła walory lecznicze nałęczowskich wód. Ze względu na wyjątkowe właściwości i unikatowy skład, te podziemne wody, niezanieczyszczone pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Pijalnia Wód Mineralnych połączona jest z wybudowaną nieco później Palmiarnią. Znajdują się tu fontanna oraz krany zasilane naturalną wodą z nałęczowskich źródeł.

Czas programu: 1h
Ceny biletów: Cennik wstępu do Pijalni Wód Mineralnych- 5 zł od osoby

Dzień 3

Wizyta w Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów

Młyn „Hipolit” zbudowano w 1937 r. Jest częścią “Szlaku młynów wodnych rzeki Bystrej” oraz “Szlaku żelaza i kowalskich tradycji “. Młyn i muzeum uznane zostały za jedną z „Perełek Lubelszczyzny”. Położony w przepięknym zakolu rzeki, przy pieszym i rowerowym szlaku turystycznym Lublin – Wojciechów – Nałęczów- Kazimierz Dolny.

Kolekcja liczy ponad 5 tysięcy eksponatów i jest stale powiększana. Kolekcja powstaje od ponad 30 lat i każdy nowy okaz jest  źródłem wielkiej wiedzy, którą chętnie przekażą gościom właściciele-pasjonaci. Zbiory prezentują się szczególnie pięknie w atmosferze starego młyna.

W kolekcji Muzeum znajdują się między innymi:

Meteoryty – przybysze z kosmosu
Kolekcja ponad 100 meteorytów z całego świata, w tym jedyny polski paleometeoryt Niedźwiada, nasze znalezisko, z którego jesteśmy dumni. 2,5 kg okaz meteorytu Campo del Cielo (Argentyna). Canyon Diablo, meteoryt z Arizony (USA), który pozostawił ślad po swoim impakcie, zwanym kraterem Barringera.

Agaty
Ciekawe kolory i kształty agatów pochodzących z Dolnego Śląska są wyjątkową ozdobą kolekcji agatów. Ciekawym elementem kolekcji są agaty pochodzące z całego świata

Skamieniałości
Piękne okazy skamieniałej flory i fauny zaciekawią nie tylko znawców tematu. Na młodych adeptach paleontologii wielkie wrażenie robi stomatosuchus (zwany Krokodylem Edzio), skamieniałe ryby czy trylobity. Ludzkie zęby wypadają dosyć mizernie w porównaniu ze skamieniałymi zębami dinozaurów, rekinów czy mamutów. Natomiast koprolity dinozaurów budzą mieszane uczucia u co bardziej wrażliwych gości.

Gipsy
Czy gips może mieć kolor pomarańczowy lub zielony? Co wspólnego ma gips z kanapką? Po obejrzeniu wspaniałej kolekcji gipsów z całego świata poznacie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Halit
Kolekcja halitu, minerału zwanego potocznie solą kamienną, ze wspaniałymi okazami niebieskiej soli z Kłodawy.

Bursztyn
Różne formy, kształty i kolory bursztynu tworzą niepowtarzalną kolekcję bursztynów z całego świata.

Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: 12 zł od osoby

Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa

Od 1993 r. istnieje tu jedyne Polsce Muzeum Kowalstwa. Zajmuje najwyższą kondygnację szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej. Znajduje się tu ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Goście mogą tu zagrać marsza kowalskiego na kowadle, zaostrzyć siekierę na ręcznej szlifierce, posłuchać opowieści o pracy kowala i dowiedzieć się, dlaczego podkowa przynosi szczęście.

Kowal zawsze świadczył usługi dla ludzi trudniących się rolnictwem. W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala.

Plan zwiedzania:

– Opowieści z życia kowala – krótka lekcja historii kowalstwa.
– Zwiedzanie imitacji starej kuźni z paleniskiem, miechem kowalskim i narzędziami, które kowal wykorzystywał do pracy.
– Ostrzenie siekiery na ręcznej szlifierce.
– Granie marsza kowalskiego na kowadle.
– Podkówkowy test na inteligencję.
– Zwiedzanie części poświęconej narzędziom rolniczym oraz ekspozycji podków dla koni i bydła.
– Zwiedzanie kolekcji replik broni średniowiecznej.
– Zwiedzanie ekspozycji wyrobów kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych (bogate kolekcje krzyży, żyrandoli a także kute akwarium, patera na owoce wykonana przez kobietę, żelazny pas cnoty).

Pobyt w Muzeum kończy „Legenda o podkowie szczęścia” – niezwykle barwna opowieść słuchana chętnie zarówno przez przedszkolaków jak i licealistów.

 

Godziny otwarcia: Muzeum czynne w godz. 10.00 – 17.00 od poniedziałku do soboty
Czas programu: 1h
Ceny biletów: 10 zł od osoby
wirtualny spacer

Wizyta w Kuźni Romana Czernieca w Wojciechowie

Jedna z najsłynniejszych kuźni w Polsce wybudowana w 1920 r. Do dziś wykonywane są tu ręcznie wyroby artystyczne, naprawiane narzędzia rolnicze oraz podkuwane konie. Kuźnię odwiedzają liczne grupy wycieczkowe z kraju i zagranicy. Gospodarz snując barwne opowieści z kowalskiego życia, wykonuje dla nich pokaz kucia podkowy. W bocznym skrzydle kuźni znajduje się prywatna galeria wyrobów kowalskich. Każdego roku w lipcu odbywają się tu ogólnopolskie imprezy, w których bierze udział kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa z kraju i zagranicy.

Pokazy są ciekawą i poznawczą lekcją historii rzemiosła, co dla młodych ludzi jest jedyną formą zetknięcia się z pracą kowala. Prezentowane są stare techniki kowalskie oraz proces obróbki metalu takie jak nagrzewanie metalu w kotlinie kowalskiej, kucie, zaginanie oraz hartowanie w odpowiedniej temperaturze. Szczególną uwagę zwraca się na różnice pomiędzy ręczną robotą a wykonanymi maszynowo wyrobami, co pozwala docenić wyroby wykonane przez kowala i uzmysławia, ile trudu wymaga ręczne wykonanie ogrodzeń, mebli itp.

Program  45 minutowej lekcji w kuźni:

– powitanie uczestników
– pokaz kucia podkowy “na żywo” z czynnym udziałem  grupy
– opowieść o historii 100-letniej kuźni
– barwne opowieści kowala o rzemiośle oraz procesie obróbki metalu, nagrzewaniu, kuciu i hartowaniu
– zwiedzanie kuźni oraz galerii wyrobów kowalskich
– zakup pamiątek

Czas programu: 1h
Ceny biletów: lekcja i zwiedzanie kuźni- 12 zł od osoby

Wizyta w parku edukacyjnym Owadolandia w Wojciechowie

Owadolandia to park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka. Wiernie odtworzone modele owadów, zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne.

Pokażemy i przybliżymy wspaniały, do końca niezbadany, tajemniczy, a jednocześnie niezwykły świat owadów. Dzieci dowiedzą się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, jak się z nimi obchodzić i za co je kochać.

Dodatkowo w ofercie:

– Plac zabaw (huśtawki, zjeżdżalnia)
– Tyrolka dla dzieci i młodzieży(linowa zjeżdżalnia)
– Trampolina
– Piaskownica z zabawkami
– Ogromna ławka
– Pająk do wspinania
– Tunel: kolorowa gąsienica
– Ogromne linowe karuzele
– Linaria do wspinania

Czas programu: 1-1,5h
Ceny biletów: wejście- 12 zł od osoby, wejście do parku z przewodnikiem z pokazem żywych owadów- 17 zł od osoby
http://www.owadolandia.pl/

KONTAKT: LOT Kraina Lessowych Wąwozów

e-mail: info@kraina.org.pl

Tel: 81 50 16 101

https://kraina.org.pl/