Zapraszamy do Ziemi Hrubieszowskiej, czyli niezwykle malowniczego i ciągle czekającego na pełne odkrycie zakątku Polski. Hrubieszów jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Polski, a przebiegająca w okolicy granica polsko-ukraińska to jednocześnie wschodnia granica Unii Europejskiej.

Położony na pograniczu kultur i religii teren posiada bogate dziedzictwo kulturowo-historyczne. Ślady osadnictwa sięgają tutaj kilku tysięcy lat. Na zwiedzających czekają unikalne zabytki, piękne lasy, czyste powietrze oraz piękna rzeka Bug. Wyjątkowym miejscem jest zrekonstruowana Wioska Gotów w Masłomęczu. To właśnie tutaj w II wieku swoją stolicę założyło tajemnicze plemię Gotów.

Spacer po Hrubieszowie ze zwiedzaniem Muzeum im. ks. Stanisława Staszica

W Hrubieszowie można poczuć prawdziwą atmosferę kresowego miasta. Elementy wyposażenia dawnej izby czy zagrody, a także inne ekspozycje można zobaczyć w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, mieszczącym się w jednym z najciekawszych zabytków Hrubieszowa – Dworku “Du Chateau”. Podstawowe zwiedzanie obiektu trwa godzinę, ale po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość organizacji lekcji muzealnej. Miłośnicy Bolesława Prusa mogą zobaczyć jego pomnik i starą plebanię parafii pw. św. Mikołaja, w której przyszedł na świat. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Hrubieszowa jest cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP – jedna z dwóch w Polsce z trzynastoma kopułami. Na uwagę zasługują też: Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także Zespół Klasztorny Dominikanów. Przykładem wielokulturowości miasta jest wąska uliczka w centrum, do złudzenia przypominająca handlowe dzielnice Bliskiego Wschodu.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: godz. 9.00 – 16.00, sobota – niedziela: godz. 10.00 – 15.00
Dostępność: Całoroczna
Ceny biletów: bilet ulgowy 4 zł, bilet normalny 8 zł, dzieci do 7 lat w zorganizowanych grupach przedszkolnych: 3 zł, dzieci do 7 lat będące pod opieką rodziny oraz opiekunowie grup zorganizowanych – bezpłatnie, opłata za przewodnika – 40 zł
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica: http://www.muzeum-hrubieszow.com.pl/index.php?cat=zwiedzanie

Wioska Gotów w Masłomęczu

Masłomęcz to wieś w Kotlinie Hrubieszowskiej, w której odkryto liczne ślady osadnictwa Gotów z okresu II-IV w. n.e. W miejscowej Wiosce Gotów można poznać bliżej zwyczaje tego ludu, odwiedzając m.in. gocką chatę oraz uczestnicząc w ciekawych warsztatach. Prowadzący realizują żywe lekcje historii, opowiadając o bogatej przeszłości regionu, zwracając uwagę na jego szczególny dorobek archeologiczny. Po warsztatach warto wrócić do Hrubieszowa na posiłek. Ciekawą propozycję stanowi restauracja Shalom słynąca z kuchni żydowskiej.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela: godz. 10.00 – 18.00
Dostępność: maj – październik
Ceny biletów: bilet ulgowy 4 zł; bilet normalny 8 zł, dzieci do 7 lat będące pod opieką rodziców oraz opiekunowie grup zorganizowanych – wstęp bezpłatny, dzieci do 7 lat w zorganizowanych grupach przedszkolnych – 3 zł;
Wioska Gotów: http://wioska-gotow.pl/

Zwiedzanie ruin zamku w Kryłowie

W nadbużańskim Kryłowie znajdują się malowniczo położone ruiny zamku. To dawny Gród Czerwieński, później własność królewska, a następnie możnych rodów: Tęczyńskich, Ostrorogów i Radziejowskich, którzy uczynili z Kryłowa miasto z warownym zamkiem i portem na Bugu. Ostatnim z wielkich właścicieli Kryłowa był Michał Radziejowski, arcybiskup gnieźnieński, kardynał i prymas Polski. Pozostałościami dawnego zamku są mury narożnej bastei oraz głębokie podziemia.

Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bezpłatnie

Spływ kajakowy: Ślipcze – Czumów

Spływ Kajakowy malowniczym przełomem Bugu wraz z instruktorem kajakarstwa i ratownikiem to prawdziwa przygoda. Rzeka Bug uznawana jest za jeden z najłatwiejszych do pokonania, lecz zarazem i najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Doskonale nadaje się dla początkujących kajakarzy. To jedna z ostatnich tak dużych rzek w Europie o praktycznie nienaruszonej przez człowieka strukturze. Dolina Bugu stanowi siedlisko rzadkiego ptactwa wodno-błotnego, a także rzadkich gatunków zwierząt wodnych, takich jak bobry czy wydry.

Czas programu: 2-3h
Dostępność: kwiecień – październik