• Zamość
  • Zwierzyniec
  • Archipelag Roztocze
  • Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
  • Bastion VII
  • Archipelag Roztocze
  • Florianka
  • Zamość
  • Stawy Echo
  • OEM RPN Zwierzyniec

Rozciągające się od Kraśnika po Lwów Roztocze zachwyca różnorodnością przyrodniczą i atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu. To najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce, gdzie stężenie jodu jest porównywalne do tego na wybrzeżu Bałtyku. Unikalność tutejszej natury potwierdza fakt umieszczenia części Roztocza na liście Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Jest to również wspaniałe miejsce dla wielu aktywności, takich jak spływy kajakowe, wycieczki piesze i popularne na tym obszarze wyprawy rowerowe. Doskonałym uzupełnieniem wycieczki będzie wizyta w pięknym Zamościu, zwanym też “miastem idealnym”.

Program wycieczki

Dzień 1

Spacer po Zwierzyńcu

Wycieczkę po Roztoczu warto rozpocząć od poznania Zwierzyńca, gdzie znajduje się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. To niewielkie, klimatyczne miasteczko przyciąga uwagę malowniczo położonym barokowym kościołem pw. św. Jana Nepomucena, zwanym kościołem “na wodzie”. W miejscowości zachował się również zespół zabytkowych budynków zarządczych Ordynacji Zamoyskiej, Pałac Plenipotenta oraz Stary Browar.

Czas programu: 1h
Zwierzyniec: https://roztocze.net.pl/zwierzyniec-warto-zobaczyc/

Zwiedzanie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu

Ciekawa ekspozycja, muzealna narracja, wystawy czasowe i edukacyjne elementy zagospodarowania przestrzeni wokół Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN zapewnią interesujące wprowadzenie do odkrywania naturalnych skarbów Lubelszczyzny. Najcenniejszą pod względem dydaktycznym i najatrakcyjniejszą częścią zwiedzania Ośrodka jest wystawa stała, zatytułowana “W krainie jodły, buka i tarpana”. Siedemnaście różnorodnych środowisk, prezentowanych w 11 dioramach, tworzy wspaniały spektakl multimedialny, ukazujący różnorodność i bogactwo przyrodnicze Roztocza.

Godziny otwarcia: W okresie od 1 kwietnia do 31 października: w godz. 9.00 – 17.00 (z wyjątkiem poniedziałków), zaś w okresie od 1 listopada do 31 marca w godz. 9.00 – 15.00 (z wyjątkiem sobót, niedziel i poniedziałków).
Czas programu: 1h
Dostępność: Całorocznie
Ceny biletów: Bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł
Bilety online: https://roztoczanskipn.eparki.pl/
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego: http://roztoczanskipn.pl/pl/edukacja/osrodek-edukacyjno-muzealny

Spacer ścieżką do Stawów Echo

Rozpoczynając spacer spod Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN, ścieżka prowadzi przez bór sosnowy do stawów “Echo”, gdzie znajduje się system pomostów widokowych połączonych drewnianymi kładkami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Z pomostów widokowych rozpościera się panorama na stawy „Echo” – przy sprzyjających warunkach można obserwować żyjące półdziko stado koników polskich, potomków tarpana. To sympatyczne zwierzę umieszczono w herbie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Długość trasy w jedną stronę wynosi 1 kilometr. Po powrocie czeka nas posiłek w jednej z restauracji w Zwierzyńcu.

Czas programu: 2h
Ścieżka do Stawów Echo: http://roztoczanskipn.pl/pl/turystyka/sciezki-poznawcze/sciezka-do-stawow-echo

Wycieczka rowerowa do Florianki

Rowerowa wycieczka do Florianki to doskonała propozycja dla odwiedzających Zwierzyniec. Niespełna 8-kilometrowa trasa przez Roztoczański Park Narodowy prowadzi do Izby Leśnej z dawną, przedwojenną leśniczówką oraz Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego. Ze Zwierzyńca biegnie tamtędy fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Wypożyczenie rowerów jest możliwe w jednej z wielu miejscowych wypożyczalni.

Godziny otwarcia: Izba Leśna we Floriance jest czynna: w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października w soboty i niedziele w godzinach 9.00 – 17.00, zaś w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00.
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt jest dostępny do zwiedzania od 1 maja do 31 października.
Ceny biletów: Bilet normalny – 3 zł, bilet ulgowy – 2 zł
Koniki Polskie w Roztoczańskim Parku Narodowym: http://roztoczanskipn.pl/pl/ochrona-przyrody/ohz/konik-polski

Ognisko przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego

Czy może być coś lepszego na zakończenie dnia niż posiłek przy ognisku w dobry towarzystwie? Można je zorganizować w Zwierzyńcu przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Czas programu: 2h
Ceny biletów: Koszt organizacji ogniska do 50 osób to 50 zł.

Dzień 2

Wizyta w Zagrodzie Guciów

Wizyta w Zagrodzie Guciów to prawdziwa podróż w czasie 100, 200, a nawet miliony lat wstecz! Poza interesującą zagrodą złożoną z XVIII i XIX-wiecznych budynków, możemy obejrzeć tutaj ślady ostatnich dinozaurów żyjących na terenie Polski oraz stałą wystawę meteorytów, tektytów i impaktytów z Polski i świata. Ciekawą propozycją dla gości jest pokaz pieczenia podpłomyków z degustacją (dodatkowa opłata 100 zł/grupa). Pozostając przy temacie jedzenia, warto wiedzieć, że miejscowa Gospoda serwuje pyszne tradycyjne dania i jest idealnym miejscem na grupowy posiłek. Przewodnicy i opiekunowie grup w chwili wytchnienia mogą skorzystać z darmowej kawy lub herbaty oraz słodkiego przysmaku…

Godziny otwarcia: 9.00 – 18.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Całorocznie
Ceny biletów: Bilet grupowy – 10 zł / os.
Zagroda Guciów: https://www.guciow.pl/
wirtualny spacer

Kamieniołom w Krasnobrodzie

Zwiedzanie Krasnobrodu można rozpocząć od wizyty w kamieniołomie z wieżą widokową. Rozciąga się stąd wspaniały widok na zalew oraz malowniczą panoramę z pól i lasów. Dodatkową atrakcją jest fakt, że zachowały się tutaj liczne odciski flory i fauny datowane na miliony lat wstecz.

Czas programu: 1h
Kamieniołom w Krasnobrodzie: https://www.magiczneroztocze.pl/turystyka/atrakcje/140-kamieniolom-z-baszta-widokowa-w-krasnobrodzie

Park Jurajski w Krasnobrodzie

Na terenie Parku Jurajskiego w Krasnobrodzie znajduje się ok. 30 makiet gadów z różnych okresów historii Ziemi. Ścieżka Edukacyjna, położona w Dolinie św. Rocha, zachęca do poznania prehistorii.

Godziny otwarcia: wtorek – sobota: od godz. 10.00, niedziela: od godz. 13.00
Czas programu: 1h
Dostępność: kwiecień – październik
Ceny biletów: Bilet grupowy: 7 zł / os.
Park Jurajski w Krasnobrodzie: https://www.magiczneroztocze.pl/turystyka/atrakcje/52-park-jurajski-w-krasnobrodzie

Archipelag Roztocze

Kierując się podczas naszej podróży w stronę Zamościa, możemy wybrać drogę przez małą miejscowość Budy, gdzie znajduje się Archipelag Roztocze. Nowa atrakcja turystyczna pozwala zwiedzającym poznawać przyrodę Roztocza wszystkimi zmysłami, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Całość spaja idea czterech żywiołów, stanowiących główną inspirację tego miejsca. Laboratorium fizyczne i chemiczne Archipelagu Roztocze to atrakcje, gdzie w kilkuosobowych zespołach, pod okiem animatorów dzieci mogą samodzielnie wykonać ciekawe doświadczenia naukowe.

Będący częścią oferty Park Miniatur Kresowych, zawiera unikatową w skali kraju kolekcję 26 makiet zamków i twierdz, będących niegdyś w posiadaniu Rzeczpospolitej.
Po dobrej i inspirującej zabawie czas na posiłek w tutejszej Restauracji Ignis.

Godziny otwarcia: 12.00 – 20.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Całorocznie
Ceny biletów: Bilet grupowy: 37 zł / os.
Bilety online: https://bilety.archipelagroztocze.pl/
Archipelag Roztocze: https://archipelagroztocze.pl/

Dzień 3

Spacer z przewodnikiem po Zamościu

Zamość nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Liczne zabytki i ciekawe historie najlepiej poznać podczas spaceru z przewodnikiem w stroju z epoki.

Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: Usługa przewodnicka: 200 zł / grupa
Stowarzyszenie Turystyka z Pasją: http://turystykazpasja.pl/

Zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał”

Nie ma w Polsce drugiego takiego muzeum, w którym można byłoby prześledzić rozwój sztuki wojennej od XVI wieku do połowy XX wieku, poprzez ekspozycję broni i wyposażenia żołnierzy. To najlepsze miejsce, aby poznać historię słynnej Twierdzy Zamość. Muzeum organizuje także ciekawe warsztaty i lekcje muzealne.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela: godz. 10.00 – 16.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Całorocznie
Ceny biletów: Bilet grupowy: 13.00 zł / os.
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał: https://muzeumarsenal.pl/
wirtualny spacer

Podziemna Trasa Turystyczna Nadszańca

U schyłku XVI wieku zapoczątkowano prace fortyfikacyjne wokół miasta, w wyniku których powstała potężna twierdza bastionowa, w momencie ich zakończenia w 1618 roku najnowocześniejsza w całej Rzeczypospolitej. Najpotężniejszym z zamojskich bastionów był Bastion VII. Podziemna Trasa Turystyczna ma długość około 800 metrów i prowadzi poterną w dół do drewnianych wrót, a następnie galerią strzelecką w kurtynie przez kazamaty.

Godziny otwarcia: 9.00 – 19.00
Czas programu: 1h
Dostępność: kwiecień – październik
Ceny biletów: 12 zł / os.
Bilety online: http://www.nadszaniec.zamosc.pl/rezerwacje/0/1/
Trasa Turystyczna Nadszańca: http://www.nadszaniec.zamosc.pl/

Zamojskie Zoo

W pobliżu zamojskiego Starego Miasta mieści się największy ogród zoologiczny we wschodniej Polsce, będący domem dla prawie 3000 zwierząt, należących do ok. 280 gatunków z niemal wszystkich kontynentów. Początki Zamojskiego Zoo, jednego z najstarszych takich ogrodów zoologicznych w kraju, sięgają 1918 roku.

Godziny otwarcia: listopad – luty: 9.00 – 15.00, marzec, październik: 9.00 – 16.00, kwiecień – wrzesień: 9.00 – 18.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Całorocznie
Ceny biletów: Bilet grupowy: 15 zł / os.
ZOO Zamość: http://zoo.zamosc.pl/
wirtualny spacer

KONTAKT: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl