Kraina Lessowych Wąwozów to subregion położony w zachodniej części województwa lubelskiego nad Wisłą i jej dopływami: Wieprzem, Kurówką i Bystrą. Unikalny w skali europejskiej Małopolski Przełom Wisły sąsiaduje tu z Płaskowyżem Nałęczowskim oraz Pradoliną Wieprza. Znaczenie przyrodnicze tego obszaru potwierdza utworzenie tu różnorodnych form ochrony przyrody: parków, rezerwatów, obszarów chronionego krajobrazu. Niezwykle cenny przyrodniczo jest Kazimierski Park Krajobrazowy.
O niezwykłych walorach turystycznych tego obszaru decyduje nie tylko bogactwo przyrodnicze i wyjątkowość zasobów flory i fauny, ale także charakterystyczny mikroklimat, cenne zabytki architektury oraz bogactwo tradycji kulturowych.
Kuchnia regionalna zapewnia smakowite, oparte na miejscowej tradycji posiłki przygotowywane z miejscowych produktów pochodzących z lasów, pól, sadów i ogrodów. Okoliczne lasy są doskonałym miejscem dla grzybiarzy, ofertę dla siebie znajdą tu również miłośnicy wędkarstwa czy jazdy konnej. W subregionie tym zachowało się wiele tradycyjnych elementów kultury ludowej. Dostrzegalne jest również przywiązanie mieszkańców do tradycji. Wśród ginących zawodów polskiej wsi przetrwały tu tradycje kowa
Kraina Lessowych Wąwozów to doskonałe miejsce na wakacyjny pobyt czy też weekendowy wyjazd dla rodzin z dziećmi. Zwiedzaniu najciekawszych miejsc Krainy Lessowych Wąwozów towarzyszyć będzie dużo zabawy, animacji i atrakcji oferowanych przez parki rozrywki, nietypowe muzea, czy też zwierzyńce. Czas odpoczynku będzie również doskonałą okazją do nauki i odkrywania przyrodniczych ciekawostek regionu. Spacery ścieżkami przyrodniczymi Kleniewo w Pomorzu koło Opola Lubelskiego, czy też poprowadzoną wąwozem lessowym Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym dostarczą wielu wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem

Kazimierz Dolny to malownicza miejscowość położona nad brzegiem Wisły. W programie zwiedzanie kościoła farnego, kościoła św. Anny, kościoła franciszkanów, kazimierskiego rynku z zabytkowymi kamienicami. W ramach wycieczki zaplanowano również wejście na Górę Trzech Krzyży, skąd rozciąga się niespotykany gdzie indziej widok na krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły, spacer Wąwozem Korzeniowy Dół, cmentarz żydowski.

Czas programu: 3h

Zwiedzanie Karczmisk i Poniatowej

Karczmiska położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w dolinie rzeki Chodelki stwarzają dogodne warunki uprawiania turystyki aktywnej. W centrum Karczmisk znajduje się Dwór Wesslów z połowy XVIII w., w którym znajduje się oprócz Gminnego Ośrodka Kultury Regionalna Izba Pamięci i Tradycji oraz Karczmiskiej Galerii Sztuki Współczesnej.
Podczas pobytu warto przejechać się jedyną na Lubelszczyźnie Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową, która prowadzi po malowniczych terenach lubelskiego powiśla. Podróż zakończona jest zwiedzaniem zabytkowej stacji kolejowej.

Część gminy Poniatowa wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jego atutem jest nieskażone środowisko naturalne i walory przyrodniczo-krajobrazowe. Okolice Poniatowej oferują świetne warunki do uprawiania turystyki konnej, wędrówek pieszych i wypraw rowerowych. Dolina Dziewięciu Stawów, malowniczo położona w samym centrum miasta, zasilana wodami rzeczki Kraczewianka. Jest to wyjątkowe miejsce dla miłośników wędkowania. Dużym walorem tej części miasta są bujne lasy sosnowo-dębowe i dębowo – grabowe.

Warty odwiedzenia jest Pałac w Kraczewicach na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kraczewiach. Zbudowany w stylu secesyjnym, jest wyjątkowym w regionie i rzadkim w skali przykładem tego stylu w budownictwie oraz Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, drewniany zbudowany po odzyskaniu niepodległości na placu ofiarowanym przez Henryka Gierlicza. Charakterystycznym elementem wystroju kościoła są boczne galerie. W budynku starej plebanii urządzona jest wystawa etnograficzna dawnych maszyn i urządzeń gospodarskich.

Czas programu: 2h

Zwiedzanie Opola Lubelskiego z przewodnikiem

W Opolu Lubelskim walorem są cenne obszary przyrodnicze i krajobrazowe w obrębie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze rzeki Chodelki to jeden z najczystszych i najbardziej malowniczych obszarów w regionie. Polecają się dobrze rozwinięte ścieżki piesze i dydaktyczne jak Ścieżka przyrodnicza Kleniewo, wynosząca 3 km, która rozpoczyna się i kończy obok węzła szlaków rowerowych w miejscowości Pomorze koło Opola Lubelskiego. Poprowadzona jest przez kompleks leśny, wzdłuż lewego brzegu rzeki. Na trasie ustawione są tablice edukacyjne. Znajdziemy na nich informacje o krzewach, drzewach, mieszkańcach lasu oraz o gospodarce leśnej. W połowie trasy nad rozlewiskiem rzeki Chodelki, znajduje się platforma widokowa. Można z niej obserwować ptaki i podziwiać krajobraz.
Kolejnymi ścieżką wartymi przejścia prowadzącą przez lessowe wąwozy to ścieżka przyrodnicza Skrzypowy Dół, ścieżka dydaktyczna Rogów oraz ścieżka przyrodnicza Okolice Kluczkowic, na której znajduje się jedna z piękniejszych wiejskich rezydencji – Pałac w Kluczkowicach, w którym znajduję się Muzeum Regionalne. Największą atrakcją Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach jest biblioteka w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza. Okazały dawny salon z oryginalnymi neoklasycystycznymi obramieniami drzwi i okien, jest miejscem ekspozycji zabytków archeologicznych pochodzących z badań wykopaliskowych z terenu powiatu opolskiego (Chodlik, Żmijowiska, Nieszawa Kolonia).

Czas programu: 3h

Dzień 2

Opole Lubelskie – Józefów nad Wisłą

Józefów nad Wisłą słynie z nieskażonego środowiska i niepowtarzalnych walorów krajobrazowych. Wzniesienia, kamieniołomy, dzikie, piaszczyste plaże nad Wisłą, są idealnym miejscem dla osób szukających spokoju. Warto zatrzymać się w Pobernardyńskim zespole klasztornym z barokowym kościołem pw. Bożego Ciała oraz zabytkowym parku na skarpie wiślanej, z którego można podziwiać rozległą panoramę Wisły i wiatrak holenderski z XVIII w.
Wyspy Kaliszańskie na Wiśle mają dziki charakter. Porośnięte zaroślami są idealnym miejscem dla stanowisk ptactwa wodno-błotnego, gdzie przebywa ok. 210 gatunków ptaków. Nieopodal znajduję się jedno z najpiękniejszych miejsc w Józefowie – Kamieniołomy kaliszańskie w zboczu Wisły to jedno z najpiękniejszych odsłonięć geologicznych w Europie. Można tu poszukiwać szczątków dinozaurów, bo skamielin jest tu mnóstwo; niektóre to odbicia prehistorycznych roślin, gąbek i muszli nawet sprzed 65 mln lat.
Nad kamieniołomami znajduje się wspaniały punkt widokowy na Wisłę, Józefów, Góry Świętokrzyskie i Solec nad Wisłą.

Czas programu: 3h