Kraina Lessowych Wąwozów to subregion położony w zachodniej części województwa lubelskiego, nad Wisłą i jej dopływami: Wieprzem, Kurówką i Bystrą. Unikalny w skali europejskiej Małopolski Przełom Wisły sąsiaduje tu z Płaskowyżem Nałęczowskim oraz Pradoliną Wieprza.
Znaczenie przyrodnicze tego obszaru potwierdza utworzenie tu różnorodnych form ochrony przyrody: parków, rezerwatów, obszarów chronionego krajobrazu. Niezwykle cenny przyrodniczo jest Kazimierski Park Krajobrazowy. O niezwykłych walorach turystycznych tego obszaru decyduje nie tylko bogactwo przyrodnicze i wyjątkowość zasobów flory i fauny, ale także charakterystyczny mikroklimat, cenne zabytki architektury oraz bogactwo tradycji kulturowych.
Kuchnia regionalna zapewnia smakowite, oparte na miejscowej tradycji posiłki przygotowywane z miejscowych produktów pochodzących z lasów, pól, sadów i ogrodów. Okoliczne lasy są doskonałym miejscem dla grzybiarzy, ofertę dla siebie znajdą tu również miłośnicy wędkarstwa czy jazdy konnej. W subregionie tym zachowało się wiele tradycyjnych elementów kultury ludowej. Dostrzegalne jest również przywiązanie mieszkańców do tradycji.
Kraina Lessowych Wąwozów to doskonałe miejsce na wakacyjny pobyt czy też weekendowy wyjazd dla rodzin z dziećmi. Zwiedzaniu najciekawszych miejsc Krainy Lessowych Wąwozów towarzyszyć będzie dużo zabawy, animacji i atrakcji oferowanych przez parki rozrywki, nietypowe muzea, czy też zwierzyńce. Czas odpoczynku będzie również doskonałą okazją do nauki i odkrywania przyrodniczych ciekawostek regionu. Spacery ścieżkami przyrodniczymi Kleniewo w Pomorzu koło Opola Lubelskiego oraz poprowadzoną wąwozem lessowym Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym dostarczą wielu wrażeń.
Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.
Program wycieczki
Dzień 1
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem
Kazimierz Dolny to malownicza miejscowość położona nad brzegiem Wisły. W programie wycieczki znajdziemy zwiedzanie kościoła farnego, kościoła św. Anny, kościoła franciszkanów oraz kazimierskiego rynku z zabytkowymi kamienicami. W ramach wycieczki zaplanowano również wejście na Górę Trzech Krzyży, skąd rozciąga się niespotykany nigdzie indziej widok na krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły, spacer Wąwozem Korzeniowy Dół, cmentarz żydowski.
Czas programu: | 3h |
---|
Zwiedzanie Karczmisk i Poniatowej
Karczmiska położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w dolinie rzeki Chodelki stwarzają dogodne warunki uprawiania turystyki aktywnej. W centrum Karczmisk znajduje się Dwór Wesslów z połowy XVIII w., w którym ulokowano oprócz Gminnego Ośrodka Kultury także Regionalną Izbę Pamięci i Tradycji oraz Karczmiską Galerię Sztuki Współczesnej.
Podczas pobytu warto przejechać się jedyną na Lubelszczyźnie Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową, której trasa wiedzie przez malownicze tereny Lubelskiego Powiśla. Owa podróż zakończona jest zwiedzaniem zabytkowej stacji kolejowej.
Część gminy Poniatowa wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jego atutem jest nieskażone środowisko naturalne i walory przyrodniczo-krajobrazowe. Okolice Poniatowej oferują świetne warunki do uprawiania turystyki konnej, wędrówek pieszych i wypraw rowerowych. Dolina Dziewięciu Stawów jest malowniczo położona w samym centrum miasta i zasilana wodami rzeczki Kraczewianka. Jest to wyjątkowe miejsce dla miłośników wędkowania. Dużym walorem tej części miasta są także bujne lasy sosnowo dębowe i dębowo grabowe.
Warty odwiedzenia jest również pałac w Kraczewicach na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kraczewiach. Obiekt ten zaprojektowany został w stylu secesyjnym i jest wyjątkowym, rzadkim w skali całego kraju przykładem tego stylu w budownictwie. Polecamy również wizytę w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, drewnianym obiekcie zbudowanym po odzyskaniu niepodległości na placu ofiarowanym przez Henryka Gierlicza.
Charakterystycznym elementem wystroju kościoła są jego pięknie zaprojektowane boczne galerie. W budynku starej plebanii urządzona jest wystawa etnograficzna dawnych maszyn i urządzeń gospodarskich.
Czas programu: | 2h |
---|
Zwiedzanie Opola Lubelskiego z przewodnikiem
Istotnym walorem Opola Lubelskiego są cenne obszary przyrodnicze i krajobrazowe w obrębie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze rzeki Chodelki to jeden z najbardziej malowniczych i czystych obszarów w regionie.
Na odwiedzających czekają dobrze rozwinięte ścieżki piesze i dydaktyczne, a także Ścieżka Przyrodnicza Kleniewo, licząca sobie 3 km. Rozpoczyna się ona i kończy obok węzła szlaków rowerowych w miejscowości Pomorze koło Opola Lubelskiego. Poprowadzona jest przez kompleks leśny, wzdłuż lewego brzegu rzeki, a na jej trasie znajdziemy liczne tablice edukacyjne. Znajdziemy na nich informacje o krzewach, drzewach, mieszkańcach lasu oraz o gospodarce leśnej. W połowie trasy nad rozlewiskiem rzeki Chodelki, znajduje się platforma widokowa. Można z niej obserwować ptaki i podziwiać uroki okolicznego krajobrazu.
Kolejną trasą wartą przejścia jest prowadzącą przez lessowe wąwozy ścieżka przyrodnicza Skrzypowy Dół. Warto zobaczyć także ścieżkę dydaktyczną Rogów oraz ścieżkę przyrodniczą Okolice Kluczkowic, na której znajduje się jedna z piękniejszych wiejskich rezydencji – Pałac w Kluczkowicach, w którym znajduję się Muzeum Regionalne.
Największą atrakcją Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach jest biblioteka w stylu zakopiańskim dzieł Stanisława Witkiewicza. Okazały dawny salon, wyposażony w oryginalne neoklasycystyczne obramienia drzwi i okien, jest miejscem ekspozycji zabytków archeologicznych pochodzących z badań wykopaliskowych z terenu powiatu opolskiego (Chodlik, Żmijowiska, Nieszawa Kolonia).
Czas programu: | 3h |
---|
Dzień 2
Opole Lubelskie – Józefów nad Wisłą
Józefów nad Wisłą słynie z nieskażonego środowiska i niepowtarzalnych walorów krajobrazowych. Wzniesienia, kamieniołomy, a także dzikie, piaszczyste plaże nad Wisłą są idealnym miejscem na wypoczynek dla osób szukających chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku. Będąc w okolicy, warto zatrzymać się w pobernardyńskim zespole klasztornym z barokowym kościołem pw. Bożego Ciała oraz zabytkowym parku na skarpie wiślanej, z którego można podziwiać rozległą panoramę Wisły oraz budynek wiatraku holenderskiego z XVIII w.
Wyspy Kaliszańskie na Wiśle to miejsce spotkania z dziewiczą naturą. Porośnięte zaroślami, są idealnym miejscem dla stanowisk ptactwa wodno-błotnego. Przebywa tu ok. 210 gatunków ptaków. Nieopodal, w zboczu Wisły, znajduję się jedno z najpiękniejszych miejsc w Józefowie – Kamieniołomy Kaliszańskie. To jedno z najpiękniejszych odsłonięć geologicznych w Europie. Można tu poszukiwać szczątków dinozaurów, gdyż skamielin jest tu mnóstwo. Niektóre z nich to odbicia prehistorycznych roślin, gąbek i muszli nawet sprzed 65 mln lat.
Nad kamieniołomami znajduje się wspaniały punkt widokowy na Wisłę, Józefów, Góry Świętokrzyskie i Solec nad Wisłą.
Czas programu: | 3h |
---|
KONTAKT: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: info@lrot.pl
Tel: +48 81 532 14 48
www.lrot.pl