Kraina Lessowych Wąwozów to idealne miejsce do wypoczynku. Leżąca w zachodniej części województwa lubelskiego, słynie z największej sieci lessowych wąwozów w Europie. Perełkami turystycznymi tego regionu są: Kazimierz Dolny – nadwiślańskie miasteczko, ukochane przez malarzy i artystów, Nałęczów – kurort z leczniczymi wodnymi oraz Puławy z arkadyjską osadą pałacową książąt Czartoryskich.

Kraina Lessowych Wąwozów to również urokliwe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, nieskażone środowisko, szlaki turystyczne (rowerowe, piesze, nordic walking), ciekawa architektura, nowoczesne SPA oraz smakowita kuchnia regionalna. To również wymarzone miejsce dla młodych odkrywców. Na dzieci i młodzież czekają ciekawe warsztaty artystyczne i rzemieślnicze. Prowadzone w sposób aktywny zajęcia i gry terenowe umożliwiają zapoznanie z osobliwościami przyrody regionu, dawnymi zawodami oraz poznanie najciekawszych zakątków naszego regionu.

Nauka poprzez zabawę doskonale pobudzi inwencję twórczą dzieci, rozwinie ich umiejętności manualne, wzbudzi zainteresowanie nauką. Programy zajęć oferowane przez poszczególne atrakcje są dostosowane do wieku uczestników. Ponadto młodym turystom doskonałą zabawę zapewnią liczne zwierzyńce, parki rozrywki zamieszkane przez bajkowe stworki i oryginalne muzea, gdzie eksponatami są np. minerały i skamieniałości czy też… nietypowe rowery. Nadmiar energii dzieci chętnie spożytkują w parkach linowych i na ciekawie zaprojektowanych placach zabaw.

Zwiedzaniu najciekawszych miejsc Krainy Lessowych Wąwozów towarzyszyć będzie mnóstwo zabawy, animacji i atrakcji oferowanych przez parki rozrywki oraz nietypowe muzea.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalnego w zabytkowej Wieży Ariańskiej w Wojciechowie

Wieża Ariańska w Wojciechowie to jedyna na Lubelszczyźnie tego typu gotycko-renesansowa budowla. Powstała w pierwszej połowie XVI w. i pełniła dwie funkcje: mieszkalną i obronną. Obronności służyła także forsa, którą wykopano przy okazji budowy wcześniejszego dworu z II poł. XIV w. W latach 1550-98 swoją siedzibę miał tu zbiór kalwiński. Obecnie mieści się tu Gminny Ośrodek Kultury z Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalnym.

Muzeum Kowalstwa powstało w 1993 roku jako jedyny tego typu obiekt w Polsce. Obecnie liczy ponad 1000 eksponatów związanych ze sztuką kowalską. Muzeum posiada bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są tu głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich z zachowaniem cech regionalnych.

Godziny otwarcia: 09:00-17:00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: całoroczna oferta
Ceny biletów: 8 zł

Pokaz Kucia w Kuźni u Kowala Romana Czernieca w Wojciechowie

Historia Kuźni sięga 1920 roku. Jej część zajmuje ekspozycja wykutych w niej przedmiotów. Obecnie świadczone są one nieco inne usługi, niż choćby 30-40 lat temu – niegdyś typowe narzędzia rolnicze zostały zastąpione przez artystyczne przedmioty użytkowe. To właśnie w wojciechowskiej kuźni odbywają się coroczne Ogólnopolskie Spotkania Kowali. W Kuźni wykonywane są ręcznie wyroby artystyczne oraz pokazy kucia podkowy i podkuwania koni.

Czas programu: 1,5h
Dostępność: całoroczna oferta
Ceny biletów: 10 zł

Zwiedzanie Owadolandii w Wojciechowie w Kolonii Piątej

Owadolandia to doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Na zwiedzanie czekają gry edukacyjne i zagadki. Prezentowane są egzotyczne motyle, chrząszcze i owady. Do dyspozycji jest plac zabaw oraz liny wspinaczkowe. W programie zwiedzanie ścieżki dydaktycznej parku Owadolandia. Podczas spaceru uczestnicy spotykają ogromne (wielkości dorosłego człowieka) repliki owadów, zaprojektowane z dbałością o anatomiczne szczegóły, poznają też wiele informacji i ciekawostek na temat niezwykłego świata owadów.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00
Czas programu: 2h
Dostępność: maj – październik
Ceny biletów: 10 zł

Wizyta w Parku Zwierząt, Rozrywki i Edukacji w Romanówce w Wojciechowie

Park Zwierząt to prywatne zoo położone na ogromnej czterohektarowej powierzchni, na której zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt. Wśród nich znajdziemy lwy, pumy, kangury, różne gatunki kóz i owiec oraz ptaki wodne i lądowe. Na terenie posesji znajduje się również plac zabaw oraz obszerne miejsce dla wypoczynku wyposażone w stoły i ławy. W trakcie wizyty w zoo istnieje możliwość skorzystania z warsztatów garncarstwa (każdy uczestnik samodzielnie wykona i zdobi naczynko, które zabiera ze sobą do domu jako pamiątkę), „zwierzaki cudaki” (każdy uczestnik na podstawie wizyty w zoo wykona z masy solnej wierną kopię zwierzaka) lub warsztatów kulinarnych. Dla najmłodszych przygotowano duży plac zabaw, a dla rodziców miejsce do wypoczynku przy ognisku.

Godziny otwarcia: 09:00-18:00
Czas programu: 2h
Dostępność: oferta całoroczna
Ceny biletów: 10 zł

Dzień 2

Zajęcia czerpania papieru w Małej Papierni w Celejowie

Historia papierni w Celejowie i warsztaty wyrobu papieru czerpanego w Małej Papierni. Warsztaty odbywają się w Izbie Tradycji Celejów (Małej Papierni) przy wykorzystaniu zabytkowych, autentycznych sprzętów. W trakcie warsztatów uczestnik poznaje tradycyjną technikę wyrobu papieru czerpanego oraz samodzielnie go wykonuje.

Godziny otwarcia: 9:00-18:00
Czas programu: 2h
Dostępność: oferta całoroczna
Ceny biletów: 12 zł

Zwiedzanie Parku Labiryntów i Miniatur w Rąblowie

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie, położony w Krainie Lessowych Wąwozów, w sercu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, zaprasza do rekreacji i zabawy na świeżym powietrzu. Pokonanie tras labiryntu szmaragdowej thuji i kilku innych, ze ścieżką przyrodniczą, czy poznanie drewnianych zabytków regionu w kolekcji ich miniatur można, a nawet trzeba wzbogacić spacerem pośród labiryntu wyjątkowych wąwozów lessowych.

W Parku dzieci znajdą świetną zabawę w wiosce tematycznej oraz miejsce do rekreacji i wypoczynku. Podczas pobytu w Parku Labiryntów uczestnik ma do rozwiązania zagadki i roślinne łamigłówki. Uczestnicy biorący udział w zadaniu poszukują ukrytego w roślinnym labiryncie skarbu. Poprzez zabawę uczestnicy poznają piękno regionu, jego kulturę i zabytki, ciekawe tajemnice oraz pachnące różane labirynty. Jest to idealny sposób na świetną zabawę dla całej rodziny.

Program obejmuje również zwiedzanie Parku Miniatur znajdującego się tuż obok Parku Labiryntów. Zebrane tu eksponaty prezentują w miniaturze bogactwo architektoniczne regionu.

Godziny otwarcia: 09:00 – 18:00
Czas programu: 1h
Dostępność: maj – październik
Ceny biletów: 10 zł

Spacer po lessowym wąwozie “Lipinki” w Wąwolnicy

Wąwóz ten rozcina lewe zbocze doliny Sanicy, lewobrzeżnego dopływu Bystrej, po północnej stronie cmentarza w Wąwolnicy. Jest to wąwóz o genezie drogowej, powstały na dawnej drodze Kazimierz-Lublin, będącej odcinkiem ważnego niegdyś, międzynarodowego szlaku handlowego.

Prowadził on z Wielkopolski na Ruś i uczęszczany był od wczesnego średniowiecza. W ciągu kilkusetletniego rozwoju wąwóz w swoim zasadniczym odcinku przeszedł ewolucję od klasycznej głębocznicy, do typowego wąwozu dolinnego z aktywnymi formami zboczowymi. Dno wąwozu jest obecnie zabezpieczone na szerokości 3-4,5 m nawierzchnią z kostki brukowej z bocznymi rynienkami odpływowymi. Cały wąwóz liczy ponad 1 km długości, zaś w jego przebiegu z zachodu na wschód wyróżniają się trzy odcinki w różnych stadiach rozwoju.

Godziny otwarcia: cała doba
Czas programu: 1,5h
Dostępność: cały rok
Ceny biletów: bezpłatnie

Zwiedzanie Nałęczowa

W programie spacer Nałęczowskim szlakiem literackim. W Parku Zdrojowym zobaczymy: Stare Łazienki, Domek Biskupi, wiekową restaurację rodziny Małachowskich – najważniejszych właścicieli Nałęczowa (obecnie Sanatorium Książę Józef), dawny budynek hydropatii oraz pierwszą austerię zbudowaną za czasów rodziny Małachowskich.

Kolejnym obiektem godnym uwagi będzie najstarszy obiekt Nałęczowa Zamek Starościński. Idąc w kierunku Bramy Wschodniej poznamy historię Pawilonu Angielskiego. Zapoznamy się z życiorysami oraz ciekawostkami z życia osobistego wybitnych pisarzy związanych z Nałęczowem. Wejdziemy na aleję Lipową gdzie przybliżona nam zostanie historia dawnego Hotelu Centralnego. Następnie podążymy ulicą 1-go Maja gdzie zobaczymy byłą siedzibę pierwszego prezydenta PRL, Bolesława Bieruta.

Potem przespacerujemy się dzielnicą staromiejską szlakiem nałęczowskich willi: Willa Różana, Pod Matką Boską, Tolin, Doktroska, Nagórze, Aurelia, Regina. Odwiedzimy Chatę – pracownię Stefana Żeromskiego oraz kaplicę Karola Boromeusza, obecnie Kościół Rektoralny.

W ramach wolnego czasu istnieje możliwość zwiedzania Nałęczowa i wąwozów lessowych retromelexem.

Godziny otwarcia: cała doba
Czas programu: 2h
Dostępność: cały rok

Warsztaty tkackie w Siedlisku u Krzysztofa w Drzewcach k/Nałęczowa

Siedlisko u Krzysztofa jest zlokalizowane niedaleko Nałęczowa, w miejscowości Drzewce. To miejsce, gdzie możemy się wiele dowiedzieć na temat ginących zawodów, w sposób szczególny podczas warsztatów tkackich.

W czasie zwiedzania siedliska w ramach projektu “Ogrody Sztuk” urządzane są konkursy na najbardziej oryginalny wybór nazw dla rzeźb w ogrodzie i wąwozie, w tym tzw. Pasterzy Lasów, znanych z opowieści Tolkiena oraz konkurs genealogiczny. Organizowane są także warsztaty tkackie na mini-krosnach po zapoznaniu się z kolorystyką sadu, ogrodu i wąwozu otaczającego “Willę pod kołowrotkiem”.

W każdym sezonie przygotowywane są nowe zadania do przeżywania tzw. “wypraw odkrywców” oraz gra planszowa pt. “Słownik Tkacza”. Uczestnicy warsztatów przygotowują surowce do tkania (tną tkaniny na pasma, zwijają w motki niezbędne do wykonania chodników, tzw. szmaciaków), wykonują motki z różnobarwnej wełny, tworzą tzw. melanże do wykonywania wełnianych chodników lub kilimów oraz próbują samodzielnego tkania przy pomocy czółenka.

Godziny otwarcia: 9:00-20:00
Czas programu: 2h
Dostępność: maj – październik
Ceny biletów: 12 zł

Dzień 3

Wycieczka do Puław, wizyta w Muzeum Czartoryskich

Ważnym punktem naszej wyprawy jest wizyta w zespole parkowo pałacowym Czartoryskich. Dawny zamek obronny z XVII w. został ponad sto lat później przebudowany przez Chrystiana Piotra Aignera w stylu klasycystycznym. Park w stylu angielskim urządziła księżna Izabela Czartoryska i Anglik James Savage.

W otoczeniu pałacu powstało wiele romantycznych budowli: Świątynia Sybilli, Domek Grecki, Domek Gotycki, Domek Żółty, Brama Rzymska. W Świątyni Sybilli utworzono też pierwsze w Polsce muzeum, którego ozdobą kolekcji była Dama z gronostajem autorstwa Leonardo da Vinci.

Następnie zapraszamy na zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w Puławach, które nawiązuje do idei pierwszego polskiego muzeum, założonego tutaj przez księżną Izabelę z Flemmingów Czartoryską. Naprawdę warto zobaczyć tutejsze zabytki i pamiątki z kolekcji księżnej.

Godziny otwarcia: 9:00-17:00
Czas programu: 2h
Dostępność: cały rok
Ceny biletów: 10 zł

Zwiedzanie Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu koło Puław

Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu k. Puław i Dęblina to jedyne takie muzeum w Europie, a może i na świecie. Zobaczymy tutaj, a nawet spróbujemy dosiąść niezwykłych i niepowtarzalnych konstrukcji rowerowych. Zapoznamy się również możemy z dwustuletnią historią jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Do muzeum zapraszamy wszystkich od przedszkola po uniwersytet trzeciego wieku. Najmłodszych gości możemy wozić rikszami i innymi pojazdami “roweropodobnymi”. Naszą największą atrakcją są zaś galopujące rowery.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Czas programu: 1h
Dostępność: cały rok

Zwiedzanie Janowca

Malownicze położenie w lewym brzegi Wisły, w obrębie Małopolskiego Przełomu Wisły, sprawia że chętnie dociera tu turysta zainteresowany historią tego zakątka Krainy. Sprzyja temu dogodne połączenie promowe. Między Janowcem a Kazimierzem kursuje prom “Janowiec”, a w pobliżu miejscowości Nasiłów prom “Serokomla”.

W programie wycieczki znajduje się zwiedzanie skansenu z dworem ziemiańskim z XVIII w. oraz zespołem folwarcznym: stodołą z Wylągów, spichlerzem z Podlodowa i lamusem. Na parterze budynku znajduje się ekspozycja wnętrz domu ziemiańskiego, na piętrze zaś pokoje gościnne.

Zamek w Janowcu jest jednym z najbardziej majestatycznych i najurokliwiej położonych budowli tego typu w Polsce. W trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku. W wyremontowanym budynku północnym mieści się hotel, gdzie można zatrzymać się na nocleg.

Z ruinami janowieckiego zamczyska wiąże się wiele legend, liczne są też wersje podania o Czarnej Damie. Odbywa się tu Turniej Rycerski „O pierścień Czarnej Damy”. Ekspozycje Muzeum w Janowcu czynne są codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 10:00-17:00. Krużganki czynne dodatkowo w godz. 17:00-20:00 w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 09:00-16:00.

Godziny otwarcia: 09:00 – 16:00
Czas programu: 2h
Dostępność: cały rok
Ceny biletów: 10

Wspólne zabawy w Magicznych Ogrodach w Trzciankach koło Janowca

Rodzinny Park Tematyczny Magiczne Ogrody położony w Trzciankach niedaleko Janowca to pierwszy w Polsce park tematyczny zbudowany w oparciu o oryginalną, baśniową historię. Przekraczając jego bramę, przenosimy się do niezwykłego świata, zamieszkałego przez magiczne istoty. Na powierzchni 12 hektarów, wśród drzew i roślin, powstały wyjątkowe krainy, place zabaw, restauracje, cukiernie oraz kawiarnie. Obiekt jest przystosowany do wizyty osób niepełnosprawnych i niewidomych. Ogrody można zwiedzać w sezonie letnim codziennie w godzinach 10:00 – 19:00, w październiku – w soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 18:00.

W programie zwiedzanie Ogrodów, gdzie na powierzchni 12 hektarów powstały wyjątkowe krainy zamieszkałe przez magiczne istoty. Magiczne Ogrody są parkiem sensorycznym, w poznawanie jego atrakcji trzeba więc zaangażować wszystkie zmysły. Poszczególne krainy utrzymane są w tajemniczym klimacie baśni i fantasy, a różnorodne atrakcje wpływają na rozwój wyobraźni najmłodszych. Oprócz podstawowych atrakcji tego miejsca usytuowane tu liczne place zabaw i miejsca odpoczynku zapewnią kilkugodzinny aktywny wypoczynek.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00
Czas programu: 2h
Dostępność: maj – październik
Ceny biletów: 12 zł

KONTAKT: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl