• Wielokulturowy-Nurt-Bugu
  • Wielokulturowy-Nurt-Bugu
  • Wielokulturowy-Nurt-Bugu
  • Wielokulturowy-Nurt-Bugu
  • Jezioro-Biale

Zdrowe powietrze, mnóstwo zieleni, magia poleskich krajobrazów, oddalenie nadbużańskich terenów od wielkich miast – to walory, które doceniają ludzie spragnieni ciszy i harmonii, jakie daje bliski kontakt z naturą. Wielokulturowy Nurt Bugu to kraina styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu.

Bliskość przyrody uzupełniają liczne zabytki kulturowe i religijne o niepowtarzalnej historii i architekturze. Wyjątkowość tego nadbużańskiego obszaru potwierdza fakt, że w 2017 roku staraniem Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej został wyróżniony przez Komisję Europejską tytułem EDEN Polska – Najlepsze Destynacje Turystyczne. Do zobaczenia nad Bugiem!

Program wycieczki

Dzień 1

Park Linowy nad jeziorem Białym w Okunince

Jezioro Białe jest pełne atrakcji. Plaża, sporty wodne i… Park Linowy! Trasy posiadają zróżnicowany stopień trudności w zależności od wieku i zaawansowania uczestnika. Łączy je jedno – doskonała zabawa. Przed startem ma miejsce obowiązkowe szkolenie przez instruktorów i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt alpinistyczny: kaski, lonże, uprzęże, traki. Park Linowy został zaprojektowany i wykonany przez profesjonalną firmę i posiada wszystkie niezbędne atesty.

Godziny otwarcia: od godz. 10.00 do zmierzchu
Czas programu: 2h
Dostępność: lipiec – sierpień
Ceny biletów: dzieci 25 zł/os., grupy powyżej 10 osób 20 zł/os.
http://park-linowy.eu/: Park Linowy w Okunince

Zwiedzanie Zespołu Synagogalnego oraz spacer po Włodawie

Podróż Wielokulturowym Nurtem Bugu warto rozpocząć od Włodawy. Miasteczko położone przy granicy z Białorusią, nad rzeką Bug, nazywane jest „miastem trzech kultur”. Tutaj wspólnie przez wieki egzystowali wyznawcy katolicyzmu, judaizmu i prawosławia. Pozostawili po sobie świadectwo historii w postaci znajdujących sią na sąsiednich ulicach świątyń: Zespołu Synagogalnego, późnobarokowego kościoła pw. św. Ludwika z klasztorem Paulinów, cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pozwalają one na realny kontakt z wielokulturowością tego miejsca. W Muzeum Zespole Synagogalnym odbywają się zajęcia w formie lekcji, warsztatów i gier, dotyczące kultury żydowskiej, etnografii i historii regionu. Po nich można udać się na zasłużony posiłek w jednej z okolicznych restauracji, np. w Kawiarni Centrum lub lokalu Bar 816.

Godziny otwarcia: Od 1 maja do 30 czerwca oraz 1 – 30 września, poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 16.00, sobota – niedziela w godz. 10.00 – 14.00, grupy zorganizowane mogą być przyjmowane w soboty i niedziele po godz. 14.00 po uprzednich indywidualnych uzgodnieniach. / Od 1 lipca do 30 sierpnia, poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 17.00, sobota – niedziela w godz. 10.00 – 17.00 – ostatnie wejście o godz. 16.30. / Od 1 października do 30 kwietnia, poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 15.00 – ostatnie wejście do muzeum o godz. 14.30. W soboty i niedziele muzeum przyjmuje grupy zorganizowane po uprzednim zgłoszeniu.
Czas programu: 2-3h
Dostępność: całoroczny
Ceny biletów: Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 7 zł. Usługa Przewodnicka – 50 zł. Cena zajęć edukacyjnych wynosi 150 zł za grupę przedszkolną oraz 250 zł dla pozostałych grup.
Oferta edukacyjna Zespołu Synagogalnego we Włodawie: https://www.muzeumwlodawa.pl/oferta-edukacyjna

Spływ kajakowy po Bugu: Jabłeczna – Kodeń

Jabłeczna to malowniczo położona w meandrach Bugu miejscowość, z pięknym monasterem i cerkwią pw. św. Onufrego. Podczas spływu, kajakarze mają możliwość podziwiania pięknej, dzikiej nadbużańskiej przyrody. Rzeka jest tu ciekawa i stosunkowo płytka. Środkiem rzeki biegnie… granica państwa i jednocześnie Unii Europejskiej. Spływ tym odcinkiem Bugu polecany jest również początkującym kajakarzom. Organizację najlepiej zlecić profesjonalistom zapewniającym opiekę instruktora i ratownika, którzy podczas spływu nauczą uczestników, jak rozpalić ognisko i ugotować przepyszną zupę. Doskonałym miejscem na nocleg jest Dom Pielgrzyma w Kodniu.

Godziny otwarcia: Godziny spływu do ustalenia z organizatorem. Monaster w Jabłecznej jest dostępny codziennie od godziny 5.30 do 21.00.
Czas programu: 4h
Dostępność: kwiecień – listopad
Ceny biletów: Cena spływu Jabłeczna – Kodeń z opieką instruktora: 60 zł/os. Monaster – opłata symboliczna (cegiełka).
Kajakowa Przygoda – spływy po Bugu: https://kajakowaprzygoda.pl/

Dzień 2

Zwiedzanie Kodnia

Historia kodeńskiej bazyliki jest niezwykle bogata i pełna intrygujących wątków. Słynący z cudów obraz Marki Bożej Kodeńskiej został wykradziony z kaplicy papieskiej w Rzymie przez Mikołaja Sapiehę. Warto dowiedzieć się więcej o tym miejscu od Ojca Przewodnika. W miejscowym Muzeum Misyjno-Ornitologicznym można zobaczyć wystawę ornitologiczną, ze zbiorami zgromadzonymi przez o. Kazimierza Kozickiego. Zobaczymy tam także wystawę etnograficzne, na którą składają się eksponaty przywiezione przez członków zgromadzenia z krajów misyjnych oraz historyczną, ukazująca pamiątki związane z dziejami sanktuarium oraz Kodnia, takie jak wizerunki Matki Bożej Kodeńskiej, szaty i naczynia liturgiczne.

Godziny otwarcia: Sanktuarium czynne codziennie w godzinach 7.00 – 18.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Dobrowolna ofiara za przewodnictwo w sanktuarium. Przewodnik po kalwarii i ruinach: 50 zł / grupa.
Sanktuarium Maryjne w Kodniu: https://koden.com.pl/informacje-dla-grup-pielgrzymkowych/

Warsztaty Kulinarne – Frykasy z Kodnia

Po zwiedzaniu czas na Frykasy z Kodnia i warsztaty kulinarne prowadzone przez Pannę Apteczkową. W ofercie: pokazy przyrządzania potraw wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, wspólne odkrywanie kodeńskich smaków, zajęcia o tematyce ekologicznej promujące zdrowy tryb życia, a także wykorzystanie ziół i dzikich kwiatów w kuchni.

Godziny otwarcia: Do ustalenia po wcześniejszym uzgodnieniu.
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: 30 zł/os
Frykasy z Kodnia: https://www.facebook.com/FrykasyzKodnia

Zwiedzanie oraz przejazd bryczką po Stadninie Koni w Janowie Podlaskim

Nad Bugiem znajduje się słynna na całym świecie stadnina koni czystej krwi arabskiej założona w 1817 r., z zespołem zabytkowych stajni. Cenne zabytki oraz piękne i sympatyczne zwierzęta najlepiej podziwiać podczas pełnego ciekawostek spaceru z przewodnikiem. Wspaniałą atrakcją będzie także przejażdżka bryczką przez malownicze okoliczne tereny.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie z przewodnikiem oraz przejazd bryczką wymagaja uprzedniej rezerwacji i są możliwe do ustalenia codziennie w godzinach 8.00 – 16.00.
Czas programu: 3h
Dostępność: Całorocznie
Ceny biletów: Zwiedzanie z przewodnikiem: grupa powyżej 6 osób – 20 zł bilet ulgowy, 30 zł bilet normalny. Bryczka oraz wóz przejazdowy do 10 osób – 300 zł, wóz przejazdowy do 20 osób – 350 zł.
Stadnina Koni w Janowie Podlaskim: https://skjanow.pl/

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl