Kraina Lessowych Wąwozów, uhonorowana tytułem Polskiej Marki Turystycznej, jest jednym z najbardziej interesujących regionów w kraju. Urokliwe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, unikalne lessowe wąwozy, ciekawa architektura oraz szacunek dla tradycji tworzą idealny klimat do wypoczynku i regeneracji sił.

Na młodych turystów czeka tu wiele atrakcji w otoczeniu przyrody i przepięknych krajobrazów. Wizyta w Magicznych Ogrodach to podróż do świata bajek i baśni. W stolicy kowalstwa, Wojciechowie, można podejrzeć mistrza przy pracy w kuźni oraz poznać kowalskie tradycje w miejscowym muzeum. W pobliskim Młynie Hipolit znajduje się ciekawa wystawa minerałów i skamieniałości. Co dalej? Przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową oraz Kazimierz Dolny, który nieustannie zachwyca odwiedzających swym urokiem.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie

Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie to ponad 1000 eksponatów w XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. W programie: opowieści z życia kowala – krótka lekcja historii kowalstwa, zwiedzanie imitacji starej kuźni, ekspozycji narzędzi rolniczych, podków dla koni i bydła oraz kolekcji replik broni średniowiecznej. Zobaczymy także ekspozycję wyrobów kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych oraz będziemy świadkami ostrzenia siekiery na ręcznej szlifierce, grania marsza kowalskiego na kowadle. Zdamy również podkówkowy test na inteligencję i poznamy legendę “O podkowie szczęścia”.

Godziny otwarcia: 10.00 – 17.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet ulgowy 8 zł
Muzeum Kowalstwa: https://gokwojciechow.pl/oferta-turystyczna/muzeum-kowalstwa/
wirtualny spacer

Zoo Wojciechów

To idealne miejsce na wypoczynek i rozrywkę poza miastem dla wszystkich osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, przestronny plac zabaw, a także inne liczne atrakcje. W trakcie zajęć praktycznych można uczestniczyć w karmieniu zwierząt, poznać ich zwyczaje, a nawet wziąć udział w ich oporządzaniu i czesaniu.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek: godz. 10:00 – 17:00, sobota – niedziela: godz. 10.00 – 18.00.
Czas programu: 2h
Dostępność: marzec – listopad
Ceny biletów: Bilet ulgowy: 12 zł
Zoo Wojciechów: http://www.zoowojciechow.pl/

Owadolandia – Park Edukacyjno-Rekreacyjny

Owadolandia to park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów. Są wielkości dorosłego człowieka, wiernie odtworzone i zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne. W parku znajduje się ścieżka dydaktyczna z ciekawymi gatunkami i odmianami roślin oraz tablice informacyjno-edukacyjne, przeznaczone do przeprowadzania zajęć na świeżym powietrzu. To cenne narzędzie w rękach nauczycieli – możliwość realizacji ram programowych poprzez lekcje biologii w oparciu o realistyczne repliki owadów.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek: godz. 10.00 – 17.00, sobota: 10.00 – 18.00, niedziela: 10.00 – 19.00.
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet wejścia do parku, przejście ścieżki edukacyjnej z przewodnikiem, zabawa na placach zabaw, pokaz żywych owadów: 14 zł
Owadolandia – Park Edukacyjno-Rekreacyjny: http://www.owadolandia.pl/

Młyn Hipolit w Nowym Gaju – naukowa przygoda

Młyn „Hipolit” zbudowano w 1937 r. Aktualnie mieści się tu Muzeum Minerałów. Wizyta będzie podróżą do odległej przeszłości i na krańce wszechświata. Podczas lekcji muzealnej możemy obejrzeć bogatą kolekcję minerałów, skamieniałości i meteorytów, dowiedzieć się, jak jest zbudowana nasza planeta, zobaczyć erupcję wulkanu i zdobyć „bogactwo” podczas płukania złota. Program wizyty można wzbogacić o dodatkowe atrakcje według uznania, zainteresowań i czasu jakim dysponują goście lub wybrać poszczególne punkty z bogatej oferty edukacyjnej. Solidna porcja wiedzy i świetna zabawa gwarantowane!

Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: 12 zł / osoba
Młyn Hipolit: http://www.mlynhipolit.pl/

Dzień 2

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie

Niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie jest miejscem, gdzie wśród wspaniałej przyrody zmysły i wyobraźnię rozbudzą wymagające zaangażowania labirynty. Pokonywanie malowniczych tras Parku to świetna zabawa, połączona z rozwiązywaniem ukrytych zadań. Dzieci poznają piękno regionu i cudownej Krainy Lessowych Wąwozów, a także jego kulturę i zabytki, zamknięte w drewnianych miniaturach. Doskonałym pomysłem będzie przygotowanie warsztatów edukacyjnych z wykorzystaniem ścieżki przyrodniczej opartej na naturalnych warunkach krajobrazowych i glebowych. Uczniowie, przy pomocy tablic poglądowych i interaktywnych, poznają ukształtowanie terenu, faunę i florę Polski, a nawet właściwości lessu.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – niedziela: godz. 10.00 – 18.00.
Czas programu: 3h
Dostępność: wiosna – jesień
Ceny biletów: Warsztaty Edukacyjne (z pobytem w Parku Labiryntów i Miniatur): 34 zł / osoba
Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie: https://park-labiryntow.pl/

Przejażdżka Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Początkowo tworzyły ją drewniane tory, po których kursowały specjalne konne zaprzęgi, transportujące buraki cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”. W dniu dzisiejszym stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Wycieczka przebiega przez najbardziej urokliwe i atrakcyjne miejsca tej części województwa. Kolej pokonuje trasę: Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Podróż wieńczy ognisko na leśnej polanie.

Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00
Czas programu: 3h
Dostępność: maj – wrzesień
Ceny biletów: 880 zł – grupa do 65 osób. Cena zawiera przejazd oraz organizację ogniska.
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa: https://www.nadwislanskakolejka.pl/

Kazimierz Dolny – gra miejska “W miasteczku i w wąwozach”

Podczas zabawy uczestnicy podzieleni na grupy dostaną do rozwiązania zadania, dzięki którym poznają Kazimierz Dolny, pobudzą swoją kreatywność i zintegrują się jako grupa. Odbędą także przejażdżkę jeepami po okolicznych wąwozach i punktach widokowych. Przewodnicy po Kazimierzu Dolnym – animatorzy pokażą zabytki w lekki i dowcipny sposób, opowiedzą o historii miasteczka, królewskich skandalach i sprawach bardziej poważnych.

Godziny otwarcia: 8.00 – 22.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Gra miejska – W miasteczku i w wąwozach: http://kazimierz-tour.pl/gry-miejskie/w-miasteczku-i-wawozach/

Dzień 3

Zwiedzanie Zamku w Janowcu

Malowniczo położony na skarpie doliny Wisły zamek został wzniesiony na początku XVI wieku. W swojej długiej historii był on siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, jego kolejnym właścicielom oraz historii obiektu. Atrakcją są również wielopoziomowe krużganki, z których rozciągają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

Godziny otwarcia: W okresie od 1 kwietnia do 30 września: codziennie w godz. 10:00-17:00. Od 1 maja do 31 sierpnia czynne do godz. 19:00. W okresie od 1 października do 31 marca codziennie z wyjątkiem środy w godz. 9:00-15:00.
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: bilet grupowy normalny – 255 zł, bilet grupowy ulgowy – 170 zł / grupa.
Zamek w Janowcu: https://www.mnkd.pl/zamek-w-janowcu

Wizyta w Magicznych Ogrodach

Magiczne Ogrody są parkiem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów znajdują się niezwykłe krainy zamieszkiwane przez oryginalne istoty. Każda z krain to sensoryczne pole doświadczeń, stymulujące rozwój i wyobraźnię gości. Całość to przygoda, kontakt z naturą i ciekawie spędzony czas. W Magicznych Ogrodach jest wszystko, co niezbędne, by spędzić czas komfortowo, nawet restauracja ze smaczną kuchnią.

Godziny otwarcia: Sobota, niedziela: godz. 10.00 – 18.00
Czas programu: 3h
Dostępność: kwiecień – wrzesień
Ceny biletów: Bilet ulgowy: 51 zł
Bilety online: https://bilety.magiczneogrody.com/
Magiczne Ogrody: https://magiczneogrody.com/

KONTAKT: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl