Kraina Lessowych Wąwozów, uhonorowana tytułem Polskiej Marki Turystycznej, jest jednym z najbardziej interesujących regionów turystycznych w kraju. Urokliwe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, unikalne lessowe wąwozy, ciekawa architektura oraz przejawiający się w działaniach szacunek dla tradycji tworzą idealny klimat do wypoczynku i regeneracji sił.

Na młodych turystów czeka tu wiele atrakcji w otoczeniu przyrody i przepięknych krajobrazów. Wizyta w Magicznych Ogrodach to podróż do świata bajek i baśni. W stolicy kowalstwa, Wojciechowie, można podejrzeć mistrza przy pracy w Kuźni oraz poznać kowalskie tradycje w miejscowym Muzeum. W pobliskim Młynie Hipolit znajduje się ciekawa wystawa minerałów i skamieniałości. Co dalej? Przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową oraz Kazimierz Dolny, który nieustannie zachwyca odwiedzających swym urokiem.

Program wycieczki

Dzień 1

Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie

Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie to ponad 1000 eksponatów w XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. W programie: opowieści z życia kowala – krótka lekcja historii kowalstwa, zwiedzanie imitacji starej kuźni, ekspozycji narzędzi rolniczych oraz podków dla koni i bydła, kolekcji replik broni średniowiecznej; ekspozycji wyrobów kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych, ostrzenie siekiery na ręcznej szlifierce, granie marsza kowalskiego na kowadle, podkówkowy test na inteligencję, legenda “O podkowie szczęścia”.

Godziny otwarcia: 10.00 – 17.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet ulgowy 8 zł
Muzeum Kowalstwa: https://gokwojciechow.pl/oferta-turystyczna/muzeum-kowalstwa/
wirtualny spacer

Zoo Wojciechów

To idealne miejsce na wypoczynek i rozrywkę poza miastem, dla wszystkich osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z naturą i zwierzętami. Na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, przestronny plac zabaw, liczne atrakcje. W trakcie zajęć praktycznych można uczestniczyć w karmieniu zwierząt, poznać ich zwyczaje, wziąć udział w ich oporządzaniu i czesaniu.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek: godz. 10:00 – 17:00, sobota – niedziela: godz. 10.00 – 18.00.
Czas programu: 2h
Dostępność: marzec – listopad
Ceny biletów: Bilet ulgowy: 12 zł
Zoo Wojciechów: http://www.zoowojciechow.pl/

Owadolandia – Park Edukacyjno-Rekreacyjny

Owadolandia to park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka, wiernie odtworzone i  zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne. W parku znajduje się ścieżka dydaktyczna z ciekawymi gatunkami i odmianami roślin oraz tablice informacyjno-edukacyjne, przeznaczone do przeprowadzania zajęć na świeżym powietrzu. To cenne narzędzie w rękach nauczycieli – możliwość realizacji ram programowych poprzez lekcje biologii w oparciu o realistyczne repliki owadów.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek: godz. 10.00 – 17.00, sobota: 10.00 – 18.00, niedziela: 10.00 – 19.00.
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet wejścia do parku, przejście ścieżki edukacyjnej z przewodnikiem, zabawa na placach zabaw, pokaz żywych owadów: 14 zł
Owadolandia – Park Edukacyjno-Rekreacyjny: http://www.owadolandia.pl/

Młyn Hipolit w Nowym Gaju – naukowa przygoda

Młyn „Hipolit” zbudowano w 1937 r. Aktualnie mieści się tu Muzeum Minerałów. Wizyta będzie podróżą do odległej przeszłości i na krańce wszechświata. Podczas lekcji muzealnej można obejrzeć bogatą kolekcję minerałów, skamieniałości i meteorytów, dowiedzieć się jak jest zbudowana Ziemia, zobaczyć erupcję wulkanu i zdobyć „bogactwo” podczas płukania złota. Solidna porcja wiedzy i świetna zabawa gwarantowane. Program wizyty można wzbogacić o dodatkowe atrakcje według uznania, zainteresowań i czasu jakim dysponują Goście lub wybrać poszczególne punkty z bogatej oferty edukacyjnej.

Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: 12 zł / osoba
Młyn Hipolit: http://www.mlynhipolit.pl/

Dzień 2

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie

Niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie jest miejscem, gdzie wśród wspaniałej przyrody zmysły i wyobraźnię rozbudzą wymagające zaangażowania labirynty. Pokonywanie malowniczych tras Parku to świetna zabawa, połączona z rozwiązywaniem ukrytych zadań. Dzieci poznają piękno regionu i cudownej Krainy Lessowych Wąwozów, jak też jego kulturę i zabytki, zamknięte w drewnianych miniaturach. Doskonałym pomysłem będzie przygotowanie warsztatów edukacyjnych z wykorzystaniem ścieżki przyrodniczej opartej na naturalnych warunkach krajobrazowych i glebowych. Uczniowie, przy pomocy tablic poglądowych i interaktywnych, poznają ukształtowanie terenu, faunę i florę Polski, a nawet właściwości lessu.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – niedziela: godz. 10.00 – 18.00.
Czas programu: 3h
Dostępność: wiosna – jesień
Ceny biletów: Warsztaty Edukacyjne (z pobytem w Parku Labiryntów i Miniatur): 34 zł / osoba
Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie: https://park-labiryntow.pl/

Przejażdżka Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Początkowo tworzyły ją drewniane tory, po których kursowały specjalne konne zaprzęgi, transportujące buraki cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”. W dniu dzisiejszym stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Wycieczka przebiega przez najbardziej urokliwe i atrakcyjne miejsca tej części województwa. Kolej pokonuje trasę: Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Podróż wieńczy ognisko na leśnej polanie.

Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00
Czas programu: 3h
Dostępność: maj – wrzesień
Ceny biletów: 880 zł – grupa do 65 osób. Cena zawiera przejazd oraz organizację ogniska.
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa: https://www.nadwislanskakolejka.pl/

Kazimierz Dolny – gra miejska “W miasteczku i w wąwozach”

Podczas zabawy uczestnicy podzieleni na grupy dostaną do rozwiązania zadania, dzięki którym poznają Kazimierz Dolny, pobudzą swoją kreatywność i się zintegrują. Odbędą także przejażdżkę jeepami po okolicznych wąwozach i punktach widokowych. Przewodnicy Kazimierza Dolnego – animatorzy pokażą zabytki w lekki i dowcipny sposób, opowiedzą o historii Miasteczka, królewskich skandalach i sprawach poważnych.

Godziny otwarcia: 8.00 – 22.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Gra miejska – W miasteczku i w wąwozach: http://kazimierz-tour.pl/gry-miejskie/w-miasteczku-i-wawozach/

Dzień 3

Zwiedzanie Zamku w Janowcu

Malowniczo położony na skarpie doliny Wisły zamek został wzniesiony na początku XVI wieku. Był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu. Atrakcją są również wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

Godziny otwarcia: W okresie od 1 kwietnia do 30 września: codziennie w godz. 10:00-17:00. Od 1 maja do 31 sierpnia czynne do godz. 19:00. W okresie od 1 października do 31 marca codziennie z wyjątkiem środy w godz. 9:00-15:00.
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: bilet grupowy normalny – 255 zł, bilet grupowy ulgowy – 170 zł / grupa.
Zamek w Janowcu: https://www.mnkd.pl/zamek-w-janowcu

Wizyta w Magicznych Ogrodach

Magiczne Ogrody są parkiem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów znajdują się niezwykłe krainy zamieszkiwane przez oryginalne istoty. Każda z krain to sensoryczne pole doświadczeń, stymulujące rozwój i wyobraźnię. Całość to przygoda, kontakt z naturą i ciekawie spędzony czas. W Magicznych Ogrodach jest wszystko, co niezbędne, by spędzić czas komfortowo, nawet restauracja ze smaczną kuchnią.

Godziny otwarcia: Sobota, niedziela: godz. 10.00 – 18.00
Czas programu: 3h
Dostępność: kwiecień – wrzesień
Ceny biletów: Bilet ulgowy: 51 zł
Bilety online: https://bilety.magiczneogrody.com/
Magiczne Ogrody: https://magiczneogrody.com/