Wędrowanie po Górach Izerskich ma w sobie coś wyjątkowego. To z pozoru „płaskie” pasmo nie posiada dominujących szczytów ani masowo odwiedzanych atrakcji. Kojarzą się przede wszystkim z malowniczymi szlakami pieszymi i rowerowymi – a zimą z trasami do uprawiania narciarstwa biegowego.
W góry Izerskie ruszamy z Punktu Informacji Turystycznej czerwonym szlakiem (tzw. Głównym Szlakiem Sudeckim) pod górę, w kierunku dworca kolejowego. Na chwilę zbaczamy ze szlaku, by z nowej platformy widokowej przy dworcu podziwiać panoramę miasta i pięknie odrestaurowany budynek dworca.
Idziemy dalej czerwonym szlakiem i za wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo. Po drodze mijamy Białe Skałki i Hutnicza Górkę. Po ok. 1,5 h docieramy na szczyt Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.), jest to wyśmienity punkt widokowy. Widać stąd nie tylko Karkonosze czy Góry Izerskie, ale również w zasięgu wzroku pozostają Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz Kotlina Jeleniogórska. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Do tego na miejscu odnajdziemy prywatne schronisko, przy którym wyrasta malownicza kamienna wieża.
Ze szczytu wędrujemy dalej Wysokim Grzbietem do wzniesienia zwanego Zwaliskiem lub Wieczornym Zamkiem. Miejsce to związane jest z Walonami, którzy poszukiwali tu niegdyś drogocennych kamieni. Kawałek dalej mijamy wyrobisko dawnej kopalni kwarcu „Stanisław”. Niedaleko znajduje się najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoka Kopa (1126 m).
Z czerwonego szlaku skręcamy na zielony i idziemy tzw. Szklarską Drogą przez Rozdroże pod Cichą Równią i Jelenią Łąkę, do Schroniska Orle. Jest to dawna osada hutnicza założona w XVIII w. Wytwarzano tutaj różne rodzaje szkła znane w całej Europie. Przy schronisku swój początek bierze ścieżka dydaktyczna Model Układu Słonecznego, na której trasie przedstawiono model Słońca i osiem krążących wokół planet w skali w skali 1:1000 000 000. Zielonym szlakiem do Działu Izerskiego i dalej żółtym docieramy do Polany Jakuszyckiej – znanego ośrodka sportów zimowych i siedziby stowarzyszenia „Bieg Piastów”. Organizowane są tu największe w Polsce zawody w narciarstwie biegowym.
Stąd koleją wracamy do Szklarskiej Poręby Górnej.
Wycieczka – Góry Izerskie turystycznie – czas: ok. 5 h marszu
KONTAKT: Dolnośląska Organizacja Turystyczna
e-mail: biuro@dot.org.pl
Tel: +48 71 793 97 22
www.dot.org.pl