Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja kreuje przyszłość. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość – to wszystko sprawia, że ​​miasto jest niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego Lublin został doceniony jako Polska Marka Turystyczna, a kreatywność i gościnność jego mieszkańców zachęca do zatrzymania się w mieście na dłużej.

 

Program wycieczki

Dzień 1

10:00 – Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, uczestnictwo w dodatkowej lekcji muzealnej/grze edukacyjnej „Archeologiczne, etnograficzne i historyczne przygody garnka” lub Ginące zawody na muzealnym Roztoczu.

13:00 – Obiad.

14:00 – Przejazd do Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków.

14:15 – Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków.

15:30 – Przejazd do Muzeum na Majdanku.

16:00 – Zwiedzanie Muzeum na Majdanku.

18:00 – Przejazd do miasteczka akademickiego UMCS.

18:30 – Spacer po miasteczku akademickim UMCS i kolacja.

19:30 – Wyjście na seans filmowy do kina Centrum Spotkania Kultur.

21:30 – Przejazd do hotelu, nocleg.

 

Dzień 2

8:30 – Śniadanie w hotelu i wykwaterowanie, przejazd do Zamku Lubelskiego.

10:00 – Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim (kaplica, donżon, stała ekspozycja).

12:30 – Spacer po Starym Mieście i zwiedzanie Klasztoru Ojców Dominikanów.

13:30 – Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej.

14:15 – Zwiedzanie Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

15:00 – Obiad.

16:00 – Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

17:00 – Zwiedzanie Centrum Spotkania Kultur i spacer w Ogrodzie Saskim.

18:15 – Spacer w kierunku Placu Litewskiego.

18:30 – Oprowadzenie po Placu Litewskim z Pomnikiem Unii Lubelskiej, Pomnikiem Józefa Piłsudskiego i fontanną multimedialną.

 

Podczas zwiedzania Lublina do odwiedzenia Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ulicy Jezuickiej 1/3, wyjątkowego punktu informacji turystycznej, zaprasza autor programu wycieczki – Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin – zarządca Polskiej Marki Turystycznej Lublin.
Polska Marka Turystyczna Lublin

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które przedstawia, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi przed wieloma laty. Pracownicy muzeum demonstrują odwiedzającym, w jaki sposób ludzie zajmowali się rzemiosłem używając narzędzi, które wyszły już z użytku. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Na terenie muzeum występują także zwierzęta, które były niezbędnym elementem i pomocą w życiu mieszkańców lubelskich wsi. Ponadto muzeum oferuję wiele tematycznych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

W ramach zwiedzania sugerujemy uczestnictwo w żywej grze edukacyjnej pt. “Budujemy Lublin”. Miejscem zajęć jest dawna sala obrad w ratuszu z Głuska, będącym w muzealnym miasteczku repliką tego obiektu. Pomieszczenie jest ogrzewane. Posiada miejsca siedzące dla wszystkich uczestników zajęć, stanowiska do gry oraz wystawę zabytków nawiązujących do stanowisk. Przedszkolaki i uczniowie mają możliwość dotykania, a nawet brania do ręki rekwizytów. Zaaranżowane układy przestrzenne wyobrażają poszczególne sytuacje i problemy, eliminując wątpliwą w przypadku ukazywania przeszłości historycznej skuteczność narracji i werbalnego opisu.

Godziny otwarcia: listopad – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień – październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem)
Czas programu: 2,5-3h
Dostępność: Muzeum dostępny do zwiedzania przez cały rok; Muzeum nieczynne: 1 I, Wielkanoc,1 XI, 24-31 XII
Ceny biletów: Ulgowy 10zł/os, Normalny 20zł/os; powyżej 15-osobowej grupy, wymagany przewodnik (100zł brutto za grupę 15-30 osobową). Za grę edukacyjną cena wynosi 14zł/os – grupy do 22 osób
Bilety online: https://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-wsi-lubelskiej/

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków

Lubelski Ogród Botaniczny powstał w 1965 r., założony przez pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w celach dydaktycznych oraz naukowo-badawczych. Z biegiem czasu, ogród na tyle się rozrósł, sprowadzono tak wiele przeróżnych gatunków roślin i ułożono je z takim zmysłem artystycznym, że miejsce to stało się najpiękniejszym parkiem w Lublinie. Pracownicy UMCS, zdecydowali się udostępnić to miejsce dla zwiedzających, aby podzielić się pięknem ogrodu z mieszkańcami Lublina i turystami, rozbudzając w nich zamiłowanie do natury, poszerzając świadomość ekologiczną i wiedzę na temat roślin. W ten sposób utworzono niezwykły punkt na mapie miasta, miejsce spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych.

Dworek Kościuszków – pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1720 r. Obiekt położony jest na terenie dawnego folwarku Sławinek, obecnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r. Obecnie Dworek ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym.

Obecny budynek Dworku Kościuszków jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Obiekt jest ujęty w Rejestrze Zabytków Lublina i podlega wraz z parkiem opiece konserwatorskiej.

Godziny otwarcia: kwiecień, sierpień: 9:00 – 19:00; maj – lipiec: 9:00 – 20:00; wrzesień: 9:00 – 18:00; październik: 9:00 – 17:00
Czas programu: 1-1,5h
Dostępność: Codziennie od kwietnia do października. W maju, czerwcu oraz lipcu bilety są sprzedawane do godziny 19:00, natomiast wejście do Ogrodu będzie zamknięte o godz. 20:00
Ceny biletów: Ogród + Dworek Kościuszków: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych (min 15 os. + opiekunowie) – 10 zł/osoba; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych z przewodnikiem z Ogrodu (min 15 os. + opiekunowie) – 15 zł/osoba
Ogród Botaniczny UMCS: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/ogrod-botaniczny-umcs/

Zwiedzanie Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w listopadzie 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Obecnie muzeum skupia się na zachowaniu pamięci o ofiarach, ochronie obiektów oraz dokumentowaniu historii obozu. Na terenie muzeum znajdują się baraki z eksponatami, Pomniki Walki i Męczeństwa (Mauzoleum i Pomnik-Brama) oraz Kolumna Trzech Orłów, zbudowana przez więźniów jeszcze działającego obozu.

Godziny otwarcia: SEZON LETNI (KWIECIEŃ–PAŹDZIERNIK): Teren i obiekty historyczne 9:00 – 18.00, Wystawa historyczna (barak 62) 9:00 – 17:00; SEZON ZIMOWY (LISTOPAD–MARZEC): Teren i obiekty historyczne 9:00 – 16:00, Wystawa historyczna (barak 62) 9:00 – 16:00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne (udostępnione do zwiedzania są: teren i obiekty historyczne)
Czas programu: 2h
Dostępność: Wystawa historyczna w baraku ekspozycyjnym nr 62 oraz ekspozycja “Shrine” w baraku nr 47 udostępniane są zwiedzającym codziennie oprócz poniedziałków oraz następujących świąt państwowych i religijnych: 1 i 6 stycznia, Świąt Wielkanocnych, Bożego Ciała, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia, przy czym 1 listopada zamknięte pozostają również wszystkie obiekty historyczne oraz bramy wejściowe na ekspozycje muzealną. W okresie 25 grudnia – 2 stycznia Muzeum pozostaje całkowicie zamknięte
Ceny biletów: Wstęp do Muzeum (w tym na wszystkie wystawy) jest bezpłatny. Opłaty pobierane są za usługę przewodnicką oraz za korzystanie z parkingów. Oprowadzenie w języku polskim grupy do 10 osób: 100 zł. Oprowadzenie w języku polskim grupy do 30 osób: 150 zł. Za wjazd na teren Muzeum i korzystanie z parkingów: autobusy – 40 zł, busy – 15 zł, samochody osobowe – 5 zł, motocykle – 2 zł.
Państwowe Muzeum na Majdanku: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/panstwowe-muzeum-na-majdanku/

Dzień 2

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim – Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja

Już przed chrztem Mieszka I wzgórze zamkowe było nie tylko zamieszkałe, ale i obwarowane. Gotycką twierdzę wymurował jednak dopiero Kazimierz Wielki. W 1569 roku w jej murach obradował sejm, który uchwalił akt unii polsko-litewskiej. W czasach zaborów zrujnowany zamek przekształcono w więzienie. Dziś znajduje się tam muzeum, obok którego atrakcje stanowią kaplica oraz wieża, czyli donżon.

Kaplica Świętej Trójcy

Lublin wyrósł na miejscu spotkania kultury zachodu Europy z kulturą jej wschodu. Miejscem, które tego dowodzi jest właśnie zamkowa kaplica. Zbudowana według zasad średniowiecznej Anglii, Francji i Niemiec w stylu gotyckim została udekorowana ruskimi freskami, wzorującymi się na sztuce Bizancjum. Pomysłodawcą połączenia był król Jagiełło – symbolizowało ono za pomocą obrazów jego zamysł polityczny, czyli jednoczenie Polski i Litwy.

Donżon

Lublin, jako miasto położone na obrzeżach monarchii Piastów potrzebował warowni. Do dziś z dawnego zamku zachował się jedynie donżon. Ta średniowieczna wieża służy za doskonały punkt widokowy. W planie wycieczki można ją ewentualnie zastąpić Wieżą Trynitarską, znajdującą się koło katedry. Baszta Zamkowa zwana donżonem to najstarsza budowla w Lublinie. Lubelski Donżon ma 20 m wysokości, średnicę 15 m, a grubość jego murów dochodzi do 4 m.

Muzeum Narodowe

Do najcenniejszych jego skarbów należy obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, którego na pewno nie przeoczysz. Jego wymiar to ponad 15 m kw.!. Ekspozycje poświęcone pradziejom ziemi lubelskiej, armatom i mieczom, a także malarstwu również mogą skupić na sobie uwagę uczniów. Wartościowe ekspozycje dotyczą także sztuki ludowej okolicznych wsi. Muzeum Narodowe mieści bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne, czy militaria. Prezentowane są one zarówno na wystawach stałych muzeum, jak i w jego oddziałach i filiach. W Galeriach Sztuki zachwycisz się dziełami najwybitniejszych artystów z polski i ze świata. Nie lada gratką jest także stół z wypaloną czarcią łapą, związany z najsłynniejszą lubelską legendą.

Godziny otwarcia: Ekspozycje stałe: wtorek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Kaplica Trójcy Świętej: poniedziałek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Wieża zamkowa (donżon): 9:00-21:00 (ostatnie wejście 20:30)
Czas programu: 2,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok (w poniedziałki brak możliwości zwiedzania ekspozycji stałych); nieczynne: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: Zamek Lubelski – Karnet (ekspozycje stałe, Kaplica, wieża) – Normalny 40 zł, Ulgowy 30 zł; Ekspozycje stałe – Normalny 20 zł, Ulgowy 15 zł; Kaplica Trójcy Świętej – Normalny 15 zł, Ulgowy 10 zł; Wieża zamkowa (donżon) – taras widokowy: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł
Bilety online: https://bilety.mnwl.pl/
Zamek Lubelski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/zamek-lubelski/

Dzień 3

Zwiedzanie Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie jest najstarszą dzielnicą miasta i jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic miejskich w całej Polsce. Jest skupiskiem wielu zabytkowych miejsc takich jak: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Trybunał, plac Po Farze, Plac Rybny, Klasztor Ojców Dominikanów oraz wielu innych pięknie odrestaurowanych kamienic z bogatą historią. Jest to także miejsce skupiające liczne lokale gastronomiczne o różnym charakterze, dzięki czemu Stare Miasto stanowi najliczniej odwiedzaną dzielnicę Lublina.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Zwiedzanie Wieży Trynitarskiej

Wieża Trynitarska jest najwyżej położonym punktem widokowym w Lublinie. Aby wejść na jej szczyt należy pokonać 207 schodków. Na jej szczycie znajduje się kawiarenka oraz taras, z którego można podziwiać panoramę niemal całego Lublina. Wewnątrz wieży mieści się muzeum archidiecezjalne sztuki sakralnej, co nadaje jej unikatowy charakter.

Godziny otwarcia: Wieża jest otwarta od środy do niedzieli: środa, czwartek godz. 10:00-18:00, przerwa 14:00-14:30; piątek godz. 14:00-21:00, przerwa 17:00-17:30; sobota, niedziela godz. 12:00-20:00, przerwa 15:00-15:30
Czas programu: 0,5h
Dostępność: Od listopada do marca zwiedzanie jest wyłącznie w weekendy oraz istnieje możliwość rezerwacji grupowej dla zwiedzania w innym dniu tygodnia
Ceny biletów: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł. W soboty jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem o 13:30.
Wieża Trynitarska: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-archidiecezjalne-sztuki-religijnej-wieza-trynitarska/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Muzeum Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstało w wyniku niezwykłej hojności i wielkiego zaufania kolekcjonerów do tej uczelni. Cenne zbiory stanowią powód do dumy i duże wyzwanie dla kustoszów. Odpowiednia ekspozycja, ale również dbałość o cenne eksponaty to idea, która przyświeca organizatorom Muzeum.

Muzeum KUL powstało w 2018 r. w setną rocznicę powstania uczelni. Aby upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie, władze uczelni postanowiły ukazać odwiedzającym 100 najpiękniejszych prezentów podarowanych przez różne instytucje oraz różne pamiątki ściśle związane z uczelnią.

Godziny otwarcia: Muzeum czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 16:00. Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem.
Czas programu: 1h
Dostępność: Muzeum czynne przez cały rok z wyjątkiem świąt narodowych.
Ceny biletów: Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne
Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-katolickiego-uniwersytetu-lubelskiego-jana-pawla-ii/

Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej

Trasa powstała z połączenia licznych staromiejskich piwnic. Biegnie pod Rynkiem, ulicą Złotą i Archidiakońską, a kończy się przy placu Po Farze. Oprócz przedmiotów odnalezionych podczas renowacji piwnic, na trasie można zobaczyć także makiety miasta oraz mechaniczny teatrzyk opowiadający historię ocalenia Lublina z pożaru.

Godziny otwarcia: Podstawowe wejścia do trasy: poniedziałek-piątek 14:00, 16:00; sobota-niedziela 12:00, 14:00, 16:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok wyjątkiem: Nowego Roku ( 01.01), Uroczystości Trzech Króli (06.01), Świąt Wielkanocnych (+ Wielki Piątek i Sobota), Uroczystości Bożego Ciała, Uroczystości Wszystkich Świętych (01.11), Narodowego Święta Niepodległości (11.11), Świąt Bożego Narodzenia (24-26.12), Sylwestra (31.12)
Ceny biletów: Normalny 20 zł, Ulgowy 16 zł. Cena biletu edukacyjnego -14 zł (1 opiekun na 10 uczniów wejście gratis) – grupy szkolne mogą liczyć maksymalnie 40 osób (konieczna jest rezerwacja telefoniczna)
Bilety online: https://bilety.teatrnn.pl/
Lubelska Trasa Podziemna: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/lubelska-trasa-podziemna/

Zwiedzanie Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur jest prawdopodobnie najbardziej nowoczesną instytucją zajmującą się kulturą w Polsce. Idea tego miejsca skupia się na tworzeniu wydarzeń kulturalnych i zapraszaniu artystów z całego świata. Budynek-instytucja jest bezpośrednim nawiązaniem do wielokulturowej historii Lublina.

Sale widowiskowe, surowa w formie przestrzeń oraz rozległa panorama widoczna z tarasów na dachu budynku – to tylko niewielka część tego, co ma do zaoferowania Centrum Spotkania Kultur. Swoją siedzibę ma tu dedykowany dzieciom Teatr im. H. Ch. Andersena, oryginalna Brain Damage Gallery prezentująca graffiti writing i jego historię, a także Miejska Pasieka Artystyczna na dachu. W budynku działają także lokale gastronomiczne i Sklepik Kulturalny CSK.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – niedziela 8:00 – 21:00
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: Samodzielne zwiedzanie jest bezpłatne. Zwiedzanie z przewodnikiem: Oprowadzanie po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest w zorganizowanych grupach od 10 do 25 osób. Normalny bilet – 10 zł, ulgowy bilet – 8 zł.
Bilety online: https://bilety.spotkaniakultur.com/
Centrum Spotkania Kultur: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/centrum-spotkania-kultur/

Ogród Saski

Ogród Saski to zalesiony park z amfiteatrem, zegarem słonecznym z lat 40. XIX wieku, fontanną, placami zabaw oraz pawiami. Jest najstarszym parkiem miejskim w Lublinie, utworzonym w 1837 r. Powstał na 12 hektarach w stylu angielskim i na samym początku jego istnienia był udostępniony jedynie lubelskim elitom. Na początku XX wieku pod naciskiem opinii publicznej został powszechnie udostępniony i do dnia dzisiejszego jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców Lublina parków. Można tam spacerować i organizować pikniki.

Park położony w centrum miasta to idealne miejsce na relaks po intensywnym zwiedzaniu. Poza wieloma cennymi okazami starodrzewu, zachwyca małą architekturą, w muszli koncertowej w sezonie letnim odbywają się zaś liczne koncerty i inne wydarzenia.

Godziny otwarcia: Czynne całą dobę
Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Ogród Saski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/ogrod-saski/

Plac Litewski i Krakowskie Przedmieście

Plac Litewski jest najbardziej reprezentatywnym placem znajdującym się w ścisłym centrum Lublina, na którym to odbywają się największe uroczystości państwowe w mieście. Jest on bardzo charakterystycznym punktem na mapie miasta, przez co stał się jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Główny plac miasta zachwyca nowoczesną fontanną multimedialną i szeregiem zabytków. Warto zatrzymać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja, czy obelisku upamiętniającym podpisanie aktu unii polsko-litewskiej w 1569 r. Plac otaczają pałace magnackie, należące niegdyś do przybywających do Lublina na sejmy posłów koronnych. Na środku placu Litewskiego zasadzono topolę, obok której zakopano kapsułę czasu. Jej otwarcie nastąpi za niecałe 100 lat!

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac Litewski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-litewski/

KONTAKT: LOT Metropolia Lublin

e-mail: info@lotmn.org

Tel: +48 533 39 1569

https://lublininfo.com/kontakt/