Puszcza Knyszyńska zachwyca dziką przyrodą, historią i czasem, który płynie tu zdecydowanie wolniej niż gdzie indziej. Jej symbolem są strzeliste jak maszty okrętów wiekowe sosny, nazywane „świętymi”. Na wielu z nich znajdziemy kapliczki i krzyże przymocowane przed laty przez miejscowych.

Na tym rozległym terenie utworzony został Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, który obejmuje lasy oraz gęstą sieć rzek i strumyków, wraz z setkami tętniących życiem leśnych źródlisk – razem tworzą bajeczny krajobraz. Park to ochrona przyrody, działalność dydaktyczna i naukowa, ale także turystyka i relaks. Tym ostatnim sprzyjają ścieżki edukacyjne i rowerowe, konne oraz kajakowe szlaki turystyczne, a także liczne plaże i pomosty.

Materiały wideo:

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/08/PuszczaKnyszy%C5%84ska.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Puszcza Knyszyńska

Przespaceruj się po jednym z najbardziej malowniczych miejsc Puszczy Knyszyńskiej – Rezerwacie Krzemianka. Oglądaj go z perspektywy drewnianej kładki, rozciągniętej ponad bijącymi z ziemi źródełkami. Tu łatwo poczujesz, jak to jest „zagubić się” pośród tajemniczych mokradeł, potężnych powalonych pni i pnących się w górę, wiekowych drzew. Na szczęście kręta kładka prowadzi pewnie przez niedostępne w innych warunkach tereny. To także miejsce, gdzie możesz poczuć ducha historii. Na leśnych zboczach wciąż widoczne są ślady prehistorycznych kopalń krzemienia sprzed ponad trzech tysięcy lat!

Eksploruj okolice zalewu Wyżary. To malownicze miejsce jest idealne na wypoczynek na łonie natury, a leśne ścieżki wśród puszczańskich ostępów zamieniają się tam w kładki i pomosty. Wędrując po okolicy, natrafisz na jedno z magicznych miejsc ukrytych w Puszczy Knyszyńskiej, rozlewisko Sianożątka z kładką prowadzącą na pomost ulokowany w jego centrum.

Odwiedź Arboretum w Kopnej Górze. Znajdziesz tam setki gatunków roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej, ale również takich, których próżno szukać w polskich lasach. Na młodszych podróżników, prócz cudownych leśnych zakamarków czeka plac zabaw i rozpalający wyobraźnię drewniany domek zwany chatką Baby Jagi. W muzeum w Kopnej Górze zobaczysz pamiątki przeszłości przechowane przez Puszczę Knyszyńską, dowiesz się także o losach żołnierzy poległych w 1831 roku w bitwie pod Sokołdą, o powstańcach styczniowych i odkryciu obozu powstańczego w Budzisku.

Czas programu: 4h

Supraśl

Supraśl – urokliwe miasteczko w sercu puszczy – słynie z korzystnego mikroklimatu związanego z bliskością lasu, dzięki czemu zyskało status uzdrowiska. Sam Supraśl zachwyca atmosferą i drewnianą architekturą. Znajdziesz tu także jedyne w Polsce Muzeum Ikon, utworzone na terenie prawosławnego monasteru o ponad pięćsetletniej tradycji.

Odwiedź też doceniany na całym świecie Teatr Wierszalin z jego magiczną atmosferą, zajrzyj do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, gdzie można wziąć udział w warsztatach i samodzielnie wydrukować sobie np. zakładkę do książki. Zobacz powstały na przełomie XIX i XX wieku Pałac Buchholtzów. Spacerując ulicą Chodakowskiego, koniecznie wstąp do siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i obejrzyj wystawy poświęcone dziejom i przyrodzie tamtejszych lasów. Do spacerów zachęcają również ciągnące się nad rzeką piękne bulwary im. Wiktora Wołkowa, wybitnego fotografa przyrody.

Czas programu: 4h

Dzień 2

Kruszyniany

W Kruszynianach znajduje się najstarszy w Polsce meczet tatarski. Drewniany, intensywnie zielony – wyglądem może przypominać cerkiew lub kościół. Tuż za meczetem, w ukryciu wiekowych drzew, znajduje się mizar – muzułmański cmentarz. Tam przeszłość przenika się z teraźniejszością – najstarsze nagrobki mają kilkaset lat. W Kruszynianach wciąż mieszka kilka tatarskich rodzin, kultywujących tradycje swoich przodków.

Czas programu: 2h

Silvarium w Poczopku

Silvarium to drugi zadziwiający ogród leśny, który powstał w Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Poczopka. Silvarium, rozplanowane na 15 ha w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Krynki, obfituje w atrakcje, które przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych. Na Silvarium składa się kompleks tras wytyczonych wśród lasu i w dolinie urokliwie wijącej się rzeczki.

Czas programu: 2-3h

Dzień 3

Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna

Jeśli marzysz o podróżach w czasie, to w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna przeniesiesz się w mroki średniowiecza, obiekt jest bwoiem rekonstrukcją grodziska z końca X wieku. Zobaczysz tu zabytki przeszłości odkryte w czasie prac archeologicznych, przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu oraz rękodzieło ludowe. Park to prawdziwy pomnik 1000-letniej historii tamtejszych ziem i zamieszkujących je ludzi, stanowiący doskonały przykład ciągłości dziejów i zachodzących na przestrzeni wieków zmian.

Zapoznaj się tam z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską. Koniecznie zobacz też wiatrak z 1949 r. posadowiony na majdanie w centrum Parku. Odwiedź także krytą strzechą stodołę z wiatą edukacyjną oraz pracownię tkaniny dwuosnowowej, gdzie mistrzyni Bernarda Rość i jej córka Agnieszka Iwanicka prezentują doskonale skomponowane na prawie 100-letnich krosnach arcydzieła tkackie o szlachetnej kolorystyce, przedstawiające motywy inspirowane podlaską przyrodą i wiejskim życiem. Park posiada również szeroką ofertę warsztatów, więc zarezerwuj trochę czasu na naukę czarowania poprzez tkanie lub budowania grodów!

Będąc w Milewszczyźnie, warto zajrzeć do pobliskiego Korycina słynącego z wyrobu cenionych regionalnych serów. Miasteczko nazywane bywa polską stolicą truskawek, o czym przypomina uroczy pomnik Truskawkowej Księżniczki, cieszący oczy na korycińskim rynku.

Czas programu: 5h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it