Augustów, czyli letnia stolica Polski, oraz jego okolice również poza najcieplejszymi miesiącami w roku zachwycają pięknem licznych jezior, dają możliwość odetchnięcia wśród zielonych rozległych lasów Puszczy Augustowskiej i podziwiania niesamowitej przyrody znajdującego się nieopodal Biebrzańskiego Parku Narodowego. Są to też doskonałe miejsca do uprawiania turystyki aktywnej – ruch na świeżym powietrzu pośród wspaniałych polodowcowych krajobrazów i w panującym tam wyjątkowo korzystnym dla zdrowia mikroklimacie to sama przyjemność! Warto przy okazji poznać historię miasta, Kanału Augustowskiego – jednego z najcenniejszych zabytków architektury hydrotechnicznej w Polsce oraz poznać losy niegdyś zamieszkującego te tereny wojowniczego plemienia Jaćwingów.

 

Program wycieczki

Dzień 1.

9:30 – Przyjazd do Augustowa i zakwaterowanie

10:00 – Spacer po Augustowie z przewodnikiem

12:00 – Obiad

13:00 – Rejs Szlakiem Papieskim na pokładzie statku “Jaćwież”

16:00 – Zabawa w parku linowym Lemur nad jeziorem Necko

18:00 – Kolacja

 

Dzień 2.

9:00 – Śniadanie

10:00 – Wyjazd do Osady Grzędy w Kotlinie Biebrzańskiej

11:00 – Zajęcia edukacyjne w Biebrzańskim Parku Narodowym i przejście ścieżką edukacyjną Czerwone Bagno

13:00 – Przejazd do Rajgrodu

14:00 – Obiad

15:00 – Spacer po Rajgrodzie, wejście na Górę Zamkową

16:00 – Przejażdżka rowerowa wzdłuż Jeziora Rajgrodzkiego

17:00 – Kolacja i powrót

 

 

 

Program wycieczki

Dzień 1

Spacer po Augustowie

Augustów szczycący się tytułami letniej stolicy województwa podlaskiego i najmilszego miasta w Polsce otoczony jest aż dziewięcioma jeziorami. Do XIV wieku tereny te zamieszkiwali Jaćwingowie, pokonani ostatecznie przez Zakon Krzyżacki. Samo miasto, jak podpowiada jego nazwa, zostało założone w XVI wieku przez Zygmunta Augusta, co, zgodnie z  legendą, miało upamiętnić pierwsze spotkanie króla z Barbarą Radziwiłłówną. Dzisiaj w centrum Augustowa mieści się Rynek Zygmunta Augusta otoczony eklektycznymi kamieniczkami,  w jednej z których nocował w 1801 roku Napoleon Bonaparte. Spacer z przewodnikiem pozwoli poznać więcej interesujących faktów i dowiedzieć się co jeszcze oprócz niezliczonych możliwości korzystania z wodnych aktywności oferuje to urokliwe miasto, przyciągające co roku rzeszę turystów.

 

Czas programu: 2h
Dostępność: Bez ograniczeń
Augustów – oficjalny serwis miejski: http://www.augustow.pl
wirtualny spacer

Rejs Szlakiem Papieskim na pokładzie statku “Jaćwież”

Rejs stylizowanym statkiem “Jaćwież” to niezapomniana przygoda, podczas której uczestnicy mogą nie tylko podziwiać otaczającą przyrodę, ale również wsłuchać się w opowieść snutą przez przewodnika – o tym kim byli Jaćwingowie, jak żyli, jakie były ich obyczaje oraz co się z nimi stało.  Niesamowitego klimatu wyprawie nadają historyczne stroje załogi i elementy uzbrojenia. Wszystko to sprawia, że podczas rejsu można mieć wrażenie, jakby rzeczywiście przeniosło się w czasie kilka stuleci wstecz i z pewnością pozostawi on trwalszy ślad w pamięci niż zwykła lekcja historii.

Rejs Szlakiem Papieskim rozpoczyna się na rzece Netta, następnie statek wpływa na jezioro Necko, najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce – Klonownicę oraz Jezioro Białe, opuszczenie którego stanowi dodatkową atrakcję, ponieważ odbywa się poprzez śluzowanie na śluzie Przewięź, a ostatnim punktem wyprawy jest jezioro Studzieniczne.

Czas programu: 3h
Dostępność: Bez ograniczeń
Ceny biletów: Cena regularna – 75zł/osoba
Rejsy statkiem “Jaćwież”: https://jacwiez.pl/

Zabawa w parku linowym Lemur nad jeziorem Necko

Park linowy jest miejscem, które pozwala na świetną zabawę na świeżym powietrzu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – park posiada kilka tras dostosowanych do wieku i sprawności fizycznej Gości. Wśród drabinek, kładek i platform nie sposób się nudzić a nad bezpieczeństwem zabawy czuwają doświadczeni i wykwalifikowani instruktorzy. Dodatkową zaletą jest usytuowanie parku tuż przy plaży POSTIW, posiadającej molo, z którego można podziwiać jezioro Necko oraz wyciąg nart wodnych.

Godziny otwarcia: Wakacje: codziennie w godzinach 10:00-20:00, poza wakacjami: sobota i niedziela w godzinach 11:00-18:00
Czas programu: 2h
Dostępność: Maj-koniec września
Ceny biletów: Trasy Pomarańczowa i Fioletowa – 25zł/jedno przejście, trasy Niebieska i Żółta – 30zł/jedno przejście, trasa Zielona – 35zł/jedno przejście, trasa Czerwona – 40zł/jedno przejście. Ceny dla grup (min 20 osób) ustalane są indywidualnie.
Lemur Park Augustów: https://lemurpark.pl/park-linowy/augustow

Dzień 2

Zajęcia edukacyjne w Biebrzańskim Parku Narodowym i przejście ścieżką edukacyjną “Czerwone Bagno”

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w kraju, słynący z mokradeł, bagien i torfowisk. Przepływa tędy majestatyczna rzeka Biebrza, a jej dolina niemal na całej długości zachowała swój naturalny charakter, tworząc siedlisko dla setek gatunków ptaków. Znajdujący się w Parku jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, słynny Obszar Ochrony Ścisłej Czerwone Bagno to matecznik biebrzańskich łosi a zarazem miejsce stworzone by chronić ten niegdyś ginący w Polsce gatunek. Warto zatem skorzystać z oferty Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy i wziąć udział w zajęciach terenowych oraz przejść ścieżką edukacyjną Czerwone Bagno. Dodatkowymi atrakcjami są znajdujące się tu Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt i Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.

Czas programu: 2h
Ceny biletów: Opłaty za usługi edukacyjne prowadzone przez Biebrzański Park Narodowy: 1) Zajęcia edukacyjne dla grupy do 25 osób na terenie BbPN – 50 zł/godz. – 1 prowadzący (w tym materiały i sprzęt do prowadzenia zajęć). 2) Korzystanie z pracowni edukacyjnej (niezależnie od czasu) – 5 zł/osobę. | Bilet na szlaki lądowe: jednodniowy normalny – 8 zł (ulgowy – 4 zł)
Bilety online: https://biebrza.eparki.pl/
Biebrzański Park Narodowy: https://www.biebrza.org.pl/

Spacer po Rajgrodzie

W XIII wieku, na wzgórzu na rozległym cyplu, stał gród warowny Jaćwingów: “Raj”. Dziś w miejscowości położonej nad wodami jeziora można znaleźć prawdziwy raj dla poszukujących wytchnienia od codziennego pędu. Trójkątny Rynek Rajgrodzki otoczony zabytkowymi kamieniczkami z końca XIX i pierwszych lat XX wieku, XIX-wieczny dworek organistów (Koniecków i Kurpiewskich) to miejsca które należy odwiedzić spacerując po tym malowniczym miasteczku. I choć na Zamkowej Górze, stanowiącej najstarszy zalążek miasta i wyróżniającej się na nizinnym krajobrazie, na próżno szukać dziś śladów dawnej osady czy też zamku, którego budowa została zaniechana z powodu najazdów krzyżackich, to warto wejść na nią aby móc podziwiać idylliczny widok na Jezioro Rajgrodzkie.

Czas programu: 1h
Dostępność: Bez ograniczeń
Ceny biletów: Wstęp wolny
Urząd Miejski w Rajgrodzie: https://umrajgrod.pl/

Przejażdżka rowerowa wzdłuż Jeziora Rajgrodzkiego

Jezioro Rajgrodzkie to jedyne w swoim rodzaju jezioro rynnowe, które posiada 5 wydłużonych odnóg i urozmaiconą linię brzegową. Krótka wycieczka rowerowa małymi uliczkami Rajgrodu: Piaski, Żabią, Ostejki i dalej drogą na Podliszewo stanowi doskonałą okazję aby zwrócić uwagę na urozmaiconą rzeźbę terenu tych okolic, zmienność otoczenia i kontrastowość form. Przejażdżka może być również szansą, aby podejrzeć życie licznie zamieszkującej jezioro fauny, w tym przede wszystkim ptactwa wodnego: perkozów, łabędzi, kormoranów, rybitw a także kilku gatunków dzikich kaczek.

Czas programu: 1h
Dostępność: Bez ograniczeń

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it