Zapraszamy na dwudniową eskapadę śladami podlaskiej natury, a także tutejszych zabytków oraz punktów widokowych. Ciekawych świata czeka spotkanie oko w oko z żubrem, królem polskiej puszczy, oraz napawanie się pięknem lokalnych krajobrazów.

Dzień 1
Przyjazd do Białowieży, zwiedzanie:

  • Park Pałacowy – carskie założenie parkowe w stylu angielskim.
  • Muzeum Przyrodniczo-Leśne – nowoczesna prezentacja multimedialna historii oraz flory i fauny Puszczy Białowieskiej.
  • wstęp na wieżę widokową oraz wystawy czasowe w Muzeum Przyrodniczym.
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Pawilon Edukacyjny, gdzie zwiedzający zobaczą m.in. tarpany, żubry, żubronie, jelenie, dziki i wilki.
  • Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich – szlak tworzą kilkusetletnie dęby nazwane imionami polskich władców polujących w Puszczy Białowieskiej.
  • Zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie. Realizacja programu turystycznego w północnej części Puszczy Białowieskiej:

  • Wizyta w pustelni Ojca Gabriela w Odrynkach koło Narwi (spacer kładką przyrodniczą, zwiedzanie pustelni).
  • Warsztaty z lepienia w glinie w Lewkowie.
  • Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym zwiedzanie: prywatnego skansenu, ścieżki dydaktyczne, Leśnej Galerii, przejażdżka wozem, gry i zabawy na specjalnym placu zabaw.
  • Park Przyrodniczy w Gruszkach, gdzie znajdują się m.in. zegar słoneczny, przyrodniczy, kamienne kręgi, barć na drzewie, alejka Unii Europejskiej, tablice dydaktyczne, Izba Przyrodnicza.

Ognisko z kiełbaskami lub obiad, wyjazd.

Świadczenia: nocleg, śniadanie, obiadokolacja, ognisko z kiełbaskami lub obiad, usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej z Licencjonowanym Przewodnikiem

Grupy chcące zwiedzić Obiekty Białowieskiego Parku Narodowego muszą wynająć licencjonowanego przewodnika BPN.

Czas programu: 8h
Przewodnik po Puszczy Białowieskiej: https://bialowieza.net.pl/index.php%3Fpage%3Dwycieczki-szkolne-kilkudniowe-do-puszczy-bialowieskiej

Zwiedzanie Parku Pałacowego w Białowieży

Park Pałacowy, położony w Białowieży, założony został na przełomie XIX i XX w. wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Głównym obiektem tej rezydencji był pałac, który spłonął w 1944 r. Ocalała jedynie tzw. brama kuchenna. Do dziś zachował się towarzyszący pałacowi zespół budynków. Park o powierzchni ok. 50 ha zaprojektowany został w stylu angielskim przez znanego planistę – Waleriana Kronenberga.

Na terenie Parku stoi najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. Na grobli przecinającej dwa stawy znajduje się obelisk z piaskowca – najstarszy zabytek w Białowieży, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 r. Na wzgórzu pałacowym rośnie grupa dębów szypułkowych, liczących dziś ponad 250 lat. Park Pałacowy chroniony jest jako zabytkowe założenie parkowe. To urokliwe miejsce spacerowe, gdzie klimat dawnych czasów czuć do dziś. Na terenie Parku znajduje się siedziba BPN, Muzeum Przyrodniczo-Leśne.

Czas programu: 1h

Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży

Zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym, czynnym muzeum województwa podlaskiego. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Siedzibą Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego jest nowoczesny budynek, w którym w sposób innowacyjny i atrakcyjny prezentowane są zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Szczególnie silnie akcentowane są procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego.

Godziny otwarcia: 9:00- 16:30
Czas programu: 1h
Ceny biletów: bilet ulgowy 11 zł, bilet normalny 15 zł
Bilety online: https://bilety.bpn.com.pl/

Wstęp na wieżę widokową oraz wystawy czasowe w Muzeum Przyrodniczym

Zwiedzanie wystaw czasowych w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym oraz podziwianie okolicy z wieży widokowej.

Godziny otwarcia: 9:00- 16:30
Czas programu: 1h
Ceny biletów: bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 4 zł
Bilety online: https://bilety.bpn.com.pl/

Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz Pawilonu Edukacyjnego

Kto przemierzając szlaki Puszczy Białowieskiej nie miał szczęścia zobaczyć żubra, może go zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Prezentowana jest w nim grupa żubrów, złożona z dorosłego samca, kilku żubrzyc oraz ich potomstwa. W zagrodach, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją również łosie, jelenie, sarny i dziki. Atrakcję stanowi także możliwość zobaczenia watahy wilków i rysia. W rezerwacie prezentowana jest także grupa koników typu tarpana, złożona z ogiera, kilku klaczy i młodych. Uzupełnieniem eksponowanych gatunków ssaków są żubronie – krzyżówki (hybrydy) żubra z bydłem domowym oraz żbiki.

Główną atrakcją Pawilonu Edukacyjnego jest interaktywna sala z 12 stanowiskami, gdzie tematem przewodnim jest nie kto inny, tylko żubr – symbol Puszczy Białowieskiej. Korzystając z prezentacji multimedialnych poznamy całą masę żubrowych faktów – jest więc trochę o historii, restytucji, ekologii, roli żubra w środowisku i biologii. Dotknięcie interaktywnych tablic uruchamia efektowne prezentacje danego zagadnienia. Szczególnie interesujące jest stanowisko multimedialne, pozwalające „poczuć się jak żubr” – poruszając się wprawiamy w ruch ekranowego żubra, wchodząc w jego skórę. Niesamowite wrażenie! Wykorzystanie techniki pozwoli nie tylko zgłębić wiedzę, ale przede wszystkim ciekawie spędzić czas. Wszystkie ekspozycje są łatwe w obsłudze, dodatkowo na najmłodszych czekają gry edukacyjne oraz plac zabaw.

Godziny otwarcia: Rezerwat czynny jest codziennie. W sezonie (od połowy kwietnia do połowy października) w godzinach 9:00–17:00, poza sezonem, oprócz poniedziałków, w godzinach 8:00–16:00.
Czas programu: 2h
Ceny biletów: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł
Bilety online: https://bilety.bpn.com.pl/

Przechadzka po Szlaku Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich

Szlak znajduje się w uroczysku Stara Białowieża, biegnie wśród dębów liczących sobie 150-500 lat, nazwanych imionami królów i książąt, którzy niegdyś polowali w tym lesie. Ścieżka oddaje majestat puszczy – miejsca od wieków goszczącego królewskich dostojników.

Godziny otwarcia: w sezonie turystycznym 10:00 – 18:00
Czas programu: 1h
Ceny biletów: bilet normalny 7 zł

Dzień 2

Zwiedzanie Skitu w Odrynkach koło Narwi

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich znajduje się w okolicy wsi Odrynki na niewielkiej wysepce na rzece Narew. Ze stałym lądem połączony jest kładką przyrodniczą.

Skit w Odrynkach powstał jako pierwszy w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym po II wojnie światowej. Założycielem pustelni był archimandryta Gabriel (Giba), który w kwietniu 2008 r. nie przyjął wyboru na biskupa pomocniczego diecezji przemysko-nowosądeckiej. Został wówczas pozbawiony funkcji przełożonego monasteru w Supraślu. Wybór okolicy Odrynek jako miejsce budowy skitu był związany z faktem istnienia w tej miejscowości prawosławnego klasztoru Wniebowstąpienia Pańskiego, powstałego najprawdopodobniej w I połowie XVII w. i rozwiązanego w 1824.

Czas programu: 1h

Warsztaty z lepienia w glinie w Lewkowie

Celem warsztatów jest aktywne spędzenie czasu, ugniatanie, wałkowanie materiału z gliny oraz tworzenie postaci i figur według pomysłów dzieci i młodzieży. Praca z gliną jest świetną okazją do rozwijania zdolności manualnych. Glina ma również doskonałe działanie relaksacyjne, sprzyja wyciszaniu, kształtuje kreatywność oraz pobudza wyobraźnię.

Czas programu: 2h

Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym

Zwiedzanie: prywatny skansen, ścieżki dydaktyczne, Leśnej Galerii, przejażdżka wozem, gry i zabawy na specjalnym placu zabaw.

Czas programu: 2h

Zwiedzanie Parku Przyrodniczego w Gruszkach

Na terenie Parku Przyrodniczego w Gruszkach znajdują się: zegar słoneczny, park przyrodniczy, kamienne kręgi, barć na drzewie, alejka Unii Europejskiej, tablice dydaktyczne, Izba Przyrodnicza, miodowa ścieżka edukacyjna.

Czas programu: 3h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it