Odetchnij głęboko, wycisz się wśród lasów, pól, wód i urokliwych, drewnianych domków. Wystarczy zamknąć oczy, żeby usłyszeć odgłosy natury. Zgiełk zostanie daleko za Tobą. Kiedy już otworzysz powieki, dojrzysz przepiękne, drewniane cerkwie pachnące starym drewnem, historią i spokojem.

W idealnej harmonii żyją tu zwierzęta, rośliny i ludzie. Świat różnych tradycji, kultur i religii współistnieje tu od wieków, bez hałasu czy kłótni. Taka właśnie jest magia regionu Puszczy Białowieskiej – jednego z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie. Aby chronić unikalność tamtych lasów, stworzono Białowieski Park Narodowy chroniący najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, który ocalał przed ingerencją człowieka. W roku 1979 Park wpisany został na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO i jest jednym z największych bogactw naturalnych Polski.

 

Materiały wideo:

 

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/08/Puszcza-Bialowieska-i-Dolina-Bugu.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Białowieża

Tuż po wjechaniu na teren gminy Białowieża powita Cię majestatyczny Pomnik Żubra znajdujący się w niewielkiej miejscowości Zwierzyniec. Obowiązkowym punktem wyprawy do Białowieży jest wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. To właśnie tam masz szansę na bliskie spotkanie z największym zwierzęciem żyjącym w Europie. W rezerwacie, w warunkach półnaturalnych, oprócz żubrów spotkasz również innych mieszkańców puszczy: jelenie, dziki, łosie. Zanim jednak rozpoczniesz spacer, zatrzymaj się na chwilę w nowym Pawilonie Edukacyjnym przed wejściem do Rezerwatu. Tam, w interaktywnych salach, możesz dowiedzieć się więcej zarówno o całej puszczy, jak i o samych żubrach.

W samym sercu Białowieży warto również spędzić trochę czasu w Parku Pałacowym, przed wielu laty otaczającym nieistniejący już carski pałac Aleksandra III-go. Jedyne co przetrwało po jego zabudowaniach to brama pałacowa w której obecnie znajduje się Galeria w Bramie Carskiej. W Parku odnajdziesz odrobinę wytchnienia nad malowniczymi stawami, a następnie odkryjesz tajemnice Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to najstarsze nadal działające muzeum w całym regionie, gdzie w przyjemny i przystępny sposób możesz poznać dziedzictwo Puszczy i dowiedzieć się, co sprawia, że lokalna flora i fauna jest tak wyjątkowa.

Czas programu: 6h

Dzień 2

Szlaki piesze i przyrodnicze

Miejscem, gdzie tętni serce Puszczy Białowieskiej, jest Obręb Ochronny Rezerwat. To najcenniejszy obszar Parku zwany „katedrą bez sklepienia”. Monumentalne dęby, lipy czy wiązy, mające 300 czy 400 lat, są tu tak ogromne, że potrzeba kilku osób, by je objąć. Dech zapiera widok przewróconych przez wiatr świerków, które, leżąc na ziemi, ukazują swe rozległe, choć płytkie korzenie, przypominające kilkunastometrowe wachlarze. To prawdziwe królestwo natury można zwiedzać wyłącznie w niewielkich grupach liczących do 12 osób z licencjonowanymi przewodnikami BPN.

Możliwość podziwiania wspaniałych białowieskich drzew stwarza również Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Ma on długość około 500 m i wiedzie po drewnianej kładce. Ścieżka znajduje się w uroczysku Stara Białowieża i biegnie wśród dębów mających po 150-500 lat, nazwanych imionami królów i królowych polskich oraz wielkich książąt litewskich.

Czas programu: 5h

Kolejka wąskotorowa

Oryginalną formą poznawania piękna przyrody Puszczy Białowieskiej jest podróż kolejką wąskotorową. Sieć torów była użytkowana do końca lat 80. XX wieku i służyła do wywozu wycinanego drewna. Obecnie kolejka kursuje już tylko w celach turystycznych na trasie Hajnówka – Topiło lub Hajnówka – Dolina Leśnej. W dawnej osadzie Topiło można wybrać się na spacer, by podziwiać malownicze, porośnięte grążelami stawy ukryte wśród lasu.

Kolejny niestandardowy sposób zwiedzania puszczy to wycieczki białowieskimi drezynami. Korzystając z torów ułożonych na potrzeby rosyjskich carów u schyłku XIX wieku, można dotrzeć w pobliże Parku Pałacowego lub wybrać się na dalszą przejażdżkę – aż do białowieskiego Miejsca Mocy. Wszystko zależy od ambicji i siły mięśni podróżujących, bowiem drezyny napędzamy własnoręcznie. Osobom z niepełnosprawnością ruchową obsługa drezyn pomaga w zajęciu miejsc w pojeździe.

Czas programu: 2h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it