Polesie to kraina jezior, kniei, moczarów i bagien. Najcenniejsze fragmenty polskiej części tego obszaru objęto ochroną tworząc Poleski Park Narodowy. Niekwestionowanym królem wśród zwierząt poleskich bagien jest łoś, jeden z największych ssaków w Polsce, jednak ważne miejsce zajmują tu także inni mieszkańcy – żółwie błotne.

Na terenie parku wytyczono ścieżki przyrodnicze wyposażone w kilometry drewnianych kładek oraz wieże widokowe umożliwiające podglądanie natury z bliska.

We Włodawie nad Bugiem zachowało się wiele miejsc przypominających o wielokulturowym dziedzictwie miasta: barokowy kościół pw. św. Ludwika, cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz dobrze zachowany zespół synagogalny, w którym mieści się interesujące muzeum.

Chełm, malowniczo położony nad rzeką Uherką przy granicy z Ukrainą, słynie z niespotykanych w Europie Podziemi Kredowych. Właśnie tam proponujemy rozpocząć przygodę.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Chełmskich Podziemi Kredowych

To unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Ciągną się one pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Podziemna trasa została udostępniona zwiedzającym, stanowiąc unikalną atrakcję turystyczną i stałe miejsce pobytu Ducha Bielucha.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie: 11.00, 13.00, 16.00, lipiec- sierpień: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet ulgowy wraz z usługą przewodnicką: 8 zł (dzieci i młodzież szkolna)
Chełmskie Podziemia Kredowe: https://podziemiakredowe.com.pl/

Wizyta w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Dzieje chełmskiego muzealnictwa sięgają roku 1882, kiedy to zaborca rosyjski powołał do życia Cerkiewno-Archeologiczne Muzeum. Aktualnie Instytucja posiada około 20 tysięcy unikalnych eksponatów, zgromadzonych w wyspecjalizowanych działach: Archeologii, Historii, Etnografii, Przyrody, Edukacji, Sztuki Ziemi Chełmskiej, Sztuki Współczesnej, czy Starej Fotografii.

Godziny otwarcia: Poniedziałek: nieczynne, wtorek: godz. 10.00 – 18.00, środa – piątek: godz. 10.00 – 16.00, sobota – niedziela: godz. 12.00 – 16.00.
Czas programu: 1h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet ulgowy: 4 zł, obsługa wszystkich wystaw przez przewodnika: 25 zł.
Muzeum Ziemi Chełmskiej: http://www.muzeum.chelm.pl/

Warsztaty edukacyjne w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej prowadzi bogatą działalność edukacyjną. Oferta skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się w formie lekcji muzealnych, warsztatów i wykładów. Prowadzą je pracownicy placówki: historycy, historycy sztuki, archeolodzy, etnografowie, przyrodnicy, a także twórcy ludowi i artyści chełmscy.

Godziny otwarcia: Poniedziałek: nieczynne, wtorek: godz. 10.00 – 18.00, środa – piątek: godz. 10.00 – 16.00, sobota – niedziela: godz. 12.00 – 16.00.
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Koszt lekcji: 5 zł od uczestnika
Oferta edukacyjna Muzeum Ziemi Chełmskiej: http://mzch.pl/?pl_edukacji,26

Górka Chełmska – wejście na taras widokowy

Najstarsze zabytki Chełma znajdują się na wzniesieniu Górki Chełmskiej – są to pozostałości grodu książęcego oraz dawny unicki zespół katedralny z XVIII wieku. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tajemnicami tego miejsca, należy udać się na szczyt dzwonnicy, która stanowi doskonały punkt widokowy na całe miasto i jego okolicę.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – sobota: godz. 9.30 – 16.00, niedziela: 14.00 – 16.00.
Czas programu: 1h
Dostępność: Dzwonnica jest dostępna od maja do września
Ceny biletów: Bilet normalny: 4 zł, bilet ulgowy: 2 zł (do 14 lat).
Sanktuarium – Taras widokowy na dzwonnicy: https://bazylika.net/index.php/taras-widokowy-na-dzwonnicy

Dzień 2

Zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego oraz Ogrodu Dydaktycznego w Urszulinie

Żółw błotny jest gadem wpisanym do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony wyginięciem, prowadzenie aktywnej ochrony tego gatunku jest więc koniecznością. W Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego stworzono właściwe warunki do inkubowania tych gadów. Przez okres jesienno-zimowy przebywają tu małe żółwie błotne. W tym czasie są intensywnie karmione i na wiosnę wypuszcza się je do zbiorników wodnych w pobliżu lęgowisk, co zwiększa ich szanse przeżycia w środowisku naturalnym.

Przy Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie urządzono niewielki ogród dydaktyczny. Jego zadaniem jest zapoznanie zwiedzających z bogatym światem roślin Poleskiego Parku Narodowego.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00, sobota – niedziela w godz. 9.00 – 17.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: 50 zł dla grupy do 30 osób
Bilety online: https://poleskipn.eparki.pl/
Poleski Park Narodowy: http://www.poleskipn.pl/index.php/edukacja/112-oferta-dla-grup

Zwiedzanie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu jest ważnym obiektem edukacyjnym Parku. Składa się z muzeum, wiaty muzealnej, ścieżki „Żółwik” z oczkiem wodnym, Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt z wolierami dla ptaków oraz zadaszenia turystycznego i miejsca na ognisko. W części muzealnej zgromadzone są zbiory: archeologiczne, etnograficzne, historyczne (militaria, numizmaty, dokumenty) i przyrodnicze, a także eksponaty prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00, sobota – niedziela w godz. 9.00 – 17.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Obiekt jest dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Koszt zwiedzania Ośrodka wraz z przewodnikiem wynosi 100 zł dla grupy do 50 osób.
Bilety online: https://poleskipn.eparki.pl/
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego: http://www.poleskipn.pl/index.php/edukacja/116-osrodek-dydaktyczno-muzealny-2
wirtualny spacer

Spacer z przewodnikiem po ścieżce przyrodniczej “Spławy”

Ścieżka „Spławy” to przyjemny i interesujący spacer po drewnianych kładkach ponad bagnami i torfowiskami. Jest ona kwintesencją najważniejszych atrakcji przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego. Podczas zwiedzania uczestnicy mijają fragmenty łąk, otwartych torfowisk i bagiennych lasów. Wąska ścieżka prowadzi nad Jezioro Łuckie – największy zbiornik parku. Tam czeka na zwiedzających pływający pomost widokowy, z którego można obserwować dzikie ptaki. Na wodzie można spotkać chociażby łabędzie nieme, perkozy czy łyski.

Godziny otwarcia: od świtu do zmierzchu
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej z przewodnikiem – 160 zł / grupa
Bilety online: https://poleskipn.eparki.pl/
Ścieżka przyrodnicza “Spławy”: http://www.poleskipn.pl/index.php/atrakcje/81-sciezka-splawy

Ognisko w Starym Załuczu

Na zakończenie wizyty w Parku, w odpowiednio przygotowanych do tego miejscach, można rozpalić ognisko, podsumować wizytę i oddać się pieczeniu kiełbasek, a następnie ich jedzeniu. Park nie zapewnia produktów żywnościowych na ognisko, a jedynie opał i kijki do pieczenia kiełbasek.

Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: 50 zł / grupa
Oferta zwiedzania PPN dla grup: http://www.poleskipn.pl/index.php/edukacja/112-oferta-dla-grup

Dzień 3

Zwiedzanie Zespołu Synagogalnego oraz spacer po Włodawie

Miasteczko położone przy granicy z Białorusią nad rzeką Bug, nazywane jest „miastem trzech kultur”. Tutaj wspólnie przez wieki egzystowali wyznawcy katolicyzmu, judaizmu i prawosławia. Pozostawili po sobie świadectwo historii w postaci znajdujących sią na sąsiednich ulicach świątyń: Zespołu Synagogalnego, późnobarokowego kościoła pw. św. Ludwika z klasztorem Paulinów, cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pozwalają one na realny kontakt z wielokulturowością tego miejsca. W Muzeum Zespole Synagogalnym odbywają się zajęcia w formie lekcji, warsztatów i gier, dotyczące kultury żydowskiej, etnografii i historii regionu. Po nich można udać się na zasłużony posiłek w jednej z okolicznych restauracji, np. w Kawiarni Centrum lub lokalu Bar 816.

Godziny otwarcia: Od 1 maja do 30 czerwca oraz 1 – 30 września, poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 16.00, sobota – niedziela w godz. 10.00 – 14.00, grupy zorganizowane mogą być przyjmowane w soboty i niedziele po godz. 14.00 po uprzednich indywidualnych uzgodnieniach. / Od 1 lipca do 30 sierpnia, poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 17.00, sobota – niedziela w godz. 10.00 – 17.00 – ostatnie wejście o godz. 16.30. / Od 1 października do 30 kwietnia, poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 15.00 – ostatnie wejście do muzeum o godz. 14.30. W soboty i niedziele muzeum przyjmuje grupy zorganizowane po uprzednim zgłoszeniu.
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 7 zł. Usługa Przewodnicka – 50 zł. Cena zajęć edukacyjnych wynosi 150 zł za grupę przedszkolną oraz 250 zł dla pozostałych grup.
Oferta edukacyjna Zespołu Synagogalnego we Włodawie: https://www.muzeumwlodawa.pl/oferta-edukacyjna

Park Linowy nad jeziorem Białym w Okunince

Okolica Jeziora Białego jest pełne atrakcji. Znajdują się tu m.in. plaża, sporty wodne i… Park Linowy! Trasy posiadają zróżnicowany stopień trudności w zależności od wieku i zaawansowania uczestnika. Łączy je jedno – doskonała zabawa!

Przed startem ma miejsce obowiązkowe szkolenie przez instruktorów i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt alpinistyczny: kaski, lonże, uprzęże, traki. Park Linowy został zaprojektowany i wykonany przez profesjonalną firmę i posiada wszystkie niezbędne atesty.

Godziny otwarcia: Od godz. 10.00 do zmierzchu
Czas programu: 2h
Dostępność: lipiec – sierpień
Ceny biletów: dzieci 25 zł/os., grupy powyżej 10 osób 20 zł/os.
Park linowy w Okunince: http://park-linowy.eu/nasz-park/park-linowy-biale/
wirtualny spacer

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl