Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja kreuje przyszłość. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość – to wszystko sprawia, że ​​miasto jest niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego Lublin został doceniony jako Polska Marka Turystyczna, a kreatywność i gościnność jego mieszkańców zachęca do zatrzymania się w mieście na dłużej.

 

Program wycieczki

9:00 – Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, uczestnictwo w dodatkowej lekcji muzealnej/grze edukacyjnej “Na tropie Antka” lub Ginące zawody na muzealnym Roztoczu.

11:30 – Przejazd na plac Litewski.

12:00 – Czas na posiłek w McDonaldzie przy Placu Litewskim.

13:00 – Spacer przez plac Litewski i Krakowskie Przedmieście do budynku Trybunału znajdującego się na Starym Mieście, w którym znajduje się wejście do Lubelskiej Trasy Podziemnej.

13:45 – Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

15:00 – Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim (Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja).

 

Podczas zwiedzania Lublina do odwiedzenia Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ulicy Jezuickiej 1/3, wyjątkowego punktu informacji turystycznej, zaprasza autor programu wycieczki – Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin – zarządca Polskiej Marki Turystycznej Lublin.
Polska Marka Turystyczna Lublin

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które przedstawia, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi przed wieloma laty. Pracownicy muzeum demonstrują odwiedzającym, w jaki sposób ludzie zajmowali się rzemiosłem używając narzędzi, które wyszły już z użytku. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Na terenie muzeum występują także zwierzęta, które były niezbędnym elementem i pomocą w życiu mieszkańców lubelskich wsi. Ponadto muzeum oferuję wiele tematycznych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

W ramach zwiedzania jest sugerowane uczestnictwo w dodatkowej lekcji muzealnej/grze edukacyjnej „Na tropie Antka” lub “Ginące zawody na muzealnym Roztoczu”.

Godziny otwarcia: listopad – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień – październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem)
Czas programu: 2,5h
Dostępność: Muzeum dostępny do zwiedzania przez cały rok; Muzeum nieczynne: 1 I, Wielkanoc,1 XI, 24-31 XII
Ceny biletów: Ulgowy 10zł/os, Normalny 20zł/os; powyżej 15 osobowej grupy, wymagany przewodnik (100zł brutto za grupę 15-30 osobową). Za grę edukacyjną „Na tropie Antka” lub Ginące zawody na muzealnym Roztoczu cena wynosi 10 zł/osoba
Bilety online: https://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-wsi-lubelskiej/

Plac Litewski

Plac Litewski jest najbardziej reprezentatywnym placem znajdującym się w ścisłym centrum Lublina, na którym to odbywają się największe uroczystości państwowe w mieście. Jest on bardzo charakterystycznym punktem na mapie miasta przez co jest to on jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Główny plac miasta zachwyca nowoczesną fontanną multimedialną i szeregiem zabytków. Warto zatrzymać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja, czy obelisku upamiętniającym podpisanie aktu Unii Polsko-Litewskiej w 1569 r. Plac otaczają pałace magnackie, należące niegdyś do przybywających do Lublina na sejmy posłów koronnych. Na środku placu Litewskiego zasadzono topolę, obok której zakopano kapsułę czasu. Jej otwarcie nastąpi za niecałe 100 lat!

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac Litewski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-litewski/

Zwiedzanie Starego Miasta

Stare Miasto w Lublinie jest najstarszą dzielnicą miasta i zarazem jedną z najlepiej zachowanych dzielnic miejskich w całej Polsce. Jest skupiskiem wielu zabytkowych miejsc takich jak: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Trybunał, plac Po Farze, Plac Rybny, Klasztor Ojców Dominikanów oraz wielu pięknie odrestaurowanych starych kamienic z bogatą historią. Jest to także miejsce skupiające liczne lokale gastronomiczne o różnym charakterze, dzięki czemu Stare Miasto jest najliczniej odwiedzaną dzielnicą Lublina.

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej

Trasa powstała z połączenia licznych, staromiejskich piwnic. Biegnie pod Rynkiem, ulicą Złotą i Archidiakońską, a kończy się przy placu Po Farze. Oprócz przedmiotów odnalezionych podczas renowacji piwnic, na trasie można zobaczyć także makiety miasta oraz mechaniczny teatrzyk opowiadający historię ocalenia Lublina z pożaru.

Godziny otwarcia: Podstawowe wejścia do trasy: poniedziałek-piątek 14:00, 16:00; sobota-niedziela 12:00, 14:00, 16:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok wyjątkiem: Nowego Roku ( 01.01), Uroczystości Trzech Króli (06.01), Świąt Wielkanocnych (+ Wielki Piątek i Sobota), Uroczystości Bożego Ciała, Uroczystości Wszystkich Świętych (01.11), Narodowego Święta Niepodległości (11.11), Świąt Bożego Narodzenia (24-26.12), Sylwestra (31.12)
Ceny biletów: Normalny 20 zł, Ulgowy 16 zł. Cena biletu edukacyjnego -14 zł (1 opiekun na 10 uczniów wejście gratis) – grupy szkolne mogą liczyć maksymalnie 40 osób (konieczna jest rezerwacja telefoniczna)
Bilety online: https://bilety.teatrnn.pl/
Lubelska Trasa Podziemna: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/lubelska-trasa-podziemna/

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim – Kaplica, Donżon, Stała ekspozycja

Muzeum Narodowe na Zamku Lubelskim mieści bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne oraz militaria. Najcenniejszym zabytkiem muzeum jest obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” o wymiarach 15 metrów kwadratowych. Poza tym możliwe jest zwiedzanie Kaplicy Świętej Trójcy, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na gotyckie wnętrze, będące częścią zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego. Wnętrze zostało dodatkowo wypełnione na początku XV wieku malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

W trakcie wizyty możemy również zwiedzić basztę zamkową – donżon, czyli romańską wieżę, która jest jednym z najstarszych zabytków na Lubelszczyźnie. Wzniesiona z kamienia i cegły, stanowiła część grodu kasztelańskiego. Kto wejdzie po spiralnych schodach na sam szczyt, zobaczy jedną z najpiękniejszych panoram Lublina. Wystawa prezentowana w środku donżonu opowiada historię Zamku Lubelskiego. W Muzeum Narodowym organizowane są również lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Godziny otwarcia: Ekspozycje stałe: wtorek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Kaplica Trójcy Świętej: poniedziałek-niedziela 9:00-18:00 (ostatnie wejście 17:00); Wieża zamkowa (donżon): 9:00-21:00 (ostatnie wejście 20:30)
Czas programu: 2,5-3h
Dostępność: dostępne przez cały rok (w poniedziałki brak możliwości zwiedzania ekspozycji stałych); nieczynne: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: Zamek Lubelski – Karnet (ekspozycje stałe, Kaplica, wieża) – Normalny 40 zł, Ulgowy 30 zł; Ekspozycje stałe – Normalny 20 zł, Ulgowy 15 zł; Kaplica Trójcy Świętej – Normalny 15 zł, Ulgowy 10 zł; Wieża zamkowa (donżon) – taras widokowy: Normalny 10 zł, Ulgowy 8 zł
Bilety online: https://bilety.mnwl.pl/
Zamek Lubelski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/zamek-lubelski/

KONTAKT: LOT Metropolia Lublin

e-mail: info@lotmn.org

Tel: +48 533 39 1569

https://lublininfo.com/kontakt/