Lublin to Miasto Inspiracji, gdzie tradycja kreuje przyszłość. Oryginalna, dobrze zachowana architektura, niezwykłe zabytki, liczne muzea, klimatyczne uliczki oraz tajemnice skrywane w murach kamienic, 700-letnia historia miasta i jego wielokulturowość – to wszystko sprawia, że ​​miasto jest niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego Lublin został doceniony jako Polska Marka Turystyczna, a kreatywność i gościnność jego mieszkańców zachęca do zatrzymania się w mieście na dłużej.

 

Program wycieczki:

9:00 –  Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, uczestnictwo w grze edukacyjnej “Drogi i place, furty i bramy – dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach”.

12:30 – Przejazd do Ogrodu Botanicznego UMCS.

12:40 – Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego i Dworu Kościuszków.

11:30 – Przejazd na Plac Litewski.

12:00 – Czas na posiłek w McDonaldzie przy Placu Litewskim.

13:00 – Spacer przez plac Litewski i Krakowskie Przedmieście do budynku Trybunału znajdującego się na Starym Mieście, w którym znajduje się wejście do Lubelskiej Trasy Podziemnej.

13:30 – Zwiedzanie Lubelskiej Trasa Podziemna.

14:30 – Przejście na dziedziniec Zamku Lubelskiego.

14:40 – Przejście uliczkami starego miasta od Placu po Farze do Muzeum Cebularza, zatrzymując się po drodze na lody w lodziarni Bosko na Krakowskim Przedmieściu.

16:00 – Zwiedzanie Muzeum Cebularza.

 

Podczas zwiedzania Lublina do odwiedzenia Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ulicy Jezuickiej 1/3, wyjątkowego punktu informacji turystycznej, zaprasza autor programu wycieczki – Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin – zarządca Polskiej Marki Turystycznej Lublin.
Polska Marka Turystyczna Lublin

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które przedstawia, jak wyglądało życie na lubelskiej wsi przed wieloma laty. Pracownicy muzeum demonstrują odwiedzającym, w jaki sposób ludzie zajmowali się rzemiosłem używając narzędzi, które wyszły już dziś z użytku. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Na terenie muzeum występują także zwierzęta, które były niezbędnym elementem i pomocą w życiu mieszkańców lubelskich wsi. Ponadto muzeum oferuję wiele tematycznych lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

W ramach zwiedzania sugerujemy uczestnictwo w grze edukacyjnej “Drogi i place, furty i bramy – dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach”.

Godziny otwarcia: listopad – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień – październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem)
Czas programu: 2,5h
Dostępność: Muzeum dostępny do zwiedzania przez cały rok; Muzeum nieczynne: 1 I, Wielkanoc,1 XI, 24-31 XII
Ceny biletów: Ulgowy 10zł/os, Normalny 20zł/os; powyżej 15 osobowej grupy, wymagany przewodnik (100zł brutto za grupę 15-30 osobową). Za grę edukacyjną “Drogi i place, furty i bramy-dlaczego to wozy jeździły po wsiach i miasteczkach” cena wynosi 14zł/os – grupy do 22 osób
Bilety online: https://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/muzeum-wsi-lubelskiej/

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworu Kościuszków

Lubelski Ogród Botaniczny powstał w 1965 r., założony przez pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w celach dydaktycznych oraz naukowo-badawczych. Z biegiem czasu, ogród na tyle się rozrósł, sprowadzono tak wiele przeróżnych gatunków roślin i ułożono je z takim zmysłem artystycznym, że miejsce to stało się najpiękniejszym parkiem w Lublinie. Pracownicy UMCS, zdecydowali się udostępnić to miejsce dla zwiedzających, aby podzielić się pięknem ogrodu z mieszkańcami Lublina i turystami, rozbudzając w nich zamiłowanie do natury, poszerzając świadomość ekologiczną i wiedzę na temat roślin. W ten sposób utworzono niezwykły punkt na mapie miasta, miejsce spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych.

Dworek Kościuszków – pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1720 r. Obiekt położony jest na terenie dawnego folwarku Sławinek, obecnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r. Obecnie Dworek ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym.

Obecny budynek Dworku Kościuszków jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Obiekt jest ujęty w Rejestrze Zabytków Lublina i podlega wraz z parkiem opiece konserwatorskiej.

Godziny otwarcia: kwiecień, sierpień: 9:00 – 19:00; maj – lipiec: 9:00 – 20:00; wrzesień: 9:00 – 18:00; październik: 9:00 – 17:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Codziennie od kwietnia do października. W maju, czerwcu oraz lipcu bilety są sprzedawane do godziny 19:00, natomiast wejście do Ogrodu będzie zamknięte o godz. 20:00
Ceny biletów: Ogród + Dworek Kościuszków: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych (min 15 os. + opiekunowie) – 10 zł/osoba; wycieczkowy bilet dla grup zorganizowanych z przewodnikiem z Ogrodu (min 15 os. + opiekunowie) – 15 zł/osoba
Ogród Botaniczny UMCS: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/ogrod-botaniczny-umcs/

Plac Litewski

Plac Litewski jest najbardziej reprezentatywnym placem znajdującym się w ścisłym centrum Lublina, na którym to odbywają się największe uroczystości państwowe w mieście. Jest on bardzo charakterystycznym punktem na mapie miasta, przez co stał się jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Główny plac miasta zachwyca nowoczesną fontanną multimedialną i szeregiem zabytków. Warto zatrzymać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja, czy obelisku upamiętniającym podpisanie aktu unii polsko-litewskiej w 1569 r. Plac otaczają pałace magnackie, należące niegdyś do przybywających do Lublina na sejmy posłów koronnych. Na środku placu Litewskiego zasadzono topolę, obok której zakopano kapsułę czasu. Jej otwarcie nastąpi za niecałe 100 lat!

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac Litewski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-litewski/

Zwiedzanie Starego Miasta

Tętniące życiem serce Lublina i przestrzeń dla największych lubelskich wydarzeń. Mimo kameralnych rozmiarów, znajdują się tu zabytki kluczowe dla historii i tradycji miasta: kolorowe renesansowe kamienice, Brama Krakowska, Brama Grodzka, Wieża Trynitarska, Trybunał Koronny czy plac Po Farze.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Stare Miasto: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/stare-miasto/

Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej

Trasa powstała z połączenia licznych, staromiejskich piwnic. Biegnie pod Rynkiem, ulicą Złotą i Archidiakońską, a kończy się przy placu Po Farze. Oprócz przedmiotów odnalezionych podczas renowacji piwnic, na trasie można zobaczyć także makiety miasta oraz mechaniczny teatrzyk opowiadający historię ocalenia Lublina z pożaru.

Godziny otwarcia: Podstawowe wejścia do trasy: poniedziałek-piątek 14:00, 16:00; sobota-niedziela 12:00, 14:00, 16:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok wyjątkiem: Nowego Roku ( 01.01), Uroczystości Trzech Króli (06.01), Świąt Wielkanocnych (+ Wielki Piątek i Sobota), Uroczystości Bożego Ciała, Uroczystości Wszystkich Świętych (01.11), Narodowego Święta Niepodległości (11.11), Świąt Bożego Narodzenia (24-26.12), Sylwestra (31.12)
Ceny biletów: Normalny 20 zł, Ulgowy 16 zł. Cena biletu edukacyjnego -14 zł (1 opiekun na 10 uczniów wejście gratis) – grupy szkolne mogą liczyć maksymalnie 40 osób (konieczna jest rezerwacja telefoniczna)
Bilety online: https://bilety.teatrnn.pl/
Lubelska Trasa Podziemna: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/lubelska-trasa-podziemna/

Przejście na dziedziniec Zamku Lubelskiego

Przechodząc przez główną bramę Zamku Lubelskiego wychodzimy na dziedziniec zamku, na którym mieści się zabytkowa studnia oraz końcu punkt widokowy, którego świetnie widać wschodnią część miasta. Na dziedzińcu cyklicznie odbywają się różne imprezy kulturalne, takie jak inscenizację z okazji corocznego Festiwalu Legend.

Początki historii zamku sięgają XII wieku. Leżący na królewskim szlaku z Krakowa do Wilna, cieszył się zainteresowaniem Jagiellonów. W jego murach obradował sejm, na którym podpisano unię lubelską. W XVII wieku, w wyniku wojen, uległ zniszczeniu. Ocalały jedynie kaplica i donżon. W XIX w. wzniesiono nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Dziś jest siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie. Obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki oraz lubelski stół z odciskiem legendarnej Czarciej Łapy to tylko dwa z tysięcy muzealnych skarbów, które warto tu zobaczyć.

Godziny otwarcia: Wejście na dziedziniec Zamku: poniedziałek – niedziela 9:00 – 21:00 (ostatnie wejście 20:30)
Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępne przez cały rok; nieczynne: 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (Wigilia), 25 – 26 grudnia
Ceny biletów: wejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne
Zamek Lubelski: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/zamek-lubelski/

Plac po Farze

Nazwa placu pochodzi od pierwszego, zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, zwanego Farą. Według podań, w XIII wieku, wzniósł go Leszek Czarny w podzięce za zwycięstwo nad Jadźwingami. Opowiada o tym jedna z lubelskich legend. Obecnie plac Po Farze to popularne miejsce spotkań lublinian, z którego rozciąga się niezwykły widok. Latem można tu trafić na koncerty, spektakle i pokazy sztukmistrzów.

Czas programu: 0,5h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: wstęp wolny
Plac po Farze: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/plac-po-farze/

Zwiedzanie Muzeum Cebularza

Cebularz chroniony jest prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny, na dodatek w tym miejscu potrafi dostarczyć wiele radości. Muzeum Cebularza oferuje dobrą zabawę dla małych i dużych. W trakcie interaktywnego pokazu uczestnicy poznają przepis na lubelski placek z cebulą i makiem, a także mają możliwość samodzielnego przygotowania wypieku. Na koniec przewidziana jest degustacja.

Najlepiej odwiedzać muzeum po telefonicznym umówieniu.

Godziny otwarcia: Dla grup zorganizowanych poniedziałek – niedziela: 9:30, 11:00, 12:30, 14:30, 16:00 – obowiązuje rezerwacja miejsc (dla grup można ustalić dowolne godziny pokazu jeśli pozwoli na to aktualny grafik.
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępny przez cały rok
Ceny biletów: 24 zł/osobę – bilet ulgowy (dla uczniów, studentów do 26 roku życia, emerytów); 26 zł/osobę – bilet normalny
Regionalne Muzeum Cebularza: https://lublininfo.com/odkryj-lublin/regionalne-muzeum-cebularza/

KONTAKT: LOT Metropolia Lublin

e-mail: info@lotmn.org

Tel: +48 533 39 1569

https://lublininfo.com/kontakt/