Położona w zachodniej części województwa lubelskiego, a jej nazwa zawiązuje do największego w Europie skupiska wąwozów, które znajdują się w naszym regionie. To wyjątkowy, poprzecinany wąwozami i jarami region z rzadkimi gatunkami roślin, a także niezwykle zróżnicowaną fauną.

Sercem regionu jest rzeka Wisła wraz ze swoimi rozlewiskami i dopływami, otoczonymi malowniczymi brzegami. Każda z gmin Krainy Lessowych Wąwozów jest inna przez co każda wyjątkowa i równie atrakcyjna turystycznie. Wszystkie przyciągają urokliwymi krajobrazami, niezwykłymi zabytkami, smaczną kuchnią i gościnnością ludzi.

Zwiedzanie Muzeum Minerałów w Nowym Gaju koło Wojciechowa

Młyn „Hipolit” zbudowano w 1937 r. Jest częścią “Szlaku młynów wodnych rzeki Bystrej” oraz “Szlaku żelaza i kowalskich tradycji “. Młyn i muzeum uznane zostały za jedną z „Perełek Lubelszczyzny”. Położony w przepięknym zakolu rzeki, przy pieszym i rowerowym szlaku turystycznym Lublin – Wojciechów – Nałęczów- Kazimierz Dolny.

Minerały, rośliny, edukacja i tradycja – nasze pasje, stały się pracą i stylem życia. Dlatego podczas warsztatów i wycieczek z zapałem dzielimy się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Podczas lekcji muzealnej obejrzycie bogatą kolekcję minerałów, skamieniałości i meteorytów, dowiecie się jak jest zbudowana Ziemia. Wiele eksponatów można dotknąć i obejrzeć z bliska. Dodatkowo zobaczycie erupcję wulkanu i zdobędziecie „bogactwo” podczas płukania złota. Najważniejsze: cały znaleziony urobek zabieracie ze sobą. Solidna porcja wiedzy i świetna zabawa gwarantowane.

Plan wizyty można wzbogacić o dodatkowe atrakcje według uznania, zainteresowań i czasu jakim dysponują Goście lub wybrać poszczególne punkty z naszej bogatej oferty edukacyjnej.

Godziny otwarcia: 9:00 – 18:00
Dostępność: oferta całoroczna

Warsztaty „Podkowa z masy solnej” w Wojciechowie

Warsztaty odbywają się w zabytkowej Wieży Ariańskiej w Wojciechowie w Muzeum Kowalstwa. Dzieci pod fachową opieką instruktora własnoręcznie wykonują podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. Kując podkowę z tego plastycznego i bezpiecznego materiału zamieniają się w małych kowali: nadają jej właściwy kształt robią otwory na gwoździe kowalskie, zdobią ją tak, aby każda z nich była podpisana znakiem wykonawcy i stanowiła wyrób niepowtarzalny i wyjątkowy.

Podczas zajęć dzieci poznają różnicę między podkową zimową i letnią, podkową dla koni wojskowych czy ciągnących dorożkę po miejskim bruku. Upieczone na miejscu podkowy są doskonałą pamiątką.

Godziny otwarcia: 9:00-18:00
Dostępność: cały rok