• Lublin
  • Lublin
  • Lublin
  • Lublin
  • Lublin
  • Lublin
  • Lublin

Lublin jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, docenionym jako Polska Marka Turystyczna. Klimat Starego Miasta przyciąga odwiedzających z całego świata. Dobrze zachowana, głównie renesansowa zabudowa zawierająca ślady gotyku, baroku i klasycyzmu została uhonorowana tytułem Pomnika Historii.  Rodzinom, dzieciom oraz młodzieży szczególnie polecamy podróż w czasie podczas zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej, wizytę w Regionalnym Muzeum Cebularza, spacer Szlakiem Lubelskich Legend, zwiedzanie Domu Słów czy warsztaty twórcze z Lubartowską 77. W pobliżu Lublina znajduje się malowniczo położona w Lasach Kozłowieckich wieś Dąbrówka, z inspirującym Parkiem Dźwięków.

Program wycieczki

Dzień 1

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. Prezentuje zabytki charakterystyczne dla wiosek z różnych części Regionu Lubelskiego. Klimatu dodają uprawy rolne i ogrodnicze oraz zwierzęta hodowlane w tym: konie, kozy, kury, gęsi i kaczki. W miasteczku prowincjonalnym Europy Środkowej można zobaczyć wiernie zrekonstruowane budynki m.in.: ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk czy restaurację z Zemborzyc. Aby bliżej poznać dawne życie na wsi warto skorzystać z oferty pokazów ginących zawodów wraz z elementami warsztatu, odbywających się w sektorze muzealnego Roztocza.

Godziny otwarcia: styczeń – marzec: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00; kwiecień: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00; maj – wrzesień: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 18.00; październik: wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00; listopad – grudzień: od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Pokaz ginących zawodów – 10 zł/os.; zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem: 80 zł (dla grupy do 15 os.), 100 zł (dla grupy od 16 do 30 os.)
Bilety online: http://bilety.skansen.lublin.pl/
Muzeum Wsi Lubelskiej: https://skansen.lublin.pl/
wirtualny spacer

Regionalne Muzeum Cebularza

Podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny. Wizyta w muzeum pozwoli młodym uczestnikom poznać co nieco z historii Lublina, legendę i przepis na cebularze, a także chwilę stać się piekarzem.

Godziny otwarcia: Pokazy dla grup zorganizowanych – od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 9:30, 11:00, 12:30, 14:30, 16:00. Istnieje możliwość ustalenia dowolnych godzin zwiedzania, jeśli pozwoli na to grafik wejść w danym dniu.
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: bilet normalny – 17 zł, bilet ulgowy – 15 zł
Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie: http://www.muzeumcebularza.com.pl/

Centrum Spotkania Kultur

To miejsce robi wrażenie! Imponujący, nowoczesny gmach Centrum Spotkania Kultur został zaprojektowany przez wybitnego lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha. Industrialną aranżację wieńczą zielone tarasy, porośnięte typowymi dla Lubelszczyzny roślinami oraz Miejska Pasieka Artystyczna. Przemierzając przeszklony podniebny korytarz można spojrzeć na miasto z góry. Zwiedzanie obiektu można połączyć z warsztatami twórczymi.

Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w CSK: https://spotkaniakultur.com/pl/warsztaty-dla-dzieci

Spacer Szlakiem Legend Lubelskich

Co zrobić, aby kogucik na Wieży Trynitarskiej zapiał? Gdzie znajduje się niewidzialny kościół? Dlaczego pewien kamień na Starym Mieście przynosi nieszczęście? Podczas wycieczki po Starym Mieście uczestnicy poznają historię miasta poprzez najciekawsze lubelskie opowieści i podania. Towarzyszy im miejski przewodnik oraz lubelski koziołek. Spacery Szlakiem Lubelskich Legend organizowane przez Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej są propozycją skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i tych nieco starszych odkrywców. Impreza ma charakter interaktywny, pobudzający wyobraźnię i zachęcający do aktywnego udziału w odkrywaniu tajemnic Lublina.

Godziny otwarcia: 9.00 – 17.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Dla grupy do 15 os. – 150 zł; dla grupy powyżej 15 os. – 200 zł
Spacer Szlakiem Lubelskich Legend: http://lublintravel.pl/zwiedzanie/z-dzieckiem/46-szlakiem-lubelskich-legend-oferta-dla-najmlodszych

Dzień 2

Warsztaty na Lubartowskiej 77

Lubartowska 77 to miejsce kreatywne, tworzone przez ludzi z pasją, zlokalizowane w budynku z wyjątkową historią i ciekawą industrialną architekturą. Instytucja posiada szeroką gamę warsztatów kreatywnych i edukacyjnych. Są to m.in. warsztaty muzyczne, kulinarne oraz garncarskie.
Każdą ofertę (zależnie od terminu oraz ilości uczestników) można rozszerzyć o dodatkowe atrakcje. Istnieje możliwość stworzenia indywidualnej oferty z dostępnych warsztatów.

Godziny otwarcia: 8:00 – 15:30
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Do 20 os. – 45 zł/os., 21 – 30 os. – 40 zł/os., 31 – 40 os. – 35 zł/os. (zależnie od programu i liczby uczestników)
Warsztaty na Lubartowskiej 77: http://lubartowska77.pl/wp-content/uploads/2019/08/Pojedyncze-Oferta-4-1.pdf

Park Dźwięków w Dąbrówce

Dąbrówka jest niewielką, pełną uroku wsią otoczoną Lasami Kozłowieckimi. Znajduje się zaledwie 20 km od Lublina. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma wiele do zaoferowania – od czystego, świeżego powietrza i odpoczynku od zgiełku miasta, po interesujące warsztaty. Wędrówka z mapą, zapomniane zawody, dawne gry podwórkowe – to tylko niektóre propozycje gry terenowej. Wizyta w Parku Dźwięków to gwarancja poznania innego świata. Nie ma tu miejsca na zjadacze czasu. Stajemy się częścią miejsca odkrywania dźwięków oraz doświadczania zmysłów. Idealnym zakończeniem wizyty będzie wspólne ognisko z pieczeniem ziemniaków.

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia ustalane są indywidualnie po uzgodnieniu z odwiedzającymi.
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt czynny od 1 kwietnia do 30 września
Ceny biletów: Do indywidualnego ustalenia z klientami w zależności od wielkości grupy, rodzaju warsztatów.
Park Dźwięków w Dąbrówce: http://www.parkdzwiekow.pl/