• Imielty Ług

Lasy Janowskie to najrozleglejszy kompleks leśny w Polsce. Przez turystów jest szczególnie doceniany za możliwość doświadczenia bliskości natury, obserwacji zwierząt, ptaków oraz oddalenie od zgiełku cywilizacji.

Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą tutaj m.in.: rezerwat Imielty Ług i Porytowe Wzgórze, na którym rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej. Warto także zobaczyć znajdujący się nieopodal Janowa Lubelskiego rezerwat Szklarnia, w którym utworzono ostoję konika biłgorajskiego.

Wizytę w Lasach Janowskich dobrze jest rozpocząć od położonego nad zalewem ogromnego, edukacyjno-rekreacyjnego kompleksu jakim jest Zoom Natury. Piękna, piaszczysta plaża, spacerowe aleje, fontanny, ścieżki rowerowe, zewnętrzne siłownie, atrakcyjnie usytuowany park linowy, wieża widokowa oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne stanowią zachętę do bliskiego odkrywania otaczającej przyrody. Idealnym miejscem do poznania bogatego świata przyrody z bliska jest także Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” z ciekawą wystawą przyrodniczą i Arboretum Leśne z licznymi gatunkami roślin.

Program wycieczki

Dzień 1

Park Rekreacji Zoom Natury

Park oferuje różne formy nauki i czynnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, łącząc interaktywną edukację z funkcjami rekreacyjnymi i sportowymi. Trzon Parku Rekreacji Zoom Natury stanowią laboratoria edukacyjne: Laboratorium Główne Zoom Natury, Laboratorium Runo Leśne, Laboratorium Awifauny i Troposfery, Laboratorium Energii i Recyklingu oraz Warsztaty Edukacyjne. Doskonałą zabawę gwarantuje profesjonalny Escape Room – Zoom Exit Room. Obiekt posiada własne zaplecze gastronomiczne z możliwością organizacji posiłków dla grup. Całodzienny pobyt pełen atrakcji najlepiej zakończyć wspólnym posiłkiem przy ognisku.

Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00
Czas programu: 8h
Ceny biletów: Pakiet całodniowy od 65 do 140 zł / os., w zależności od konfiguracji.
Park Rekreacji Zoom Natury: https://zoomnatury.pl/

Dzień 2

Zwiedzanie Skansenu Leśnej Kolei Wąskotorowej

Na przedmieściach Janowa Lubelskiego, obok siedziby Nadleśnictwa, znajduje się Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej. Muzeum prezentuje tabor kolejki zbudowanej dla wywozu dużych ilości drewna na potrzeby gospodarki niemieckiej podczas II wojny światowej. Jej trasa wiodła z Lipy do Bukowej, zaś w późniejszym okresie nawet do Biłgoraja (60 km). Wędrując przez kompleks Lasów Janowskich, wciąż można natknąć się na dawny nasyp i ślady po torowisku z czasów eksploatacji kolei.

Godziny otwarcia: cały dzień
Czas programu: 1h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bezpłatnie
Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej: https://janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl/de/obiekty-edukacyjne/-/asset_publisher/5VzB/content/skansen-lesnej-kolejki-waskotorowej

Arboretum Leśne i Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”

Arboretum Leśne położone jest na terenie pokrytym wiekowym drzewostanem, głównie sosnowym. Ma ono charakter parku leśnego z elementami ukształtowanego terenu, prześwietleń w drzewostanie, oczek wodnych, ścieżek, dróg, kładek, mostków i zadaszeń. Duże zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych występujących na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozwala na prezentowanie typowych dla Lasów Janowskich zespołów leśnych i związanych z nimi roślin, w tym rzadkich i chronionych. Na terenie Arboretum występuje 300 odmian i gatunków flory, które można oglądać w trzech strefach: alei rododendronów, wrzosowisku i strefie roślin ozdobnych nad stawem.

Godziny otwarcia: Obiekt czynny przez całą dobę.
Czas programu: 3h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Bezpłatnie
Arboretum Leśne w Janowie Lubelskim: https://janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl/de/obiekty-edukacyjne/-/asset_publisher/5VzB/content/arboretum-lesne

Spacer po rezerwacie Imielty Ług

Ten las odsłoni przed nami swoje różne oblicza – od terenów wydmowych i pełnych wzgórz, aż po bagienne równiny. Imielty Ług to jeden z największych rezerwatów przyrody na Lubelszczyźnie. Jego wybitne walory krajobrazowe możemy podziwiać dzięki obecności interesującej, pieszej ścieżki edukacyjnej. Najciekawszym punktem na trasie jest tzw. Duża Grępa, czyli wydma porośnięta drzewostanem sosnowym, otoczona zaś torfowiskiem i przylegającym do niego stawem. Na cyplu Dużej Grępy można skorzystać z platformy widokowej, z której nie tylko rozpościera się piękna panorama – jest to także świetny punkt do obserwacji otaczającej ów punkt dzikiej fauny. Liczne tablice z opisami, kładki ponad obszarami bagiennymi oraz infrastruktura wypoczynkowa uatrakcyjniają dydaktyczny spacer. Długość ścieżki to 2 kilometry.

Godziny otwarcia: Rezerwat czynny przez całą dobę. Zaleca się zwiedzanie w porze dziennej, by nie zakłócać dobowego rytmu życia miejscowej fauny.
Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Ceny biletów: Zwiedzanie rezerwatu jest bezpłatne.
Rezerwat Imielty Ług: https://janowlubelski.lublin.lasy.gov.pl/de/obiekty-edukacyjne/-/asset_publisher/5VzB/content/sciezka-edukacyjna-w-rezerwacie-imielty-lug

Łążek Garncarski – ginące zawody

Łążek Garncarski jest niewielką wsią, usytuowaną na polanach śródleśnych południowej części Lasów Janowskich, oddaloną od Janowa o 14 km. Tradycje garncarskie sięgają tu XVIII w., a wytwarzana w Łążku ceramika zaliczana jest do najładniejszej w Polsce. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się z bliska pracy garncarza oraz odkryć tajniki tego ginącego zawodu.

Czas programu: 2h
Dostępność: Całoroczny
Łążek Garncarski: http://www.osgmuzeum.pl/historia

KONTAKT: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@lrot.pl

Tel: +48 81 532 14 48

www.lrot.pl