W XIII wieku, na wzgórzu na rozległym cyplu, stał gród warowny Jaćwingów: “Raj”. Dziś w miejscowości położonej nad wodami jeziora, poza sezonem można znaleźć prawdziwy raj dla poszukujących wytchnienia od codziennego pędu. Poranne mgły, bliskość pachnącej Puszczy Augustowskiej i Biebrzańskiego Parku Narodowego zamieszkałego przez łosie i setki unikatowych gatunków zwierząt i ptaków… To Rajgród – miejsce, gdzie poznasz, czym jest prawdziwy odpoczynek.

 

Materiały wideo:

 

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/06/Puszcza-Augustowska-i-Jezioro-Rajgrodzkie-.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Jezioro Rajgrodzkie

Jezioro Rajgrodzkie to jedyne w swoim rodzaju jezioro rynnowe, które ma 5 wydłużonych odnóg, co daje możliwość żeglowania na długich prostych odcinkach, a korzystne wiatry sprawiają, że tam się zawsze dobrze żegluje. W sezonie odbywa się tam sporo regat i imprez rekreacyjnych, jak Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Rajgrodzkiego czy Puchar Burmistrza Rajgrodu. Na jeziorze znajduje się kilka podmokłych wysepek, a największe z nich to Sowiak i Sacin, zaś cały kompleks jezior rajgrodzkich objęty jest strefą ciszy. To miejsce przyciąga wędkarzy zainteresowanych różnorodnością gatunków występujących tam ryb, a urozmaicona rzeźba terenu tamtych okolic, zmienność otoczenia i kontrastowość form, a także liczne punkty widokowe z rozległymi panoramami i ciekawe zabytki zachęcają do pieszych lub rowerowych wycieczek.

Ważną atrakcją turystyczną gminy Rajgród jest jej położenie w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, a wieża widokowa na Wilczej Górze to jedno z największych wyniesień w Parku.

W samym Rajgrodzie zabytkowy kościół zbudowany w neogotyckim stylu to miejsce, gdzie można zatrzymać się na chwilę refleksji. Znajduje się tam cudowny obraz Matki Bożej Rajgrodzkiej.

Nad rzeką Jegrznią w Wojdach na uwagę zasługuje wzniesiony w 1911 roku młyn. Dziś intrygujący zabytek – niegdyś miejsce, gdzie znajdowało się ponad 100 hektarów stawów rybnych.

Na noc zatrzymaj się w jednym z wielu wybudowanych tam ośrodków wypoczynkowych, by rano dalej cieszyć się pięknem Podlaskiego – na przykład idyllicznym widokiem na Jezioro Rajgrodzkie z Góry Zamkowej, która wyróżnia się w tym nizinnym krajobrazie, osiągając aż 228 metrów ponad poziomem morza.

Czas programu: 6h