W XIII wieku na wzgórzu i rozległym cyplu stał gród warowny Jaćwingów o nazwie “Raj”. Dziś w miejscowości położonej nad wodami jeziora można poza sezone znaleźć prawdziwy raj dla poszukujących wytchnienia od codziennego pędu.

Poranne mgły, bliskość pachnącej Puszczy Augustowskiej i Biebrzańskiego Parku Narodowego zamieszkałego przez łosie i setki unikatowych gatunków zwierząt i ptaków. To Rajgród – miejsce, gdzie poznasz, czym jest prawdziwy odpoczynek.

 

Materiały wideo:

 

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/06/Puszcza-Augustowska-i-Jezioro-Rajgrodzkie-.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Jezioro Rajgrodzkie

Jezioro Rajgrodzkie to jedyne w swoim rodzaju jezioro rynnowe, które ma 5 wydłużonych odnóg. Daje to możliwość pływania na długich prostych odcinkach, a korzystne wiatry sprawiają, że zawsze się tam dobrze żegluje. W sezonie odbywa się tutaj sporo regat i imprez rekreacyjnych, takich jak Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Rajgrodzkiego czy Puchar Burmistrza Rajgrodu.

Na jeziorze znajduje się kilka podmokłych wysepek, a największe z nich to Sowiak i Sacin, zaś cały kompleks jezior rajgrodzkich objęty jest strefą ciszy. To miejsce przyciąga wędkarzy zainteresowanych różnorodnością gatunków występujących tam ryb. Urozmaicona rzeźba terenu okolicy, zmienność otoczenia i kontrastowość form, liczne punkty widokowe z rozległymi panoramami, a także ciekawe zabytki zachęcają do pieszych lub rowerowych wycieczek.

Ważną atrakcją turystyczną gminy Rajgród jest jej położenie w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Piękną okolicę można podziwiać m.in. z wieży widokowej na Wilczej Górze, na jednym z najwyższych z największych wzniesień w Parku.

W samym Rajgrodzie zabytkowy kościół zbudowany w neogotyckim stylu to miejsce, gdzie można zatrzymać się na chwilę refleksji. Znajduje się tam cudowny obraz Matki Bożej Rajgrodzkiej. Z kolei nad rzeką Jegrznią w Wojdach na uwagę zasługuje wzniesiony w 1911 roku młyn. Dziś intrygujący zabytek – niegdyś miejsce, gdzie znajdowało się ponad 100 hektarów stawów rybnych.

Na noc zatrzymaj się w jednym z wielu ośrodków wypoczynkowych, by rano dalej cieszyć się pięknem krajobrazów Podlaskiego. Wśród nich warto wymienić na przykład idylliczny widok na Jezioro Rajgrodzkie z Góry Zamkowej, która wyróżnia się w tym nizinnym krajobrazie, osiągając aż 228 m n.p.m.

Czas programu: 6h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it