Około cztery tysiące lat temu Narew wystąpiła z brzegów, zalewając całą dolinę. Zaczęła płynąć wieloma drogami jednocześnie, tworząc skomplikowany system rzeczny – prawdziwy wodny labirynt. Dziś, patrząc na rzekę z lotu ptaka, widzimy układ splątanych koryt, naprzemiennie łączących się i rozdzielających, przypominających nieco misternie utkaną pajęczynę.
Położony w sercu regionu Narwiański Park Narodowy nazywany jest „polską Amazonią”, a malownicze rozlewiska Narwi zachwycają podróżnych z całego świata. Te błotniste, porośnięte wysoką trawą tereny są ostoją dla wielu gatunków ptactwa, więc zaopatrz się w lornetkę i odrobinę cierpliwości, a być może uda Ci się wypatrzeć perkoza, bekasa albo czaplę! Dolina Narwi to w pewnym sensie obszar graniczny, gdyż rzeka ta oddziela historyczne Mazowsze od ziem wschodnich, dziś zaliczanych do Podlaskiego. Łączą się tam i mieszają wpływy wielu kultur i tradycji – mazowieckiej, litewskiej, białoruskiej i żydowskiej.
Materiały wideo:
Materiały edukacyjne:
https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/07/Dolina-Biebrzy-i-Narwi.pdf
Program wycieczki
Dzień 1
Narwiański Park Narodowy
Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym dworze w Kurowie. Wewnątrz obejrzysz ekspozycję przyrodniczą prezentującą walory przyrodnicze i kulturowe Doliny Narwi. Gdy już zapoznasz się z teorią dotyczącą przyrody Parku, nadszedł czas na zajęcia praktyczne! Wybierz się na ścieżkę edukacyjną „Kładka Wśród Bagien” – trasę, która przez ponad 600 metrów wiedzie po drewnianej kładce z dwoma tarasami widokowymi po drodze. Poznasz tu roślinność zasiedlającą Dolinę Narwi, którą cechuje bardzo wysoka bioróżnorodność.
Ze względu na dzikość i niedostępność terenu, w Narwiańskim Parku Narodowym znajdują się wodne szlaki turystyczne, zaś szlaki piesze i rowerowe znajdziesz w jego otulinie.
W Narwiańskim Parku Narodowym, między miejscowościami Waniewo i Śliwno, czeka niezwykła przygoda – i prawdziwy raj dla fotografów. Nad rozlewiskami Narwi biegnie ponad kilometrowa drewniana kładka, z której rozpościera się widok na całą dolinę rzeki, szczególnie ze znajdujących się na jej trasie wież widokowych. Nie zdziw się, gdy podczas spaceru napotkasz miejsca, w których kładka się urywa – na drugi brzeg dostać się możesz przy pomocy pływających platform poruszanych za pomocą lin. Jest to idealny sposób na dotarcie do samego serca Parku.
Czas programu: | 5-6h |
---|
Dzień 2
Tykocin
Wizyta tutaj to prawdziwa podróż w czasie. W XVI wieku Zygmunt August wybudował w Tykocinie twierdzę, a ponad sto lat później, dzięki Branickim, miasteczko zyskało barokowy wygląd, o czym świadczy zabytkowy układ miasta, Kościół Świętej Trójcy oraz Zespół Klasztorny Bernardynów z XVIII wieku. Możesz również zatrzymać się w XVII-wiecznym Alumnacie – dawnym szpitalu dla inwalidów wojennych, który dziś pełni funkcję hotelowo-restauracyjną.
Inną niewątpliwą atrakcją tamtych okolic jest Zamek w Tykocinie.
Zrekonstruowany na przełomie XX i XXI wieku obiekt to dzisiaj hotel i centrum konferencyjne, a dzięki wnikliwym badaniom naukowym możemy oglądać jego południową i zachodnią część, a także podziemia, Salę Szklaną oraz wieżę więzienną. XVII-wieczna Wielka Synagoga (w której obecnie mieści się Muzeum w Tykocinie) i Dom Talmudyczny to z kolei dowód na to, że dawniej to miejsce tworzyli też Żydzi. Miasto możesz zwiedzać przemieszczając się elektrobusem po jego ulicach lub wybierając się w rejs tramwajem wodnym po Narwi.
Na zakończenie wycieczki udaj się do Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie – ten stuletni dwór szlachecki to prawdziwa perła regionu i ostoja okolicznych bocianów! W sezonie masz szansę podejrzeć mieszkańców gniazd w czasie ich codziennych zajęć.
Czas programu: | 6h |
---|
KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: biuro@podlaskie.it
Tel: +48 85 653 77 97
www.podlaskie.it