Chroniona dolina Biebrzy ma długość ponad 100 kilometrów. Malownicze tereny bagienne, wielobarwny dywan roślin oraz różnorodność świata zwierząt stanowią jego niepodważalną wartość. Wiosną, gdy rzeka występuje z brzegów, pojawiają się ptaki powracające z dalekich wędrówek. Jak dotąd zaobserwowano ich prawie 300 gatunków!

Znajdziesz tu również ponad 100 gatunków motyli, 38 gatunków ryb, a także mnóstwo odmian płazów i gadów. W okolicznych lasach dostrzec można spacerujące wilki, a w starorzeczach i drobnych ciekach wodnych – pociesznie pluskające się wydry. Park to również ogromne ekosystemy leśne i zbiorowiska roślinne rozmaitych gatunków. W samych jego granicach występuje ich ponad 900! Wiele z zamieszkujących ten obszar zwierząt i roślin to gatunki zagrożone, które tylko tutaj mogą znaleźć sobie bezpieczne schronienie.

 

Materiały wideo:

 

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/07/Dolina-Biebrzy-i-Narwi.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Twierdza Osowiec

W miejscowości Osowiec-Twierdza mieści się Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, które jest zarazem jego siedzibą. Edukacja ekologiczna ma duże znaczenie dla przyszłości, a Biebrzański Park Narodowy dba o jej rozpowszechnianie. Możesz przeczytać jedną z wielu publikacji popularnonaukowych, czy też obejrzeć zbiory eksponatów muzealnych, zdjęć i materiałów dokumentalnych i artystycznych.

Skorzystaj z bogatej oferty tras edukacyjnych przy Terenowych Ośrodkach Edukacyjnych: Osowiec ze ścieżką „Kładka”, Grzędy z „Czerwonym Bagnem” i Trzyrzeczki, gdzie przespacerujesz się pieszym szlakiem turystycznym z Wizny do Lipska.

A jeżeli interesujesz się historią, na pewno zainteresuje Cię Twierdza Osowiec – rosyjska fortyfikacja z II połowy XIX wieku, usytułowana na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie. Znana jest z niemal 7-miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. W ostateczności twierdza nigdy nie została zdobyta, a w obecnych czasach jest najcenniejszym, obok Kanału Augustowskiego, obiektem zabytkowym na terenie Parku. Udaj się do Muzeum Twierdzy Osowiec, poznaj wyjątkową historię tej budowli, zwiedź jej podziemia i obejrzyj zbiory militariów od czasów carskich do współczesnych, eksponowanych wewnątrz historycznych koszar oraz na pobliskim placu.

Czas programu: 6h

Dzień 2

Muzeum Mleka w Grajewie

Prosta droga wiedzie z serca Biebrzańskiego Parku Narodowego do gminy Grajewo. Mijając zielone kompleksy leśne znajdziesz się w miejscu, gdzie dynamicznie rozwija się przemysł związany z produkcją mleka, z którego słynie Podlaskie. Muzeum Mleka w Grajewie to pierwszy (i wciąż jedyny!) tego typu obiekt w Polsce i nieprzypadkowo powstał on w regionie, który zaopatruje w mleko cały kraj.

Przyjazne, interaktywne muzeum to wciągająca przygoda pod hasłem „skąd bierze się mleko?”. Zaprojektowane z myślą o najmłodszych, pełne jest gier, zadań i układanek. Odtworzono tu nawet fragment tradycyjnej obory, gdzie można spróbować swoich sił w dojeniu krowy! Poznasz tu też drogę mleka od rolnika do sklepowej półki i poczujesz prawdziwy klimat tradycyjnego baru mlecznego. To obowiązkowy punkt wycieczki z młodszymi podróżnikami.

Czas programu: 3h

Suchowola – Geograficzny Środek Europy

Suchowola to miejsce, gdzie splatają się kultury. Można tu znaleźć historyczne ślady różnych wyznań i narodowości, o czym świadczy Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIX wieku, a także Tatarskie Centrum Kultury Islamu przy ulicy Goniądzkiej oraz murowana synagoga przy ulicy Augustowskiej.

W nawiązaniu do bogactwa kulturowego tamtego regionu, w Suchowoli powstało Centrum Trzech Kultur – ośrodek, który ma przypominać historię jej mieszkańców, a zarazem służyć jako miejsce do działań kulturalnych, warsztatów czy spotkań literackich. Turyści zainteresowani przeszłością Suchowoli i ciekawostkami na temat okolicznych atrakcji mogą tam zasięgnąć informacji turystycznej, wypożyczyć audioprzewodnik lub dowiedzieć się czegoś na temat aż 120 przydrożnych krzyży i kapliczek, na które możesz się natknąć, podróżując przez tę gminę.

Jeżeli przebywając tutaj poczujesz, że jesteś w samym centrum wydarzeń, to wcale się nie mylisz. W Suchowoli znajduje się ogromny głaz narzutowy symbolizujący wyznaczony w tym miejscu w 1775 r. przez królewskiego kartografa i astrologa Szymona Antoniego Sobiekrajskiego Geograficzny Środek Europy!

Metalowa konstrukcja wznosząca się w pobliżu to „łuk papieski”, który był elementem białostockiego ołtarza w czasie pielgrzymki Jana Pawła II w 1991 roku. Najsłynniejszą postacią związaną z Suchowolą był błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Późniejszy kapelan Solidarności wychował się w pobliskiej wsi Okopy. W Suchowoli, przy parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, znajduje się poświęcona mu Izba Pamięci.

Czas programu: 4h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it