Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Obecnie liczy blisko 300 tys. mieszkańców, a w XXI wieku dołączył do grona pierwszej dziesiątki największych metropolii w Polsce. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturowego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne zwana jest Zielonymi Płucami Polski.

Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura sprawiają, że Białystok zajmuje bardzo wysokie pozycje w rankingach miast najlepszych do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki. Rokrocznie przybywają tu tysiące turystów, doceniając piękno i niepowtarzalną aurę miasta.

Sama historia Białegostoku jest niezwykle barwna i ciekawa, a jego specyficzna natura kształtowała się na przełomie wieków w klimacie współistnienia wielu kultur, narodowości, wyznań, obyczajów i tradycji. Miasto było i pozostało miejscem, gdzie stykają się Polacy, Białorusini, Żydzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie, Tatarzy, Ukraińcy i Romowie.

Materiały wideo:

 

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/08/PuszczaKnyszy%C5%84ska.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Barokowy Białystok

Poznaj stolicę województwa podlaskiego – Białystok. To między innymi tamtejsza, nacechowana wpływami wielu kultur i tradycji rzeczywistość skłoniła Ludwika Zamenhofa – lekarza żydowskiego pochodzenia – do stworzenia uniwersalnego języka, który zapobiegłby nieporozumieniom między ludźmi: języka esperanto. Na jego cześć wyznaczono Szlak Esperanto i Wielu Kultur, który przybliża wielobarwny charakter Białegostoku.

Przespaceruj się po wyjątkowym (bo wytyczonym na planie trójkąta) Rynku Kościuszki, gdzie znajdziesz liczne kawiarnie i restauracje. W Esperanto Cafe spróbujesz buzy – napoju bezalkoholowego na bazie kaszy jaglanej – specjału wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych. Wejdź na dziedziniec barokowego Pałacu Branickich albo podziwiaj panoramę z tarasu widokowego Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Skorzystaj z bogatej oferty muzealnej miasta i odwiedź oddziały Muzeum Podlaskiego w Białymstoku: Ratusz w Białymstoku, Muzeum Historyczne oraz Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Czas programu: 6h

Dzień 2

Choroszcz – Letnia Rezydencja Branickich

Gminę Choroszcz ze stolicą województwa podlaskiego dzieli zaledwie 20 minut jazdy samochodem, jednak w żadnym wypadku nie jest to miejsce przypominające klasyczną, betonową dżunglę. Serce gminy, którym jest Choroszcz, to miejsce o wyjątkowym, małomiasteczkowym charakterze, a jej piękne, zadbane budynki i ulice zachęcają do rekreacyjnych przechadzek.

Znajdują się tam przepiękne zabytki architektury sakralnej i umiejscowiona na sztucznej wyspie wśród zieleni Letnia Rezydencja Branickich. To mały pałacyk, który bieli się pośród zieleni okalającego go parku z fosami, kanałami wodnymi i romantycznymi alejkami i mostkami, gdzie obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych. Można tam obejrzeć stałą ekspozycję przedmiotów z XVIII i XIX wieku, a także dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z tamtego okresu.

Jeżeli znajdziesz się w Kruszewie, koniecznie zobacz tamtejszy Zerwany Most. Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy stworzono tzw. „carską drogę”, która wiodła z Białegostoku do Starego Jeżewa, powstała potrzeba stworzenia budowli, która ułatwiłaby przemieszczanie się przez Narew. Drewniany most ostatecznie spłonął, a ludowa opowieść głosi, że stał za tym sam diabeł!

Dziś miejsce to służy za wspaniały punkt widokowy na Dolinę Narwi. Koniec lata w Kruszewie to celebracja darów natury. Na początku września odbywa się tam Dzień Ogórka, czyli dobra zabawa, koncerty muzyki ludowej i przede wszystkim możliwość skosztowania i nabycia certyfikowanych lokalnych produktów tradycyjnych.

Czas programu: 6h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it