Suwalszczyzna to zachwycający pojezierski krajobraz, który skupiony jest głównie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Jego ekosystemy wodne łącznie zajmują imponujący obszar ponad 2700 ha! Choć tamtejsze jeziora często sąsiadują ze sobą, to ich rozmiar, kształt, a nawet barwa wody znacząco różnią się od siebie, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia okoliczne pejzaże.
Usytuowane w głębi lasu jeziora – Samle Duże i Małe, Klonek o zabawnym kształcie (nieco przypominającym serce), Białe Wigierskie o przepięknym błękitnym kolorze – to tylko kilka z przykładów artystycznej wizji wędrującego tędy niegdyś lodowca. Wśród nich króluje jednak jezioro Wigry – jedno z największych, najczystszych i najpiękniejszych jezior w Polsce, które charakteryzuje się idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, w tym kajakarstwa oraz żeglarstwa w otoczeniu natury. Jego kręta linia brzegowa, liczne wyspy i zatoki są siedliskiem wielu chronionych gatunków ptaków i zwierząt, w tym symbolu parku – bobrów.
Materiały wideo:
Materiały edukacyjne:
https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/06/Czas-na-Podlaskie-Suwalszczyzna.pdf
Program wycieczki
Dzień 1
Muzeum Wigier
Wigierski Park Narodowy to przede wszystkim edukacja, którą oferuje Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Wycieczka po nim to niesamowita podróż w czasie i przestrzeni, której nie można przegapić! Z bliska zobaczymy tam, jak wyglądają tajemnicze głębiny jeziora, przyjrzymy się prawdziwemu żeremiu i tamie bobrowej, a nawet przeniesiemy się w sam środek lodowca, który kształtował tamtejsze tereny.
W odległości 400 m od siedziby Parku w Krzywem rozpoczyna swój bieg ścieżka edukacyjna „Suchary”, licząca 2,5 km, która daje doskonałą możliwość poznania tych unikalnych jezior polodowcowych. Szlak prowadzi wokół dwóch śródleśnych zbiorników, wśród lasów i torfowisk z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami.
Czas programu: | 4h |
---|
Wigierska Kolej Wąskotorowa
Wigierska Kolej Wąskotorowa w Płocicznie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Jest kontynuacją leśnej wąskotorówki z czasów I wojny światowej.
Kolejka, której trasa biegła z Płociczna w okolice Zelwy, stanowiła uzupełnienie Kanału Augustowskiego, głównego szlaku transportu drewna do Morza Bałtyckiego. Trasa przejazdu wiedzie przez las pachnący żywicą, po drodze można też podziwiać panoramę jeziora Wigry. Przejazd rozpoczyna się w miejscowości Płociczno-Tartak, a kończy w Kruszniku (10 km). Na głównej stacji w Płocicznie znajduje się Muzeum-Galeria Fotografii Kolejowej.
Czas programu: | 3h |
---|
Dzień 2
Suwalski Park Krajobrazowy
Suwalski Park Krajobrazowy to teren górzysty, który chwilami przypomina Bieszczady. Tutaj jednak, pośród wzgórz, znajdziemy dziesiątki malowniczych jezior. To najstarszy w Polsce park krajobrazowy – utworzony został już pod koniec lat siedemdziesiątych. Znajdziesz tutaj jezioro Hańczę – mekkę nurków, a zarazem najgłębsze jezioro w Polsce (108,5 m) oraz jezioro Szelment Wielki – raj dla wędkarzy i entuzjastów wioślarstwa, żeglarstwa, czy narciarstwa wodnego.
Płyną tędy największe rzeki Suwalszczyzny: Czarna Hańcza i Szeszupa – pozycje obowiązkowe na liście kajakarzy. Zobaczymy także przepiękne widoki z Góry Cisowej i Zamkowej oraz nietypowe ukształtowanie terenu w Rezerwacie Bachanowo, słynącego z setek „rozrzuconych” głazów. Skąd te niezwykłe krajobrazy? 10 tysięcy lat temu wędrował tamtędy lodowiec aż z terenu obecnej Skandynawii.
Czas programu: | 4h |
---|
Klasztor w Wigrach
To właśnie tu znajduje się skarb Suwalszczyzny i Wigierskiego Parku Narodowego – Pokamedulski Klasztor, który góruje nad taflą jeziora Wigry od kilkuset lat. Spacerując wąskimi uliczkami między budynkami kompleksu klasztornego, poczujemy się jak w wehikule czasu.
Możemy zasłuchać się w opowieściach o życiu Kamedułów, podziwiać widok na jezioro z wieży zegarowej, zejść do krypt, w których spoczywają szczątki zakonników i odwiedzić apartamenty papieskie, w których przebywał Jan Paweł II. Albo po prostu – chłonąć magię tego miejsca w swoim tempie. Tutaj nie warto się spieszyć. Po zwiedzaniu można skorzystać z rejsu niewielkim statkiem po jeziorze Wigry. Na noc można zatrzymać się w eremach, w których niegdyś mieszkali mnisi. To bezdyskusyjnie jedno z najbardziej klimatycznych miejsc noclegowych w całym regionie!
Czas programu: | 4h |
---|
Dzień 3
Suwałki
Spacer po Suwałkach warto zacząć od ulicy Chłodnej, otoczonej przez zabytkowe kamienice. Jej deptakowy charakter uzmysłowi Ci, że centrum miasta nie musi brzmieć niemilknącymi odgłosami silników aut, a wszechobecni, wiecznie spieszący się przechodnie nie są wcale tak oczywistym zjawiskiem. Ze względu na najniższe – poza górami – temperatury średnioroczne, Suwalszczyzna nazywana bywa „polskim biegunem zimna”, czego dowód można na własne oczy zobaczyć na ogromnym termometrze zimna zawieszonym na ścianie kamienicy przy ulicy Chłodnej.
Próżno szukać tu jednak niedźwiedzi polarnych, za to nie zdziw się, gdy na swojej drodze spotkasz… krasnoludka! Nawiązują one do baśni pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi” i są przewodnikami po szlaku turystycznym, który prowadzi przez najciekawsze miejsca Suwałk. Możesz również zgłębić tajemnice najważniejszych zabytków architektury tego miasta, wybierając „Ścieżkę klasycystyczną”, na trasie której znajdziesz tamtejsze kościoły, ratusz oraz urocze kamieniczki z XIX i XX w.
Wędrując dalej ulicą Adama Mickiewicza, dotrzesz w miejsce niezwykle istotne z punktu widzenia okolicznych mieszkańców – kompleks cmentarzy siedmiu wyznań przy ulicy Bakałarzewskiej i ulicy Zarzecze. Suwałki są miejscem, gdzie od stuleci stykały się ze sobą i mieszały różne kultury, tradycje i wyznania. Warto więc zatrzymać się tam na chwilę refleksji, ale także zainteresować się barwną historią Suwałk i ludzi, którzy ją tworzyli.
Czas programu: | 4h |
---|
KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: biuro@podlaskie.it
Tel: +48 85 653 77 97
www.podlaskie.it