• Panorama Torunia z lewego brzegu Wisły
  • Panorama nocą Torunia z lewego brzegu Wisły - słynny punkt widokowy
  • Dwór Artusa w Toruniu
  • Ruiny zamku w Toruniu

Wyjazd do Torunia na trzy dni może być świetną odskocznią od dnia codziennego i inspiracją do poznania zabytków tego pięknego średniowiecznego miasta. Jego najstarsza część, wytyczona w XIII w. przez zakon krzyżacki, została wpisana na listę UNESCO jako Średniowieczny Zespół Miejski Torunia. Bez wątpienia jego historyczny urok jest największą atrakcją, która przyciąga co roku wielu turystów.

Do Torunia położonego w województwie kujawsko-pomorskim w łatwy i szybki sposób dotrzemy samochodem (autostradą A1, drogą ekspresową S-10, drogami krajowymi nr 15, nr 80, nr 91) lub pociągiem bezpośrednio ze wszystkich dużych miast w Polsce. Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się w Bydgoszczy (ok. 50 km odległości).

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Średniowieczny Zespół Miejski Torunia – obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Przed przyjazdem warto zarezerwować nocleg w jednym z klimatycznych hoteli lub hosteli, oferujących noclegi ze śniadaniem w zróżnicowanych cenach i standardzie. Na początek pierwszego dnia po przyjeździe proponujemy spokojny spacer po Starówce oraz zapoznanie się z pomnikiem Mikołaja Kopernika – jednym z najważniejszych symboli miasta (znajduje się w południowo-wschodnim narożniku staromiejskiego rynku). To również doskonała okazja do zrobienia sobie zdjęć przy Krzywej Wieży – jednej z wielu baszt w murach miejskich, pochylonej o 1,4 metra z powodu niestabilnego gruntu. Proponujemy również tego dnia zejście nad Wisłę, aby przespacerować się malowniczym Bulwarem Filadelfijskim. Warto tu zjeść kolację w jednej z pobliskich restauracji i spróbować gęsiny – przysmaku regionu kujawsko-pomorskiego.

Czas programu: 6-8h

Dzień 2

Żywe Muzeum Piernika, wieża Ratusza Staromiejskiego, zabytki Starówki, Wisła, punkt widokowy i panorama miasta

Po (zapewne) pysznym śniadaniu rozpoczynamy dzień od wizyty w Żywym Muzeum Piernika (ul. Rabiańska 9, czynne od 10.00 do 18.00), które znalazło się w gronie najlepszych produktów turystycznych w Polsce i zostało uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną Złotym Certyfikatem 2017. Pierniki to kolejny symbol Torunia, dlatego warto odwiedzić to miejsce i poczuć, jak smakuje własnoręcznie wypieczony przysmak. To nie jest zwykłe muzeum, lecz obiekt unikatowy, intrygujący i magiczny, wypełniony historią Torunia i pachnącymi piernikami, które w sposób oddziałujący na zmysły umożliwia zetknięcie się z wciąż żywą tradycją tego miasta.

Po takiej atrakcji warto zapewnić sobie nie mniej emocjonujące przeżycie i wejść na 40-metrową wieżę Ratusza Staromiejskiego (Rynek Staromiejski 1), skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę zabytkowego Torunia oraz przepływającej u jego murów Wisły.

Spacerując po toruńskiej Starówce, nie zapomnijmy obejrzeć lub zwiedzić ruin Zamku Krzyżackiego, Dworu Artusa, Kamienicy pod Gwiazdami, Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kościoła św. Jakuba, Katedry pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, wielkiego spichlerza barokowego, spichlerza gotyckiego, Bramy Klasztornej, Bramy Mostowej, Bramy Żeglarskiej i wielu innych cennych zabytków…

A wieczorem zapraszamy na lewy brzeg Wisły, aby zobaczyć niezapomnianą nocną panoramę oświetlonego Torunia – gwarantujemy niesamowite wrażenia! Ze Starego Miasta najlepiej przejść przez Most J. Piłsudskiego. Po jego lewej stronie znajduje się zagospodarowany punt widokowy (ul. Majdany), z którego rozpościera się ten imponujący widok Torunia, znany z wielu pocztówek i zdjęć.

Czas programu: 8-10h

Dzień 3

Planetarium

Na zakończenie naszego pobytu w Toruniu, koniecznie wybierzmy się do Planetarium (ul. Franciszkańska 15-21) – jednej z największych atrakcji turystycznych miasta. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie tego typu obiekt w Polsce, a jego półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku sprawiają, iż jest to niezwykle rzucający się w oczy obiekt toruńskiej starówki. Zarezerwujemy tu sobie czas na seanse popularno-astronomiczne. To równie niezapomniane przeżycie dla dzieci, jak i dorosłych.

Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre propozycje atrakcji turystycznych Torunia. To wspaniałe miasto na pewno na każdym zrobi pozytywne wrażenie, więc zachęcamy do jego odwiedzenia.

Czas programu: 4-6h

KONTAKT: Lokalna Organizacja Turystyczna w Toruniu

e-mail: lot@lottorun.pl

Tel: +48 666 881 793

www.lottorun.pl