Szklarska Poręba to miejscowość malowniczo położona w dolinie rzeki Kamiennej, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Już w średniowieczu powstawały tu pierwsze huty wytwarzające szkło użytkowe i artystyczne z miejscowych złóż kwarcu, okolica znana była bowiem z obecności cennych minerałów i kruszców.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Jedności Narodowej 1a. Tu zaopatrzymy się w podręczną mapkę okolicy, zaś małoletni uczestnicy wycieczki dowiedzą się, jak korzystać z tego typu miejsca.

Następnie idziemy ulicą Jedności Narodowej i zielonym szlakiem. Po drodze mijamy piękny budynek miejscowej poczty. Idąc wzdłuż ulicy, możemy po obydwu jej stronach podziwiać rzeźby lokalnych artystów, czyli tzw. Galerię Uliczną. Na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza, po lewej stronie skałki Karczmarz znajdziemy punkt widokowy. Z kolei na skrzyżowaniu z ul. 1 Maja znajdziemy Skwer Radiowej Trójki, wraz z rzeźbą Karkonosza wykonaną przez Grzegorza Pawłowskiego, lokalnego artystę. Jest to najstarszy wizerunek Ducha Gór zdaniem Martina Helwiga, sławnego pedagoga i kartografa.

Dalej przechodzimy mostami nad rzeką Kamienna i nad potokiem Kamieńczyka. Mijamy piękny zabytkowy Młyn Łukasza. Za mostem skręcamy w lewo, w kierunku ulicy Bolesława Prusa. Mijając grupy skalne Głazisko i Dziobata, dochodzimy do Czerwonej Jamy. Powstała ona podczas eksploatacji pegmatytów w skalistym brzegu Kamiennej. Grota ma około 6 m głębokości i około 4 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi skał, w których została wyżłobiona. Nieopodal można dostrzec ruiny domu, gdzie mieszkał i tworzył wybitny aforysta, Jan Sztaudynger.

Następnie szlak naszej wycieczki przecina ul. Naumowicza. Na moment zbaczamy z niego i udajemy się do Muzeum Ziemi „Juna”. W środku zaprezentowana została wyjątkowo barwna kolekcja minerałów, a także lokalne tradycje poszukiwaczy gór i historia pozyskiwania tych kruszców w Sudetach. Przy muzeum znajduje się również sklep mineralogiczny z pamiątkami.

Wracamy na szlak. Idąc dalej, wzdłuż rzeki Kamiennej, dochodzimy do wejścia Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Piękny Wodospad Szklarki, położony jest w enklawie KPN, stworzonej ze względu na otaczający wodospad piękny bukowy las. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach – jego wysokość wynosi 13 m. Przy samym wodospadzie znajduje się schronisko „Kochanówka”.

Wędrujemy dalej, w górę wodospadu, kamiennymi schodami i czarnym szlakiem, aż do Starej Chaty Walońskiej. To dawna siedziba Walonów – spadkobierców średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali i kamieni szlachetnych.

Po zwiedzeniu Starej Chaty Walońskiej wracamy na czarny szlak, który doprowadzi nas do Leśnej Huty. W tym miejscu kultywuje się stare tradycje szklarskie regionu. Hutnicy, używając dawnych narzędzi i form, wyrabiają ręcznie różne szklane przedmioty.

Idąc dalej w kierunku centrum z ul. 1 Maja, skręcamy w ul. Kilińskiego i udajemy się do Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie, usytuowanego w pięknym zabytkowym budynku. Zgromadzone tam zbiory mineralogiczne mają dużą wartość naukową i dydaktyczną. Znajdziemy tam m.in. kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich.

Wycieczka nr 1 do Wodospadu Szklarki – „Minerały i szkło” czas ok. 5-6 h

KONTAKT: Dolnośląska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@dot.org.pl

Tel: +48 71 793 97 22

www.dot.org.pl