Południowa część województwa podlaskiego leży dziś poza tranzytowymi trasami, ale to tam tworzyła się historia regionu i Rzeczypospolitej szlacheckiej, przeważnie tej zaściankowej, ale dumnej i patriotycznej.

Właśnie tam, tuż obok Mielnika, Drohiczyna i Siemiatycz, leniwie płynie malowniczo meandrująca i wciąż nieuregulowana rzeka – Bug. Kresowy klimat, a także spokój i nieco senna atmosfera tamtych okolic coraz częściej stają się miejscem ukojenia dla zabieganych mieszkańców wielkich miast.

Bug to rzeka stworzona dla kajakarzy. Jest zmienna i kapryśna na tyle, że o każdej porze roku wygląda inaczej, a dla kajakarzy stanowi wyzwanie. Przyjemnością okażą się także inne atrakcje Bugu, na przykład żeglowanie, pływanie na motorówce czy skuterze wodnym, a także łowienie ryb lub obserwowanie ptaków.

 

Materiały wideo:

 

Materiały edukacyjne:

https://podlaskie.it/wp-content/uploads/2020/08/Puszcza-Bialowieska-i-Dolina-Bugu.pdf

Program wycieczki

Dzień 1

Drohiczyn

Jedną z najsłynniejszych miejscowości ulokowanych nad Bugiem jest Drohiczyn – miasto koronacyjne i pierwsza stolica województwa podlaskiego. Dawniej potężny gród na pograniczu polsko-ruskim, dzisiaj spokojne, urokliwe miasteczko. Jego panoramę możesz podziwiać z punktu widokowego na pobliskiej Górze Zamkowej. Na jej szczycie znajdziesz obelisk z 1928 roku, który upamiętnia 10. rocznicę niepodległości Polski. Jeżeli zachwyci Cię widok z góry, czas na bliskie spotkanie z historią i kulturą Drohiczyna.

Odwiedź Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej i zobacz ekspozycje zebrane przez Muzeum Kajakarstwa, a jeżeli kochasz motoryzację, koniecznie obejrzyj Wystawę Starych Motocykli w Parku Kulturowo-Historycznym „Bug – pogranicze kultur i religii”. Zatrzymaj się na chwilę przed XVII-wiecznym Kościołem p.w. Świętej Trójcy, przeżyj przygodę na Szlaku Nadbużańskich Grodzisk, gdzie znajdziesz ślady najstarszych wytworzonych form terenu: grodzisk, kurhanów i cmentarzysk kurhanowych ukrytych wśród pól i lasów, często z dala od obecnych siedzib ludzkich.

W okolicach Drohiczyna znajdziesz również ślady nieco bliższej, choć burzliwej historii. Przebiegająca tamtędy „Linia Mołotowa” to zespół umocnień radzieckich powstałych w czasie II wojny światowej. Część z bunkrów została zniszczona przez Niemców, którzy sprawdzali na nich skuteczność swojej artylerii. Pozostałe usytuowane wzdłuż Bugu są dziś pamiątką po tych niespokojnych czasach.

Czas programu: 5h

Mielnik

W Mielniku uwagę przykuwa miejsce, które wygląda, jakby panowała tam wieczna zima. Nie jest to jednak śnieg, a jedyna w Polsce działająca odkrywkowa kopalnia kredy, którą najlepiej podziwiać z tarasu widokowego przy ulicy Dubois.

Czas programu: 2h

Dzień 2

Święta Góra Grabarka

Kilkanaście kilometrów od Siemiatycz znajduje się najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce – Święta Góra Grabarka. Przybywają tu tysiące pielgrzymów nie tylko z Polski, ale również z Białorusi, Ukrainy i innych krajów europejskich. Najbardziej charakterystyczne dla Świętej Góry Grabarki są drewniane krzyże, które pielgrzymi przynoszą tu od setek lat. Obecnie jest ich kilkanaście tysięcy. Okalają cerkiew, zapełniając szczelnie cały szczyt wzgórza, u którego stóp bije uzdrawiające źródełko. To z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych i jednocześnie najmocniej rozpoznawalnych widoków na Podlasiu.

Czas programu: 2h

Ciechanowiec

Na zakończenie dnia warto odwiedzić Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka i skansen w Ciechanowcu, które jest wizytówką województwa podlaskiego. Gromadzi ono zabytki związane z kulturą duchową i materialną polskiej, a w szczególności podlaskiej wsi.

Czas programu: 2h

KONTAKT: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@podlaskie.it

Tel: +48 85 653 77 97

www.podlaskie.it