Kontakt ze sztuką od najmłodszych lat poszerza horyzonty i zwiększa wrażliwość. Dlatego misją Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jest sprawowanie opieki nad powierzonymi dobrami dziedzictwa kultury światowej, narodowej i regionalnej, a także umożliwianie współczesnemu odbiorcy kontaktu z ich wartościami.

Na terenie obiektu dorośli goście mogą zobaczyć wiele niepowtarzalnych dzieł sztuki, zaś najmłodsi odbiorcy wezmą udział w inspirujących warsztatach. Poniżej można przeczytać o kilku z nich.

Zabawy z kolorem
Na tych zajęciach dla grup przedszkolnych i klas I-III uczestnicy dowiedzą się m.in., czym są barwy podstawowe, pochodnie, ciepłe, zimne, a także jak powstaje kolor. Zajęcia urozmaicone są elementami interaktywnymi i doświadczeniami. W części warsztatowej młodzi uczestnicy będą ćwiczyć nowo nabyte umiejętności, zdobiąc odlewy gipsowe, z których powstaną kolorowe ważki i motyle.

Czas trwania: do 1,5h

Gdzie rośnie pieprz? Szlakiem aromatycznych przypraw
To kolejne warsztaty dla przedszkolaków i uczniów klas I-III. Przypominają one, że dawniej przyprawy korzenne powszechne były zarówno w kuchni, jak i w aptekach. Wierzono, że mają pozytywny wpływ na zdrowie. Stosowano je jako składnik potraw, lekarstw oraz kosmetyków (m.in. perfum). Sprowadzane z dalekich zakątków świata, osiągały w Europie zawrotne ceny. Uczestnicy spotkania poznają najbardziej znane przyprawy, a w części warsztatowej przygotują własne mieszanki korzenne.

Czas trwania: do 1,5h

Akcja AbstrAkcja
Przechodzimy do zajęć dla dzieci starszych (klasy IV-VIII). Lekcja Akcja AbstrAkcja ma na celu przybliżyć uczestnikom sztukę nowoczesną XX wieku i pojęcia z nią związane. Bazując na ćwiczeniach i zabawach, wyjaśnimy przemiany zachodzące w sztuce. W części warsztatowej, inspirując się wybranymi dziełami, uczestnicy będą wykonywali własne obrazy na bawełnianych torbach.

Czas trwania: do 1,5h

Zabawy ze sztuką
Kolejna lekcja połączona z warsztatami dla dzieci z klas IV-VIII. Podczas zajęć w przestrzeni edukacyjnej wyjaśnimy uczestnikom wiele pojęć plastycznych, m.in. czym jest kompozycja, perspektywa, światłocień, czy też barwa. Zajęcia odbywają się specjalnie w przygotowanej dla dzieci przestrzeni edukacyjnej. W części warsztatowej uczestnicy wykonają prace-wydrapywanki, które będą odpowiedzią na uprzednio wylosowane zadanie.

Czas trwania: do 1,5h

Smakołyki z dawnej apteczki
Apteczkowa Panna zaprasza uczestników z klas IV-VIII do dawnej domowej apteki. Posługując się tekstami źródłowymi, uczestnicy poznają różne elementy i składniki wyposażenia takiego miejsca. Przedstawione zostaną zasady przygotowywania potraw mających prozdrowotne działanie. W części warsztatowej uczestnicy będą przygotowywać wybrane staropolskie słodycze, np. marcepan.

Czas trwania: do 1,5h

Zielona apteka
Podczas zajęć uczniowie z klas IV-VIIII poznają rośliny rosnące w naszym sąsiedztwie oraz te wykorzystywane w domowej kuchni. Zapoznają się również z ich właściwościami i spróbują stworzyć własny niepowtarzalny zielnik. W części warsztatowej poznają z kolei siłę aromatoterapii, a następnie, wykorzystując dary natury, własnoręcznie wykonają kolorowe świeczki.

Czas trwania: do 1,5h

Analiza współczesnego dzieła sztuki
Czas na zajęcia dla licealistów! Dla nich właśnie, w oparciu o zbiory Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz prezentację multimedialną, zostanie przeprowadzona analiza wybranych dzieł. Są to w większości prace charakterystyczne dla najbardziej znanych XX-wiecznych nurtów w sztuce, takich jak np. postimpresjonizm, ekspresjonizm, fowizm, kubizm, futuryzm, abstrakcja geometryczna, dadaizm, surrealizm, ekspresjonizm abstrakcyjny, pop-art, sztuka ziemi, op-art., minimalizm oraz neofiguracja.

Czas trwania – 45 minut

W mieście nad Brdą. Dzieje Bydgoszczy
Kolejne zajęcia zabiorą licealistów na fascynującą historyczną podróż. Podczas zajęć, w oparciu o wystawę „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, zostanie przypomniana historia Bydgoszczy, od momentu nadania miastu praw lokacyjnych, aż do wybuchu II wojny światowej. Z pomocą specjalnie przygotowanych do tego celu materiałów, uczestnicy lekcji, we wcześniej wyznaczonych grupach, podejmą próbę samodzielnego rozwiązania zagadek związanych z dziejami miasta nad Brdą. Uczniowie będą mieli okazję bliżej poznać zabytki dawnej kultury materialnej, przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład: moździerz apteczny, narzędzia ciesielskie, czy też przedmioty kultu religijnego.

Czas trwania – 60 minut

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia oraz cen biletów znajdują się w linku poniżej
http://muzeum.bydgoszcz.pl/o_muzeum/16,0,0,0,Godziny-otwarcia-i-ceny-biletow

KONTAKT: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@k-pot.pl

Tel: 52 – 325 88 36

www.k-pot.pl