• Warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • Grupa turystów podziwiająca witraż w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • Widok na Wzgórze Wawelskie znad ulicy Grodzkiej
  • Wzgórze Wawelskie, widok z lotu ptaka.

Muzeum Witrażu, miejsce z pasją, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Wzgórze Wawelskie, najcenniejszy zespół zabytków polskiej architektury i kultury: przepiękny Zamek Królewski, katedra oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny Wawel Zaginiony, którego nie można pominąć podczas wizyty w Krakowie.

Program wycieczki obejmuje:

• zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie
  • warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie dla dzieci w wieku 9-11 lat
  • spacer po Wzgórzu Wawelskim i Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoka Wawelskiego

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie i warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie

Muzeum Witrażu jest miejscem z pasją dla rękodzieła, którą chce się dzielić ze wszystkimi, zarówno dziećmi jak i osobami dorosłymi. Wierzą, że rozwijanie umiejętności manualnych i przestrzeń do artystycznego wyżycia są niezbędne w prawidłowym rozwoju, zdobywaniu nowych umiejętności i zgłębianiu własnej samodzielności i przede wszystkim kreatywności! Dlatego dla szkół podstawowych przygotowali specjalną ofertę zajęć plastycznych. Obejmują one zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu oraz zajęcia manualne. Zwiedzanie dostosowane jest do wieku dzieci, które zapoznają się z takimi pojęciami jak żywe muzeum, warsztat, witraż, po czym oglądają wystawę stałą Muzeum. Po zwiedzaniu uczestniczą w warsztatach związanych z tematyką witrażu, światła i kolorów, Wyspiańskiego i innych słynnych artystów. Do wyboru jest szereg tematów:
1. Inspirując się mistrzami – Chagall lub Mehoffer
Po krótkim zapoznaniu się z twórczością Chagall’a lub Mehoffera, z pomocą papieru do pieczenia i kolorowych bibułek wykonamy własne witraże inspirowane stylem artysty.
2. Wiatraczki
Na zajęciach przygotujemy i udekorujemy ręcznie wykonane wiatraczki. Mogą one przyozdobić potem niejedno biurko czy balkon.
3. Nowoczesne i wiekowe: rozety witrażowe
Z odmętów czarnych… płyt CD wydobędziemy na światło dzienne niezwykłe kształty. Tym samym korzystając z codziennych obiektów przyjrzymy się skomplikowanemu procesowi malowania (patynowania) witraży.
4. Witrażowe zakładki do książek
Własnoręcznie zrobiona witrażowa zakładka nie tylko pięknie wygląda, ale też zachęca do czytania książek!
5. “Stań się” Wyspiańskim
Każdy z nas może stać się Wyspiańskim! Z pomocą kolorowych kredek, papieru i czarnych flamastrów samodzielnie zaprojektujemy własne witraże. Kto wie? Może kiedyś doczekają się realizacji w szkle!
6. Witrażowy kalejdoskop
Kalejdoskop to urządzenie optyczne – zabawka, w którym dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury. Podczas warsztatów wykonamy własne wersje kalejdoskopów.
7. Gwieździste niebo
“Gwieździste niebo” to tytuł słynnego obrazu niderlandzkiego malarza Vincenta Van Gogh. Podczas tych warsztatów, najpierw zapoznamy się z “gwieździstymi” przykładami w sztuce, a następnie wykonamy własne.
8. Feeria jesiennych liści
Podczas zajęć stworzymy razem jesienny krajobraz w muzeum. Stanie się to z pomocą kolorowych bibuł oraz kartonu.
9. Warsztaty bożonarodzeniowe Ostatnie przedświąteczne dni to czas przygotowań. W związku z tym w ramach warsztatów wykonamy bożonarodzeniowe ozdoby, którymi można będzie udekorować choinkę czy okno.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie dla dzieci i młodzieży można rozpocząć od godziny 10:00, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: 30,00 zł od dziecka/ucznia (opiekunowie bezpłatnie), grupy szkolne mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu (bez warsztatów plastycznych) w cenie 20,00 zł od dziecka/ucznia (opiekunowie bezpłatnie).
Strona Muzeum Witrażu w Krakowie: https://muzeumwitrazu.pl/language/pl/

Spacer po Wzgórzu Wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu, przebudowany w czasach ostatnich Jagiellonów (XVI w.), słynie z renesansowych krużganków i flandryjskich arrasów (tkanin dekoracyjnych). W zachodniej części zamku znajdują się fragmenty pierwszej świątyni wawelskiej z pocz. XI w. (rotunda św. św Feliksa i Adaukta). Na Wawelu można obejrzeć jedną z najciekawszych w Europie kolekcji sztuki wschodniej (m.in. namioty, kobierce, broń).

Będąc na Wawelu, nie można ominąć Smoczej Jamy, czyli jaskini pod wzgórzem zamkowym, w której co prawda nie ma już smoka, ale pozostał czar słynnej legendy. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci i młodzieży jest ziejący ogniem Smok Wawelski, o którym krążą różne legendy.

Można wybrać dowolną formę zwiedzania, albo ekspozycji stałych albo tras sezonowych.

Godziny otwarcia: Różnorodne, uzależnione od miesięcy
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Uzależnione od zwiedzanej atrakcji