• Wnętrze Muzuem Witrażu w Krakowie
  • Zdjęcie przedstawiające prace plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • Widok na Wzgórze Wawelskie znad ulicy Grodzkiej
  • Smok ziający ogniem

Muzeum Witrażu to miejsce z pasją, które warto odwiedzić o każdej porze roku. W ramach wycieczki polecamy również zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, gdzie znajduje się najcenniejszy zespół zabytków polskiej architektury i kultury.

Przepiękny Zamek Królewski, katedra oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny Wawel Zaginiony – to miejsca, których nie sposób pominąć podczas wizyty w Krakowie.

Program wycieczki obejmuje:

– Zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie.

– Warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie dla dzieci w wieku 6-8 lat.

– Spacer po Wzgórzu Wawelskim i Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoka Wawelskiego.

Zwiedzanie i warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie

Muzeum Witrażu jest miejscem pełnym pasji dla rękodzieła, którą jego pracownicy pragną dzielić ze wszystkimi, zarówno dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Rozwijanie umiejętności manualnych i przestrzeń do artystycznego wyżycia się są naszym zdaniem niezbędne w prawidłowym rozwoju dzieci, ich zdobywaniu nowych umiejętności, zgłębianiu własnej samodzielności i przede wszystkim kreatywności! Dlatego dla szkół podstawowych przygotowaliśmy specjalną ofertę zajęć plastycznych. Obejmują one zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu oraz zajęcia manualne.

Zwiedzanie dostosowane jest do wieku dzieci, które zapoznają się z takimi pojęciami, jak żywe muzeum, warsztat, witraż, po czym oglądają wystawę stałą Muzeum. Po zwiedzaniu uczestniczą w warsztatach związanych z tematyką witrażu, światła i kolorów, Wyspiańskiego i innych słynnych artystów. Do wyboru jest szereg tematów taki warsztatów:

1. Łapacze słońca
Zamkniemy kolorowe letnie wspomnienia w drewnianej, odrobinę niecodziennej, ramce. Dzieci mogą przynieść ususzone kwiaty i rośliny, które będą im przypominać o lecie w długie jesienne czy zimowe wieczory.

2. Inspirując się mistrzami – Chagall lub Mehoffer
Po krótkim zapoznaniu się z twórczością Chagalla lub Mehoffera, z pomocą papieru do pieczenia i kolorowych bibułek wykonamy własne witraże inspirowane stylem artysty.

3. Odtwarzamy “Polonię” Wyspiańskiego
Na chwilę cała grupa zmieni się w zespół pracujący nad projektem i jego kolorystyką. Na końcu złożymy efekt naszej pracy w jeden wielkoformatowy projekt!

4. “Stań się” Wyspiańskim
Każdy z nas może stać się Wyspiańskim! Z pomocą kolorowych kredek, papieru i czarnych flamastrów samodzielnie zaprojektujemy własne witraże. Kto wie? Może kiedyś doczekają się realizacji w szkle!

5. Wiatraczki
Na zajęciach przygotujemy i udekorujemy ręcznie wykonane wiatraczki. Mogą one przyozdobić potem niejedno biurko czy balkon.

6. Nowoczesne i wiekowe: rozety witrażowe
Z odmętów czarnych… płyt CD wydobędziemy na światło dzienne niezwykłe kształty. Tym samym, korzystając z codziennych obiektów, przyjrzymy się skomplikowanemu procesowi malowania (patynowania) witraży.

7. Obrazy, ale bez płótna
Tym razem będziemy malować nie farbą, a światłem! Stworzymy barwne kompozycje przy wykorzystaniu kolorowych folii.

8. Kolorowy sad
Przy użyciu kolorowych bibuł i kartonu wykonamy soczyste witrażowe jabłka, gruszki, czy dynie.

9. Gwieździste niebo
“Gwieździste niebo” to tytuł słynnego obrazu niderlandzkiego malarza Vincenta Van Gogh. Podczas tych warsztatów, najpierw zapoznamy się z “gwieździstymi” przykładami w sztuce, a następnie wykonamy własne.

10. Feeria jesiennych liści
Podczas zajęć stworzymy razem jesienny krajobraz w muzeum. Stanie się to z pomocą kolorowych bibuł oraz kartonu.

11. Warsztaty bożonarodzeniowe
Ostatnie przedświąteczne dni to czas przygotowań. W związku z tym w ramach warsztatów wykonamy bożonarodzeniowe ozdoby, którymi można będzie udekorować np. choinkę czy okno.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie dla dzieci i młodzieży można rozpocząć od godziny 10:00, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: 30,00 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie), grupy szkolne mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu (bez warsztatów plastycznych) w cenie 20,00 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie).
Strona Muzeum Witrażu w Krakowie: https://muzeumwitrazu.pl/

Spacer po Wzgórzu Wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu, przebudowany w czasach ostatnich Jagiellonów (XVI w.), słynie z renesansowych krużganków i flandryjskich arrasów (tkanin dekoracyjnych). W zachodniej części zamku znajdują się fragmenty pierwszej świątyni wawelskiej z pocz. XI w. (rotunda świętych Feliksa i Adaukta). Na Wawelu można obejrzeć jedną z najciekawszych w Europie kolekcji sztuki wschodniej (m.in. namioty, kobierce, broń).

Będąc na Wawelu, nie można ominąć Smoczej Jamy, czyli jaskini pod wzgórzem zamkowym, w której co prawda nie ma już smoka, ale pozostał czar słynnej legendy. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci jest ziejący ogniem Smok Wawelski, o którym krążą fascynujące legendy.

Można wybrać dowolną formę zwiedzania, albo ekspozycji stałych albo tras sezonowych.

Godziny otwarcia: Różnorodne, uzależnione od miesięcy
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Uzależnione od zwiedzanej atrakcji
Bilety online: https://ebilet.wawel.krakow.pl/