• Wnętrze Muzuem Witrażu w Krakowie
  • Zdjęcie przedstawiające prace plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • Widok na Wzgórze Wawelskie znad ulicy Grodzkiej
  • Smok ziający ogniem

Muzeum Witrażu, miejsce z pasją, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Wzgórze Wawelskie, najcenniejszy zespół zabytków polskiej architektury i kultury: przepiękny Zamek Królewski, katedra oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny Wawel Zaginiony, którego nie można pominąć podczas wizyty w Krakowie.

Program wycieczki obejmuje:

• zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie
  • warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie dla dzieci w wieku 6-8 lat
  • spacer po Wzgórzu Wawelskim i Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoka Wawelskiego

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie i warsztaty plastyczne w Muzeum Witrażu w Krakowie

Muzeum Witrażu jest miejscem z pasją dla rękodzieła, którą chce się dzielić ze wszystkimi, zarówno dziećmi jak i osobami dorosłymi. Wierzą, że rozwijanie umiejętności manualnych i przestrzeń do artystycznego wyżycia są niezbędne w prawidłowym rozwoju, zdobywaniu nowych umiejętności i zgłębianiu własnej samodzielności i przede wszystkim kreatywności! Dlatego dla szkół podstawowych przygotowali specjalna ofertę zajęć plastycznych. Obejmują one zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu oraz zajęcia manualne. Zwiedzanie dostosowane jest do wieku dzieci, które zapoznają się z takimi pojęciami jak żywe muzeum, warsztat, witraż, po czym oglądają wystawę stałą Muzeum. Po zwiedzaniu uczestniczą w warsztatach związanych z tematyką witrażu, światła i kolorów, Wyspiańskiego i innych słynnych artystów. Do wyboru jest szereg tematów:
1. Łapacze słońca
Zamkniemy kolorowe letnie wspomnienia w drewnianej, odrobinę niecodziennej, ramce. Dzieci mogą przynieść ususzone kwiaty i rośliny, które będą im przypominać o lecie w długie jesienne czy zimowe wieczory.
2. Inspirując się mistrzami – Chagall lub Mehoffer
Po krótkim zapoznaniu się z twórczością Chagall’a lub Mehoffera, z pomocą papieru do pieczenia i kolorowych bibułek wykonamy własne witraże inspirowane stylem artysty.
3. Odtwarzamy “Polonię” Wyspiańskiego
Na chwilę cała grupa zmieni się w zespół pracujący nad projektem i jego kolorystyką. Na końcu złożymy efekt naszej pracy w jeden wielkoformatowy projekt!
4. “Stań się” Wyspiańskim
Każdy z nas może stać się Wyspiańskim! Z pomocą kolorowych kredek, papieru i czarnych flamastrów samodzielnie zaprojektujemy własne witraże. Kto wie? Może kiedyś doczekają się realizacji w szkle!
5. Wiatraczki
Na zajęciach przygotujemy i udekorujemy ręcznie wykonane wiatraczki. Mogą one przyozdobić potem niejedno biurko czy balkon.
6. Nowoczesne i wiekowe: rozety witrażowe
Z odmętów czarnych… płyt CD wydobędziemy na światło dzienne niezwykłe kształty. Tym samym korzystając z codziennych obiektów przyjrzymy się skomplikowanemu procesowi malowania (patynowania) witraży.
7. Obrazy, ale bez płótna
Tym razem będziemy malować nie farbą, a światłem! Stworzymy barwne kompozycje przy wykorzystaniu kolorowych folii.
8. Kolorowy sad
Przy użyciu kolorowych bibuł i kartonu wykonamy soczyste witrażowe jabłka, gruszki, czy dynie.
9. Gwieździste niebo
“Gwieździste niebo” to tytuł słynnego obrazu niderlandzkiego malarza Vincenta Van Gogh. Podczas tych warsztatów, najpierw zapoznamy się z “gwieździstymi” przykładami w sztuce, a następnie wykonamy własne.
10. Feeria jesiennych liści
Podczas zajęć stworzymy razem jesienny krajobraz w muzeum. Stanie się to z pomocą kolorowych bibuł oraz kartonu.
11. Warsztaty bożonarodzeniowe
Ostatnie przedświąteczne dni to czas przygotowań. W związku z tym w ramach warsztatów wykonamy bożonarodzeniowe ozdoby, którymi można będzie udekorować choinkę czy okno.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie dla dzieci i młodzieży można rozpocząć od godziny 10:00, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: 30,00 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie), grupy szkolne mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu (bez warsztatów plastycznych) w cenie 20,00 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie).
Strona Muzeum Witrażu w Krakowie: https://muzeumwitrazu.pl/

Spacer po Wzgórzu Wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu, przebudowany w czasach ostatnich Jagiellonów (XVI w.), słynie z renesansowych krużganków i flandryjskich arrasów (tkanin dekoracyjnych). W zachodniej części zamku znajdują się fragmenty pierwszej świątyni wawelskiej z pocz. XI w. (rotunda św. św Feliksa i Adaukta). Na Wawelu można obejrzeć jedną z najciekawszych w Europie kolekcji sztuki wschodniej (m.in. namioty, kobierce, broń).

Będąc na Wawelu, nie można ominąć Smoczej Jamy, czyli jaskini pod wzgórzem zamkowym, w której co prawda nie ma już smoka, ale pozostał czar słynnej legendy. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci jest ziejący ogniem Smok Wawelski, o którym krążą różne legendy.

Można wybrać dowolną formę zwiedzania, albo ekspozycji stałych albo tras sezonowych.

Godziny otwarcia: Różnorodne, uzależnione od miesięcy
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Uzależnione od zwiedzanej atrakcji