• Muzeum Witrażu w Krakowie - przepiękny witraż
  • Smok Wawelski ziejacy ogniem
  • Widok na Wzgórze Wawelskie z Bulwarów Wiślanych
  • Wzgórze Wawelskie - widok z lotu ptaka

Muzeum Witrażu, miejsce z pasją, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Wzgórze Wawelskie, najcenniejszy zespół zabytków polskiej architektury i kultury: przepiękny Zamek Królewski, katedra oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny Wawel Zaginiony, którego nie można pominąć podczas wizyty w Krakowie.

Program wycieczki obejmuje:

• zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie
  • lekcja muzealna w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • spacer po Wzgórzu Wawelskim i Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoka Wawelskiego

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie i lekcja muzealna w Muzeum Witrażu w Krakowie

Lekcje muzealne są propozycją dla młodzieży, które obejmują zwiedzanie Muzeum Witrażu z przewodnikiem oraz interaktywny wykład na wybrany temat. Lekcja odbywa się w zaciemnionych salach muzealnej kawiarni i składa się z: filmów, zagadek, faktów znanych i nieznanych. Zajęcia w Muzeum Witrażu są idealnym uzupełnieniem programu realizowanego w ramach plastyki, historii oraz języka polskiego. Muzeum pragnie, aby młodzież zdawała sobie sprawę z wyjątkowej roli miasta Krakowa w rozwoju polskiej oraz europejskiej kultury.

Dostępne tematy lekcji:
1. Historia Witrażu
Kiedy i jak wynaleziono szkło? Do czego używano go w starożytności? Gdzie znajdują się najstarsze znane witraże? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w ramach naszej lekcji. Nasze wyjątkowe rzemiosło bywa dzisiaj nieco zapomniane, dlatego warto zapoznać się z jego bogatą historia i tradycją, szczególnie, że potrafi zaskakująco dobrze współgrać ze współczesnym dizajnem.
2. Sztuka Młodej Polski
Ta niezwykła epoka artystyczno-literacka odcisnęła trwałe piętno na polskiej kulturze. To wtedy działali tak słynni twórcy jak Wyspiański, Mehoffer, Chełmoński czy Malczewski. Powstały jedne z najistotniejszych tekstów kultury. Ten okres pozostawił również materialne ślady w tkance miejskiej Krakowa- podpowiemy, gdzie można wybrać się na poszukiwanie młodopolskich artefaktów.
3. Młodopolscy mistrzowie: Wyspiański i Mehoffer
Dwaj twórcy, których różniło równie wiele, co łączyło. Przyjaciele, rówieśnicy, sztandarowe postaci Młodej Polski i krakowskiego środowiska artystycznego. Ich fascynujące życiorysy wiele mówią o świecie z tamtych lat, a dzieła do dziś pozostają powszechnie znane, współtworząc kanon polskiej kultury i inspirując kolejne pokolenia artystów.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie dla dzieci i młodzieży można rozpocząć od godziny 10:00, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: 30,00 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie), grupy szkolne mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu (bez warsztatów plastycznych) w cenie 20,00 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie).
Strona Muzeum Witrażu w Krakowie: https://muzeumwitrazu.pl/language/pl/

Spacer po Wzgórzu Wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu, przebudowany w czasach ostatnich Jagiellonów (XVI w.), słynie z renesansowych krużganków i flandryjskich arrasów (tkanin dekoracyjnych). W zachodniej części zamku znajdują się fragmenty pierwszej świątyni wawelskiej z pocz. XI w. (rotunda św. św Feliksa i Adaukta). Na Wawelu można obejrzeć jedną z najciekawszych w Europie kolekcji sztuki wschodniej (m.in. namioty, kobierce, broń).

Będąc na Wawelu, nie można ominąć Smoczej Jamy, czyli jaskini pod wzgórzem zamkowym, w której co prawda nie ma już smoka, ale pozostał czar słynnej legendy. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci jest ziejący ogniem Smok Wawelski, o którym krążą różne legendy.

Można wybrać dowolną formę zwiedzania, albo ekspozycji stałych albo tras sezonowych.

Godziny otwarcia: Różnorodne, uzależnione od miesięcy
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Uzależnione od zwiedzanej atrakcji