Klępsk, niewielka wieś w gminie Sulechów w województwie lubuskim, szczyci się zabytkowym drewnianym kościołem, stanowiącym perłę stylu i przykład sztuki najwyższej europejskiej klasy.

To obiekt o niepowtarzalnej formie i treści, bezcenny skarb sakralnej architektury, przedmiot dumy parafian i całej okolicy. To również znakomita wizytówka turystyczna wsi i województwa lubuskiego, znajdująca się na szlaku prowadzącym z Zielonej Góry do Poznania.

Dominująca nad wiejskim pejzażem drewniana wieża stanowi osobliwość architektoniczną, zwracając na siebie coraz większą uwagę turystów krajowych i zagranicznych. Pierwotnie była to świątynia katolicka, została jednak przejęta w 1576 r. przez luteran. Ci ostatni modlili się tutaj aż do 1945 roku, po czym świątynia wróciła w ręce katolików. Wielkie wyróżnienie kościoła nastąpiło 15 marca 2017 r., kiedy to rozporządzeniem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, kościołowi nadano prestiżowy tytułu Pomnika Historii.

Do Klępska dojedziemy z pobliskiego Sulechowa drogą krajową nr 32, a następnie krajową nr 304. Wycieczka zajmie około 2 godzin. Zwiedzanie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Więcej informacji na stronie internetowej kościoła.

KONTAKT: Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: turystyka@lotur.pl

Tel: +48 68 452 75 59

www.lotur.eu