Najbardziej zalesione województwo w Polsce, bogate w atrakcje przyrodnicze z parkiem narodowym na czele („Ujście Warty”), atrakcje zabytkowe (np. Zamek w Łagowie) i pomilitarne (Międzyrzecki Rejon Umocniony); w regionie jest też obiekt wpisany na listę UNESCO – Park Mużakowski; województwo ma dwie stolice: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski…

Województwo lubuskie położone jest w zachodniej Polsce i graniczy od zachodu z Niemcami, a po stronie polskiej z trzema województwami: zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Województwo posiada dwie stolice: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Lubuskie zajmuje obszar o powierzchni blisko 14 000 km².

Lubuskie warte zachodu

Z bunkrów na wodę, z winnic do geoparku i parku miłości, od gigantycznej figury Chrystusa Króla w Świebodzinie po drewniane świątynie i opactwa – jedynym problemem turysty jest tylko, co tu dla siebie wybrać. Lubuskie ma dwie stolice – Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Obfitujące w jagody i grzyby, lasy przecinają liczne, duże rzeki: Odra, Warta, Nysa, Bóbr i Obra oraz multum mniejszych, idealnych dla kajakarzy i wędkarzy. Spośród 500 jezior największe, bo 830-ha liczy „Śląskie morze”, czyli jeziora Sławskie – jego nazwa pochodzić ma od porwanej przez nimfy wodnej dziewczynki, Witosławy.

Wystarczy wskoczyć na rowerowe siodełko i śmignąć wytyczonymi szlakami do ptasiego raju w Parku Narodowym „Ujście Warty”, aby podziwiać nawet 300-letnie, rozrośnięte buki w rezerwacie Wilanów na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. A może odkrywać przydrożne kapliczki i kościoły sakralnego szlaku w Pszczewskim Parku Krajobrazowym czy uroczyska, zabytki romańskie i pamiątki po Joannitach w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym?

Hity przyrody i militariów

Zarówno na spacerowiczów jak i rowerzystów czeka, wpisany na listę UNESCO, Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau, o powierzchni ponad 700 ha. Od 1815 roku książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, zaczął go przekształcać przy wsparciu wybitnych twórców ogrodów w krajobrazowy park angielski, a jego dzieło kontynuowali kolejni właściciele. Po wojnie zielony kompleks w większości znalazł się w granicach Polski, a od 1988 roku rozpoczęła się jego rewitalizacja zwieńczona wpisem na listę UNESCO. Polską i niemiecką część parku łączą dwa mosty na granicznej Nysie Łużyckiej. Po tym największym w kraju ogrodzie w stylu angielskim prowadzi kilka szlaków pieszych, rowerowych i nordic walking. Park Mużakowski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, który jest jedynym w Polsce obiektem należącym do Światowej Sieci Geoparków. Jego atrakcją jest ponad 100 zbiorników po kopalniach węgla brunatnego, z wodą o różnej barwie w zależności od ich składu chemicznego. Najciekawsze obiekty zostały wyeksponowane wzdłuż trasy geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”, przy której znajduje się blisko 30 metrowa wieża widokowa.

Innym „hitem” jest 30-km trasa turystyczna Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, „naszpikowana” 58 działami pancernymi i zamieszkana przez 12 gatunków nietoperzy (zimą w liczbie 30 tys.). Stanowi ona fragment Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, 100-km systemu fortyfikacji zbudowanego przez Niemców przed wojną w łuku Odry i Warty.

Kostrzyn nad Odrą kojarzy się od lat z Przystankiem Woodstock, obecnie Pol’and’Rock Festival. Mniej znane są natomiast Kostrzyńskie Pompeje – zrewitalizowane ruiny Starówki i twierdzy zmiecionej atakami Armii Czerwonej w marcu 1945 r. Dawny Kostrzyn (niem. Küstrin) był ongiś pięknym miastem z renesansowymi i barokowymi kamieniczkami, kościołem farnym, zamkiem – rodowym gniazdem Hohenzollernów i najstarszą twierdzą bastionową w Polsce. Interaktywną wystawę ilustrującą dzieje Kostrzyna z makietą nieistniejącej już części miasta prezentuje Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Bastionie Filip, jednym z trzech zachowanych bastionów XVI-wiecznych fortyfikacji. Dni Twierdzy Kostrzyn są jedną z największych w wojrwództwie lubuskim letnich imprez plenerowych o charakterze historyczno-rozrywkowym.

Sakralne „must see”

Bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków regionu jest figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, symbol zawierzenia tego miasta Bożemu Synowi. Pomnik nawiązuje stylistycznie do statui Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Jest jednak od niego wyższy o 6 metrów, podobnie jak od boliwijskiego Cristo de la Concordia, bo mierzy 52,5 m wraz z cokołem. Białą figurę ze złotą koroną widać z drogi na wiele kilometrów przed miastem.

„Muzyka w raju” to letni festiwal muzyki dawnej w Opactwie Cysterskim w Gościkowie Paradyżu. Otoczony ogrodami, pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Marcina znajduje się na europejskim Szlaku Cysterskim, biegnącym przez 11 województw. W świątyni przechowywana jest m.in. wieczna lampa, wykonana ponoć przez samego króla Polski Władysława IV Wazę, mecenasa sztuki, reformatora wojska, a zarazem władcę skupionego na realizacji własnych ambicji politycznych. Na chórze zachowało się wielkie godło Stanisława Augusta Poniatowskiego z rodowym herbem Ciołek. Muzeum Paradyskie gromadzi bezcenne starodruki, obrazy i przedmioty liturgiczne.

Na 23-km Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła stoją trzy świątynie. Gotycko-renesansowe wnętrza kościoła w Kępsku zdobią malowidła ścienne ze scenami Sądu Ostatecznego oraz Starego i Nowego Testamentu z początku XVII w. i ołtarz w formie tryptyku, najstarszy element wystroju. Zabytkiem klasy „O” jest kościół w Chlastawie, słynący z polichromii florealnych. Obiekt w Kosieczynie to najstarszy kościół drewniany w Europie.

Przez województwo biegnie Lubuska Droga św. Jakuba. Stanowi część wspólnego polsko–niemieckiego projektu noszącego nazwę: „Drogi św. Jakuba na wschód i zachód od Odry”. Liczy ok. 250 kilometrów i składa się 12 etapów.

Do zakochania jeden krok

Miejsca historyczne Żar można zwiedzać szlakiem legend łużyckich o Tkaczu, Bazyliszku, Czerwonym Jeleniu, Łbie Konia i Czarnym Rządcy. Zakochani pragnący udowodnić, jak gorące są ich uczucia z pewnością przypną kłódkę na mostku w Parku Miłości im. Michaliny Wisłockiej. Oaza zieleni dedykowana autorce pierwszego polskiego poradnika seksuologii „Sztuka kochania” uplasowana jest przy Starym Zamku w Lubniewicach nad jeziorem Lubiąż. Przy alejkach pośród stuletnich drzew ustawiono rzeźby przytulonych par.

Trunki z zacnych szczepów Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent i Regent serwowane są na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, skupiającym gospodarstwa agroturystyczne, muzea, pasieki i winnice. Jako zakąska dobrze pasują budachowskie pierogi, regionalny produkt wytwarzany przez gospodynie z gminy Bytnica na Budachowski Festyn Ruskich Pierogów. Warto zajrzeć na Święto Młodego Wina w Zborze i Weekendy Winne.

Nie można pominąć Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli gromadzącego w 13-ha skansenie w Ochli ponad 80 obiektów architektury ludowej.

Dowiedz się więcej na stronie regionalnego portalu turystycznego województwa lubuskiego