• wnętrze drewnianej kaplicy. Rzeźbiony ołtarz z jasnego drewna.
 • Drewniana kaplica z dachem krytym gontem, wśród drzew
 • wnętrze drewnianego kościoła. Na pierwszym planie dwie klęczące osoby.
 • Wnętrze drewnianego kościoła. W ławkach siedzą ludzie.
 • skocznia narciarska
 • skocznia narciarska
 • drewniane chałupy o dachach krytych gontem, stojące przy ulicy
 • drewniane chałupy o dachach krytych gontem, stojące przy ulicy
 • Drewniana kapliczka z rzeźbą, zawieszona na ścianie budynku
 • drewniane chałupy o dachach krytych gontem, stojące przy ulicy
 • Dolina wśród zalesionych wzgórz. Ścieżką spacerują ludzie
 • Dolina wśród zalesionych wzgórz. Ścieżką spacerują ludzie
 • wagon kolejki

Zakopane nazywane jest stolicą polskich Tatr, a gdy spadnie śnieg miasto staje się zimową stolicą Polski. Górujące nad nim pasma górskie, poprzecinane licznymi, pięknymi dolinami, zachęcają do wędrówek. Poniżej prezentujemy propozycję dwudniowej, ekscytującej eskapady przez okolice Zakopanego.

Ramowy program wycieczki:

Dzień 1:
Przyjazd do Zakopanego. Zwiedzanie z przewodnikiem, w programie m.in.: drewniana kaplica na Jaszczurówce, kompleks skoczni narciarskich, spacer po Krupówkach – zakopiańskiej promenadzie, kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. W czasie spaceru przerwa na obiad. Po zwiedzaniu Zakopanego wyjedziemy kolejką na szczyt Gubałówki, by podziwiać piękną i rozległą panoramę Tatr. Przejazd na miejsce noclegu, zakwaterowanie i kolacja.

Dzień 2:
Po śniadaniu wykwaterowanie i zapakowanie bagażu do autokaru. Przejazd do Kir i spotkanie z przewodnikiem. Spacer Doliną Kościeliską wraz ze zwiedzaniem Jaskini Mroźnej. Po spacerze obiad. Przejazd do Chochołowa, gdzie będziemy mogli podziwiać zespół drewnianego budownictwa ludowego charakterystycznego dla Skalnego Podhala. Przejazd autokarem i droga powrotna do domu.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie kaplicy na Jaszczurówce

Kaplica zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, wybudowana w 1906 roku, to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu zakopiańskiego w Polsce. Ołtarz główny przypomina swoją konstrukcją chatę góralską. Po jego obu stronach znajdują się kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane także według projektu Witkiewicza.

Czas programu: 1h
Ceny biletów: wstęp bezpłatny
informacja o kaplicy na Jaszczurówce na stronie Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=235&word=jaszczur%F3wka

Zwiedzanie kompleksu skoczni narciarskich

Kompleks 5 skoczni narciarskich z dominującą Wielką Krokwią, na której co roku odbywają się zawody w ramach Pucharu Świata. Na szczyt Wielkiej Krokwi można dostać się koleją linową.

Godziny otwarcia: Kolej linowa na Wielkiej Krokwi: styczeń: 9:00 – 16:00, 1-5 lutego: 9:00 – 16:00, 6-28 lutego: 9:00 – 17:00, marzec – kwiecień: 9:00 – 17:00, maj: 9:00 – 19:00, czerwiec: 8:30 – 19:00, lipiec – sierpień: 8:30 – 20:00, wrzesień: 8:30 – 19:00, październik: 8:30 – 18:00, listopad – grudzień: 8:30 – 15:00.
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt dostępny jest cały rok
Ceny biletów: Bilet ulgowy – 10,00 zł, opiekunowie grup – 5,00 zł. Cena biletu zawiera: wjazd na górną stację kolejki linowej ze zjazdem, wraz z dostępem do zwiedzania miejsc widokowych.
Informacja o kolei linowej na Wielkiej Krokwi: https://zakopane.cos.pl/1814/kolej-linowa-na-wielkiej-krokwi

Spacer po Krupówkach

Najbardziej znana ulica Zakopanego to ponad kilometrowy deptak. W połowie ulicy można podziwiać widok na Giewont.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne cały rok

Zwiedzanie kościoła i cmentarza na Pęksowym Brzyzku

Zabytkowy drewniany kościół przy ulicy Kościeliskiej został zbudowany w 1847 roku. Obok świątyni znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – pierwszy zakopiański cmentarz, założony w drugiej połowie XIX wieku, oraz murowana kaplica pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Na cmentarzu znajdują się m.in. nagrobki Stanisława Marusarza, Heleny Marusarzówny, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Witkiewicza, a także symboliczny grób Witkacego.

Czas programu: 1h

Wjazd kolejką na szczyt Gubałówki

Z Gubałówki można podziwiać wspaniały widok na Tatry i Zakopane. Na górę wyjeżdża kolejka linowo-terenowa. Przejazd nią jest niemałą atrakcją dla najmłodszych.

Godziny otwarcia: aktualne godziny otwarcia kolei na Gubałówkę dostępne są na stronie: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka.html
Czas programu: 1h
Dostępność: kolej czynna jest przez cały rok, poza przeglądami technicznymi
Ceny biletów: wjazd i zjazd koleją linowo-terenową: 11.06 – 30.09: bilet ulgowy w obie strony – 21 zł, 01.10 – 18.12: bilet ulgowy w obie strony – 19 zł, 1 opiekun grupy szkolnej na 10 podopiecznych – bilet w cenie 2zł.
Bilety online: https://www.sklep.pkl.pl/
Strona internetowa kolei linowej na Gubałówkę: https://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html

Dzień 2

Spacer Doliną Kościeliską wraz ze zwiedzaniem Jaskini Mroźnej

Bardzo atrakcyjna i popularna tatrzańska dolina, zarazem doskonałe miejsce spacerowe. Na terenie doliny znajduje się Jaskinia Mroźna – udostępniona do zwiedzania, z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem.

Godziny otwarcia: Jaskinia Mroźna: od 9:00 do 17:00
Czas programu: 3h
Dostępność: dostepne cały rok
Ceny biletów: wstęp na teren TPN: bilet ulgowy 3,00 zł, bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 27,00 zł, wstęp do Jaskini Mroźnej: 5 zł
Bilety online: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
Strona internetowa Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/

Wizyta w Chochołowie

Chochołów to miejscowość słynąca ze swej drewnianej zabudowy oraz tradycji mycia chałup – co roku kobiety myją ściany swoich domów wodą z szarym mydłem.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne cały rok

KONTAKT: Małopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mot.krakow.pl

Tel: +48 12 421 16 04

www.mot.krakow.pl