• wnętrze drewnianej kaplicy. Rzeźbiony ołtarz z jasnego drewna.
 • Drewniana kaplica z dachem krytym gontem, wśród drzew
 • wnętrze drewnianego kościoła. Na pierwszym planie dwie klęczące osoby.
 • Wnętrze drewnianego kościoła. W ławkach siedzą ludzie.
 • skocznia narciarska
 • skocznia narciarska
 • drewniane chałupy o dachach krytych gontem, stojące przy ulicy
 • drewniane chałupy o dachach krytych gontem, stojące przy ulicy
 • Drewniana kapliczka z rzeźbą, zawieszona na ścianie budynku
 • drewniane chałupy o dachach krytych gontem, stojące przy ulicy
 • Dolina wśród zalesionych wzgórz. Ścieżką spacerują ludzie
 • Dolina wśród zalesionych wzgórz. Ścieżką spacerują ludzie
 • wagon kolejki

Zakopane nazywane jest stolicą polskich Tatr, a gdy spadnie śnieg zimową stolicą Polski. Górujące nad nim pasma górskie poprzecinane licznymi, pięknymi dolinami zachęcają do wędrówek.

Ramowy program wycieczki:

Dzień 1:
Przyjazd do Zakopanego. Zwiedzanie z przewodnikiem, m.in.: drewniana kaplica na Jaszczurówce, kompleks skoczni narciarskich, spacer po Krupówkach – zakopiańskiej promenadzie, kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. W czasie spaceru przerwa na obiad. Po zwiedzaniu Zakopanego wyjedziemy kolejką na szczyt Gubałówki, by podziwiać piękną i rozległą panoramę Tatr. Przejazd na miejsce noclegu, zakwaterowanie i kolacja.

Dzień 2:
Po śniadaniu wykwaterowanie i zapakowanie bagażu do autokaru. Przejazd do Kir i spotkanie z przewodnikiem. Spacer Doliną Kościeliską wraz ze zwiedzaniem Jaskini Mroźnej. Po spacerze obiad. Przejazd do Chochołowa, gdzie będziemy mogli podziwiać zespół drewnianego budownictwa ludowego charakterystycznego dla Skalnego Podhala. Przejazd autokarem i droga powrotna do domu.

Program wycieczki

Dzień 1

zwiedzanie kaplicy na Jaszczurówce

Kaplica zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, wybudowana w 1906 roku, to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu zakopiańskiego w Polsce. Ołtarz główny przypomina swoją konstrukcją chatę góralską. Po jego obu stronach znajdują się kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane także według projektu Witkiewicza.

Czas programu: 1h
Ceny biletów: wstęp bezpłatny
informacja o kaplicy na Jaszczurówce na stronie Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=235&word=jaszczur%F3wka

zwiedzanie kompleksu skoczni narciarskich

Kompleks 5 skoczni narciarskich z dominującą Wielką Krokwią, na której co roku odbywają się zawody w ramach Pucharu Świata. Na szczyt Wielkiej Krokwi można dostać się koleją linową.

Godziny otwarcia: Kolej linowa na Wielkiej Krokwi: styczeń: 9:00 – 16:00, 1-5 lutego: 9:00 – 16:00, 6-28 lutego: 9:00 – 17:00, marzec – kwiecień: 9:00 – 17:00, maj: 9:00 – 19:00, czerwiec: 8:30 – 19:00, lipiec – sierpień: 8:30 – 20:00, wrzesień: 8:30 – 19:00, październik: 8:30 – 18:00, listopad – grudzień: 8:30 – 15:00.
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt dostępny jest cały rok
Ceny biletów: Bilet ulgowy – 10,00 zł, opiekunowie grup – 5,00 zł. Cena biletu zawiera: wjazd na górną stację kolejki linowej ze zjazdem, wraz z dostępem do zwiedzania miejsc widokowych.
Informacja o kolei linowej na Wielkiej Krokwi: https://zakopane.cos.pl/1814/kolej-linowa-na-wielkiej-krokwi

spacer po Krupówkach

Najbardziej znana ulica Zakopanego to ponad kilometrowy deptak. W połowie ulicy można podziwiać widok na Giewont.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne cały rok

zwiedzanie kościoła i cmentarza na Pęksowym Brzyzku

Zabytkowy drewniany kościół przy ulicy Kościeliskiej, zbudowany w 1847 roku. Obok świątyni znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – pierwszy zakopiański cmentarz, założony w drugiej połowie XIX wieku, oraz murowana kaplica śś. Świerada i Benedykta. Na cmentarzu znajdują się m.in. nagrobki Stanisława Marusarza, Heleny Marusarzówny, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Witkiewicza, a także symboliczny grób Witkacego.

Czas programu: 1h

wyjazd kolejką na szczyt Gubałówki

Z Gubałówki można podziwiać wspaniały widok na Tatry i Zakopane. Na górę wyjeżdża kolejka linowo-terenowa. Wyjazd nią jest niemałą atrakcją dla najmłodszych.

Godziny otwarcia: aktualne godziny otwarcia kolei na Gubałówkę dostępne są na stronie: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka.html
Czas programu: 1h
Dostępność: kolej czynna jest przez cały rok, poza przeglądami technicznymi
Ceny biletów: wjazd i zjazd koleją linowo-terenową: 11.06 – 30.09: bilet ulgowy w obie strony – 21 zł, 01.10 – 18.12: bilet ulgowy w obie strony – 19 zł, 1 opiekun grupy szkolnej na 10 podopiecznych – bilet w cenie 2zł.
Bilety online: https://www.sklep.pkl.pl/
Strona internetowa kolei linowej na Gubałówkę: https://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html

Dzień 2

spacer Doliną Kościeliską wraz ze zwiedzaniem Jaskini Mroźnej

Bardzo atrakcyjna i popularna tatrzańska dolina, doskonałe miejsce spacerowe. Na terenie doliny znajduje się Jaskinia Mroźna – udostępniona do zwiedzania, z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem.

Godziny otwarcia: Jaskinia Mroźna: od 9:00 do 17:00
Czas programu: 3h
Dostępność: dostepne cały rok
Ceny biletów: wstęp na teren TPN: bilet ulgowy 3,00 zł, bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 27,00 zł, wstęp do Jaskini Mroźnej: 5 zł
Bilety online: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
Strona internetowa Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/

wizyta w Chochołowie

Chochołów to miejscowość słynąca ze swej drewnianej zabudowy oraz tradycji mycia chałup – co roku kobiety myją ściany swoich domów wodą z szarym mydłem.

Czas programu: 1h
Dostępność: dostępne cały rok