• duża makieta gór poświetlona światlem w kilku kolorach. Nad nią ekran z wyświetlonym zdjęciem i schematem gór
 • ekspozycja przedstawiająca polanę (krzewy, trawa, makieta niedźwiedzia) za szybą.
 • wnętrze jaskini
 • ekspozycja przedstawiająca las (drzewa, liście, zwierzęta) za szybą.
 • Trzy biurka z ekranami i słuchawkami
 • Troje dzieci grających w gry wyświetlane na dużych ekranach
 • kilka makiet gór, leżących na stole
 • dwoje dzieci przed ekranami. W tle inne interaktywne stoiska
 • Mężczyzna stoi przed plakatem przedstawiającym świstaki
 • stoisko z pamiątkami, m.in. koszulki, puzzle, gry.
 • wagon kolejki
 • polana, na której siedzi kilka osób. Przed nimi rozciąga się panorama miasta i gór
 • Kilkanaście kamieni różnej wielkości ustawionych obok siebie
 • Zdjęcie panoramy gór umioeszcozne na stojaku, za nim kilkadziesiąt kamieni różnych kształtów i wielkości

Zakopane nazywane jest stolicą polskich Tatr, a gdy spadnie śnieg, miasto staje się zimową stolicą Polski. Górujące nad nim pasma górskie poprzecinane są licznymi, pięknymi dolinami i zachęcają do pieszych wędrówek. Okolice Zakopanego zachwycają także dziewiczą naturą, którą można podziwiać na wolnym powietrzu oraz we wnętrzach specjalnie przygotowanych obiektów.

W programie wycieczki:

– Spacer Ścieżką pod Reglami i Doliną ku Dziurze.

– Wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN wraz z Lapidarium.

– Wjazd kolejką na Gubałówkę.

Program wycieczki

Dzień 1

Wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Małopolsce. W środku znajdziemy kino 4D, największą w Polsce makietę Tatr, salę odkryć (obecnie nieczynna), sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.

Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny, podczas której zwiedzający z pewnością się nie znudzą. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr, wyświetlana jest na niej prezentacja z komentarzem lektora. Kolejnym etapem spaceru są trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe seanse filmowe. Jedna z sal kinowych, w której wykorzystana jest technologia 5D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostaną również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość.

W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini, która do złudzenia przypomina naturalną. Jest tak samo chłodna, płynie w niej również woda. W jaskini można posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego. Na dzieci czeka również sala odkryć z grami komputerowymi, które uczą orientacji w terenie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Są tu też gry działające w technice Kinect i wiele innych, ciekawych atrakcji.

Tatrzańskie Lapidarium to zbiór skał i roślin odzwierciedlających geologiczną mapę Tatr. Pokazuje różnorodność przyrody nieożywionej oraz jej wpływ na roślinność tam występującą. Tatry są tu pokazane jako jednorodny masyw kształtowany przez różnorodne procesy geologiczne, takie same po obu stronach polsko-słowackiej granicy.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 16:00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: obiekt dostępny cały rok
Ceny biletów: wstęp bezpłatny
Bilety online: https://biletcep.tpn.pl/
Informacja o Centrum na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/poznaj/wystawy-1/poznaj/wystawy-14

Wjazd kolejką na szczyt Gubałówki

Z Gubałówki można podziwiać wspaniały widok na Tatry i Zakopane. Na górę wjeżdża kolejka linowo-terenowa. Podróż nią jest niemałą atrakcją dla najmłodszych.

Godziny otwarcia: aktualne godziny otwarcia kolei na Gubałówkę dostępne są na stronie: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka.html
Czas programu: 1h
Dostępność: kolej czynna jest przez cały rok, poza przeglądami technicznymi
Ceny biletów: wjazd i zjazd koleją linowo-terenową: 11.06 – 30.09: bilet ulgowy w obie strony – 21 zł, 01.10 – 18.12: bilet ulgowy w obie strony – 19 zł, 1 opiekun grupy szkolnej na 10 podopiecznych – bilet w cenie 2zł.
Bilety online: https://www.sklep.pkl.pl/
Strona internetowa kolei linowo-terenowej na Gubałówkę: https://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html

KONTAKT: Małopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mot.krakow.pl

Tel: +48 12 421 16 04

www.mot.krakow.pl