Nazywane polską stolicą Tatr i zimową stolicą Polski, Zakopane kojarzone są z Krupówkami, skoczniami, góralami. Warto jednak spojrzeć na nie także z perspektywy kultury i sztuki.

Na jednodniowej wycieczce do Zakopanego poznamy charakterystyczną zabudowę drewnianą na przykładzie kaplicy Jaszczurówka, kościoła na Pęksowym Brzysku i wsi Chochołów. Odwiedzimy również Muzeum Tatrzańskie im. doktora Tytusa Chałubińskiego oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. Przewodnik oprowadzi nas także i opowie o Zakopanem dawniej i dziś – jako stolicy polskich Tatr, polskich skoków i zimowej stolicy Polski. Odwiedzimy Muzeum Oscypka, gdzie w formie warsztatowej zapoznamy się z tradycyjnym wyrobem serków. A na koniec wizyty wjedziemy kolejką na szczyt Gubałówki, by spojrzeć z góry na miasto i szczyty górskie je otaczające.

Czas trwania wycieczki: ok. 7 h + dojazd i powrót.

Program wycieczki

Dzień 1

Kaplica Jaszczurówka

Kaplica pod wezwanie Najświętszego Serca Jezusa (potocznie nazywana Kaplicą na Jaszczurówce) została ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904-1908. Jest ona jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański, którego projekt wykonał Stanisław Witkiewicz. Drewniany budynek o konstrukcji zrębowej umieszczony jest na granitowej podmurówce i przykryty dwuspadowym dachem krytym gontem, na którego szczycie znajduje się niewysoka drewniana dzwonnica. Ściany zewnętrzne (frontowa i boczne) wsparte są tzw. sobotami. Budynek, a w szczególności ramy okien i drzwi, jest bogato zdobiony góralską ornamentyką. Nad wejściem, pod niewielkim daszkiem, znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego.

Czas programu: 0,25h

Kościół na Pęksowym Brzyzku

Drewniany kościółek funkcjonujący od 1848 r. pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców. Druga część z kolei została wybudowana w latach 1850-1950, pod okiem pierwszego proboszcza Józefa Stolarczyka. Świątynia jest budynkiem o konstrukcji zrębowej, ścianach oszalowanych zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Na terenie otaczającym kościół znajdują się także zabytkowa Kaplica Gąsieniców oraz Cmentarz Zasłużonych.

Czas programu: 0,5h

Muzeum Tatrzańskie – Willa Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.

Koliba otwiera krótką, bo zaledwie dwudziestoletnią historię stylu zakopiańskiego. Po Kolibie Witkiewicz zaprojektował jeszcze kilka drewnianych, utrzymanych w typie willi-pensjonatu zakopiańskich domów, w tym najpiękniejszy z nich, dom „Pod Jedlami”. Projektował również meble, różne przedmioty codziennego użytku i część wyposażenia kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Rodziny. Jego autorstwa jest projekt kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce. Według ostatnich już planów artysty, rysowanych w 1913 r., wybudowany został murowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego.

Godziny otwarcia: Wtorek – czwartek, sobota g. 10:00 – 18.00. Piątek g. 12:00 20:00. Niedziela g. 9.00 – 15:00
Czas programu: 1h
Dostępność: cały rok
Ceny biletów: bilet ulgowy – 10 zł
Strona Willi Koliba: http://muzeumtatrzanskie.pl/?venue=willa-koliba

Zwiedzanie Chochołowa

Chochołów to miejscowość słynąca ze swej drewnianej zabudowy oraz tradycji mycia chałup – co roku kobiety myją ściany swoich domów wodą z szarym mydłem.

Czas programu: 1h
Dostępność: cały rok

Muzeum Oscypka

Zakopiańskie Muzeum Oscypka to miejsce, gdzie na własne oczy można zobaczyć, jak powstaje najpopularniejszy z góralskich serów.

Publiczności prezentowane są wszystkie etapy produkcji tego przysmaku, zgodnie z jego tradycyjną recepturą. Doświadczeni górale opowiadają, skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, co to jest kosor, ferula czy pucenie. Wszyscy uczestnicy pokazów pod czujnym okiem baców mogą samodzielnie wykonać swój własny serek. Sklep przy Muzeum oferuje najwyższej jakości oryginalne sery góralskie, pamiątki oraz rękodzieło.

Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek: – godz. 12.00 i 16.00, sobota: godz. 12.00, 14.00, 16.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: cały rok
Ceny biletów: 20 zł/bilet ulgowy
Bilety online: https://mt7.eu/product/view?id=339
Strona główna Muzeum Oscypka: https://muzeumoscypka.pl/index.php

Wjazd kolejką na szczyt Gubałówki

Z Gubałówki można podziwiać wspaniały widok na Tatry i Zakopane. Na górę wyjeżdża kolejka linowo-terenowa. Przejazd nią jest niemałą atrakcją dla turysty w każdym wieku.

Godziny otwarcia: aktualne godziny otwarcia kolei na Gubałówkę dostępne są na stronie: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka.html
Czas programu: 1h
Dostępność: kolej czynna jest przez cały rok, poza przeglądami technicznymi
Ceny biletów: wjazd i zjazd koleją linowo-terenową: 11.06 – 30.09: bilet ulgowy w obie strony – 21 zł, 01.10 – 18.12: bilet ulgowy w obie strony – 19 zł, 1 opiekun grupy szkolnej na 10 podopiecznych – bilet w cenie 2zł.
Bilety online: https://www.sklep.pkl.pl/
Strona internetowa kolei linowej na Gubałówkę: https://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html

KONTAKT: Małopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mot.krakow.pl

Tel: +48 12 421 16 04

www.mot.krakow.pl