Jest wiele legend, tych znanych i mniej znanych, które opowiadają nam o Krakowie. Poznajmy zatem Królewskie Miasto śladami Smoka Wawelskiego, Pana Twardowskiego, Króla Kraka i Królewny Wandy. Spójrzmy na niego oczami gołębi, zaklętych rycerzy, czy wawelskich głów.

Dwugodzinny spacer po Krakowie poprowadzi dzieci po zaułkach miasta, a przewodnik w ciekawy sposób opowie o Królewskim Mieście w nawiązaniu do krakowskich legend. Gdy dzieci posilą się obiadem w jednej z krakowskich restauracji, zabierzemy je do kolejnego symbolu Krakowa, jakim jest obwarzanek. Podczas pokazu produkcji tego niepozornego kółka z ciasta w Żywym Muzeum Obwarzanka dzieci poznają jego historię, a następnie, świeżo wypieczonego, zabiorą ze sobą. Na koniec spotkania z Krakowem odwiedzimy krakowski Teatr Szczęście, gdzie około godzinny spektakl przeniesie dzieci w bajkowe krainy.

Warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka

Obwarzanek krakowski jest niewątpliwie najsmaczniejszym symbolem naszego miasta. Sprzedawany codziennie w ponad 150 tysiącach sztuk, może poszczycić się ponad 600-letnią tradycją oraz unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne, co podkreśla jego znaczenie dla kulinarnego dziedzictwa Krakowa.

Żywe Muzeum Obwarzanka to miejsce niemające swojej analogii w Krakowie. Jego misja to interaktywne przedstawienie historii i tradycji wypieku obwarzanka.
Dowiedzcie się, która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryjcie wszystkie tajemnice obwarzanka i poznajcie unikatowy proces jego produkcji.

Po zakończeniu pokazu każdy wyjdzie z głową pełną wiedzy, trzymając w ręku własnoręcznie wykonanego obwarzanka.

Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 10:00-16:00, piątek-niedziela 9:30-17:30 Warsztaty dla grup mogą odbywać się również poza standardowymi godzinami otwarcia muzeum
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: bilet ulgowy grupowy 15 zł
Strona Żywego Muzeum Obwarzanka: https://www.muzeumobwarzanka.com

Spektakl w Teatrze Szczęście

Pomysłodawcą i twórcą Teatru Szczęście jest Andrzej Talkowski – komik, magik, klaun, mim, kabareciarz, jeden z artystów Piwnicy pod Baranami.

Teatr Szczęście powstał jako instytucja łącząca teatr z tym, co najlepsze w kabarecie, stand-upie, klaunadzie, improwizacji i w szeroko rozumianym komizmie. Na deskach teatru występują najbardziej utytułowani krakowscy komicy, którzy w swoich autorskich spektaklach pokazują najzabawniejsze oblicze teatru i najbardziej artystycznie wysmakowane oblicze komizmu. Celem instytucji jest jedno: wywoływanie uśmiechu jako widocznej oznaki szczęścia. Obsada rozdaje uśmiechy w każdych ilościach, widzowie Teatru Szczęście roznoszą je po mieście, przynoszą do domów i budują tzw. szczęście ogólne.

To samo, którego nie dają pieniądze, którego się nie ma w kartach, gdy ma się w miłości, które zawsze ma głupi i którego na szczęście ma się więcej niż rozumu.

Godziny otwarcia: spektakle dla grup do ustalenia
Czas programu: ok. 1h
Dostępność: dostępne całorocznie