• Zdjęcie przedstawia wnętrze Kopalni Soli w Bochni
  • Zdjęcie przedstawia Zamek w Nowym Wiśniczu, zdjęcie zrobione z lotu ptaka
  • Zdjęcie przedstawia palmy wielkanocne w Lipnicy Murowanej
  • Kościół UNESCO w Lipnicy Murowanej

Kopalnia Soli w Bochni, przepiękne Muzeum Motyli w Bochni, potężny Zamek w Nowym Wiśniczu oraz urocza miejscowość Lipnica Murowana z obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największe perełki i skarby powiatu bocheńskiego, które każdy powinien odwiedzić.

Program wycieczki obejmuje:

– Wybrany program edukacyjny w Kopalni Soli w Bochni.

– Lekcję przyrodniczą w Muzeum Motyli “Arthropoda”.

– Zwiedzanie Zamku Wiśnicz z możliwością wzięcia udziału w żywej lekcji historii.

– Spacer po Lipnicy Murowanej, w tym zwiedzenie kościółka pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz innych obiektów.

Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni

Początki kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. To właśnie z tym obiektem związana jest legenda o pierścieniu św. Kingi. W XV i XVI w. nastąpił rozwój kopalni, powstały wówczas kolejne szyby. Po zaborach kopalnia pozostawała pod kontrolą Cesarstwa Habsburgów (a następnie Austro-Węgierskiego) do 1918 r.

W XX w. nastąpiło znaczne zmniejszenie wydobycia soli ze względu na jej niższą niż wcześniej opłacalność. Pod koniec XX w. kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a w latach 90. rozpoczęła ona działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej. Dzięki złożom soli, miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej małopolski.

W ofercie dla szkół do wyboru jest:

Program edukacyjny “Dar Księżnej Kingi” – niezwykły dar, który mieszkańcy Bochni otrzymali od księżnej Kingi zmienił historię miasta i całego królestwa, dał początek wspaniałej historii wielu pokoleniom górniczej pracy. Wiedzę zdobytą podczas spotkania ze świętą Kingą uczniowie będą mieli okazję sprawdzić rozwiązując quizy i zagadki.

Program edukacyjny “Królewska Kopalnia” – spotkanie z królem Kazimierzem Wielkim to niezwykła lekcja historii, geografii i ekonomii zarazem. Zwiedzając kopalnię uczniowie zapoznają się z prawami, które regulowały funkcjonowanie kopalni, a także rolą władcy, jako osoby tworzącej prawa dla ludzi i ich dobra.

Gra integracyjna “Przygoda w Solnych Górach” – zajęcia wzorowane na dawnych pracach górniczych, podczas których uczniowie poznają historię kopalni. Wiedzę wykorzystują, rywalizując o punkty dla swojej drużyny. Aby pokonać trasę i zdobyć punkty gwarantujące zwycięstwo trzeba nie tylko wykazać się sprawnością i sprytem, ale również umieć współpracować i wyciągać pomocną dłoń. (program trwa ok. 3 godziny)

Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Wybrany program: 36,00 zł/os (miesiące I, II, III, XI, XII), 43 zł/os (miesiące IV, V, VI, VII, VIII, IX, X)
Bilety online: https://kopalnia-bochnia.pl/ebilety/index
Strona Kopalni Soli w Bochni: https://kopalnia-bochnia.pl/

Muzeum Motyli “Arthropoda”

Muzeum Motyli “Arthropoda” – największa stała ekspozycja 5 tysięcy motyli różnych gatunków, pochodzących z całego niemalże świata.
W ofercie dla szkół jest:

Lekcja przyrodnicza – podczas tego spotkania uczniowie poznają tajniki kamuflażu, jaki stosują motyle, a także zobaczą największy okaz tego owada oraz jego odmiany, które trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa.

Istnieje również możliwość połączenia zwiedzania Kopalni Soli z Muzeum Motyli “Arthropoda”.

Godziny otwarcia: 10:00-16:00
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: 12,00 zł/os (Pakiet zwiedzania Kopalni Soli w Bochni oraz lekcja przyrodnicza w Muzeum Motyli kosztuje 36,00 zł/os.)
Strona Muzeum Motyli w Bochni: https://muzeummotyli.com/

Zwiedzanie Zamku w Nowym Wiśniczu

Zamek Wiśnicz – to XIV-wieczna budowla o charakterze obronnym wzniesiona przez Jana Kmitę.

W ofercie dla szkół do wyboru jest:

Wystawa „Pompa Funebris”, którą można zwiedzać wraz z Kaplicą zamkową i Kryptą Rodową Lubomirskich.

Wystawa „Średniowieczne narzędzia tortur”, dostępna w ramach podziemnej „Trasy Nietoperza”.

“Dzień Rycerski na Zamku w Wiśniczu”, to oferta specjalna dla grup szkolnych. W odróżnieniu od standardowych lekcji czy warsztatów, uczestnicy mają możliwość wziąć udział w żywej lekcji historii, w trakcie której poznają historię sarmackiego oręża. Oferta dostępna tylko dla grup zorganizowanych za wcześniejszą rezerwacją.

Inne atrakcje:
– Zamkowa Akademia Historii, obejmująca trzy bardzo atrakcyjne warsztaty edukacyjne – sarmackie, alchemiczne i ceramiczne.

Godziny otwarcia: 8:00-16:00
Czas programu: 1-1,5h
Strona Zamku Wiśnicz: http://zamekwisnicz.pl/

Zwiedzanie Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana to miejscowość, która słynie z konkursu palm wielkanocnych, organizowanego w Niedzielę Palmową. W Lipnicy znajduje się, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kościół cmentarny św. Leonarda, perła architektury drewnianej. Warto zobaczyć również dawny układ urbanistyczny miasta z czworobocznym Rynkiem zabudowanym drewnianymi domami podcieniowymi, a także inne budynki: kościół św. Andrzeja Apostoła, kościół św. Szymona z Lipnicy oraz dawną szkołę trywialną (obecnie siedziba Izby Regionalnej).

Dostępność: Obiekty całoroczne
Strona Szlaku Architektury Drewnianej – kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=102

KONTAKT: Małopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mot.krakow.pl